Ağrısız Rahim Filmi

Agrisiz-rahim-filmi
Cevat Bayrak 07 Eyl 2018 Okuma: 5979

Ağrısız Rahim Filmi HSG, 50 seneden uzun zamandır bilinen ve uygulanan bir inceleme yöntemidir. Son yıllarda ilerleyen teknoloji, gelişen cihazlar ve yeni teknikler sayesinde inceleme süresi kısalmış, ağrı, kanama gibi yan etkiler ve çeşitli komplikasyonlar ya ortadan kalkmış ya da çok azalmıştır. C kollu bilgisayarlı röntgen cihazının kullanılmaya başlanması ile birlikte günümüzde rahim filminin sancılı ve uzun bir işlem olduğu günler geride kalmıştır.

Eski veya standart teknikte, rahim filmi çekiminden bir süre önce çeşitli ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçların kullanılması, ne yazık ki şiddetli ağrı olasılığını ortadan kaldırmak için yeterli değildir. Şiddetli ağrı meydana gelmesi olasılığına karşı anestezi (narkoz) uygulanabilir. Ancak anestezi yapılması ek riskler oluşturmakta, rahim filmi maliyetini ve inceleme için harcanacak süreyi arttırmaktadır.

Ağrısız Rahim Filmi Nedir?

“Ağrısız rahim filmi” anestezi ile yani narkoz altında yapılan HSG incelemesi değildir. Çığ gibi gelişen teknolojinin imkanlarından yararlanarak, C kollu, dedektörlü röntgen makinesi ile, uygun fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip yeni kuşak kontrast madde kullanılarak, bu maddeyi rahim boşluğuna doldurmak için özel olarak geliştirilmiş, çok ince, yumuşak kanüllerden (borucuk) birisini rahim ağzının yapısına göre kişiye özel tercih ederek yapılan rahim filmi incelemesidir.

Ağrısız Rahim Filmi Çekilebilmesi için Gerekenler

Bir merkezde ideal bir şekilde Ağrısız Rahim Filmi HSG çekilebilmesi için gereken şeyler şunlardır:

  1. C kollu röntgen cihazı (Bu cihazlar rahim ne yöne dönük olursa olsun, inceleme sırasında onun karşısına geçecek şekilde hareket edebildikleri için rahmi çengelli alet ile itip çekmeye ihtiyaç kalmaz. Ayrıca üst üste gelen bazı yapıları birbirinden ayrı gösterebilmek de bu makinelerle mümkün olmaktadır. Öte yandan bu cihazlarda artık yeni dedektör (flat panel dedektör) ve tüp teknolojileri kullanılmakta, yeni yazılımlarla birlikte hastaların ve uygulayıcıların maruz kaldığı radyasyon miktarı en az seviyeye indirilebilmektedir. (Merkezimizde Siemens marka Artis zee model en gelişmiş C kollu flat panel dedektörlü dijital röntgen cihazı bulunmaktadır).

  2. Ağrısız Rahim Filmi tekniğini bilen tecrübeli hekim ve tıbbi personel. (Ağrısız rahim filmi tekniğini 10 seneden uzun süredir uygulayan ve geliştiren Dr. Cevat Bayrak ekibiyle birlikte merkezimizde görev yapmaktadır).
  3. Yeni nesil kontrast maddeler (Suda çözünebilir, organik iyotlu, uygun vizkosite ve osmolaritede, fiziksel özellikleri uygun şekilde düzenlenmiş kontrast maddeler).
  4. Farklı yapılardaki hastaların her birisi için gerekli olabilecek birbirinden farklı yeni nesil, çeşitli, tek kullanımlık özel kanüller.

İdeal Rahim Filminde Aranan Özellikler

  1. Nasıl ki bir vesikalık fotoğraf insanın yüzünün tam karşısından çekilmesi gerekiyorsa, rahim filmi görüntüleri de rahmin ön yüzü veya arka yüzünün tam karşısından çekilmiş olmalıdır. Aksi takdirde rahmin doğumsal anomalileri, rahim içindeki polip, myom veya yapışıklık gibi problemler görülemeyebilir.

  2. Alınan filmlerde tüplerin içindeki kabartıların iyi görülebilmesi, gerektiğinde tüp kıvrımlarının çeşitli açılardan görüntülenmesi gerekir.
  3. İnceleme kısa sürmeli, ağrısız ve kanamasız olmalıdır. Rahim filmi çekilmesi 10-15 dakika civarında süren bir işlemdir.
  4. Alerji ve enfeksiyon gibi komplikasyonların meydana gelme riski en düşük seviyede olmalıdır.
  5. Eski ve yeni nesil cihazlar arasında, hastaların maruz kaldığı zararlı radyasyon açısından çok büyük farklar vardır. Hastalar maruz kaldıkları radyasyonu hissedemezler ancak kullanılan X ışınları sessizce dokularda ve hücrelerde zararlı etki yaparlar. Bu zararlı etkilerin sonuçları uzun dönemde ortaya çıkabilir. İdeal rahim filminde bu radyasyon miktarı en düşük seviyede olmalı, tercihan hastanın aldığı radyasyon miktarı ayrı bir rapor halinde kendisine verilebilmelidir (Merkezimizde mevcut cihaz ve kullanılan teknik sayesinde çok düşük radyasyon kullanılmakta, her hastanın aldığı radyasyon miktarı kendisine rapor edilebilmektedir).
  6. İnceleme için ödenecek ücret ne çok ucuz ne de çok pahalı olmalıdır. 

Ağrısız Rahim Filmi Sonrası

Rahim filmi çekimi günümüz teknik imkanlarının zenginleşmesi sonucunda kısa sürede maksimum konfordas gerçekleştirilebilmektedir. Bunun yanı sıra rahim filmi çekimi sonrasında kadının üreme organları ile ilgili edinilen bilgiler gerek kadın sağlığı gerekse de kısırlık nedenlerinin araştırılmasında büyük önem taşımaktadır. 

Ağrısız rahim filmi işleminde donanımlı klinik ve alanında uzman doktor seçimi açığa çıkabilecek komplikasyonlar ve risk faktörleri açısından büyük önem taşımaktadır. Bu işlem sonrasında dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Doktorun önerdiği ilaç bulunuyor ise mutlaka aksatılmadan kullanılması gerekmektedir.

- Yoğun kanama, karın ağrısı ya da karında şişlik gibi komplikasyonlar yaşanması durumunda ertelemeden doktora başvurulmalıdır. 

- Genital hijyen kurallarına özen gösterilmelidir.

- Ağrısız rahim filmi işlemi sonrasında herhangi bir cinsel ilişki yasağı bulunmamaktadır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

rahim-filmi
rahim-filmi

Rahim Filmi Nedir

Rahim filmi olarak bilinen Histerosalpingografi (H...

Devamını Oku
rahim-filmi-fiyati-2019
rahim-filmi-fiyati-2019

Rahim Filmi Fiyatı 2019

Şişli Echomar, Türkiye'de en fazla sayıda rahim fi...

Devamını Oku
Hsg-filmi
Hsg-filmi

HSG Filmi

Kadın genital organlarının değerlendirilebilmesi i...

Devamını Oku

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol