Ağrısız Rahim Filmi Nasıl Çekilmektedir?

Ağrısız Rahim Filmi Nasıl Çekilir?
Cevat Bayrak 14 Mar 2019 Okuma: 427

Rahim filminin nasıl ve ne zaman çekileceği bu konu ile ilgili merak edilen iki önemli konudur. Rahim filmi, gebelik oluşma ihtimalinin düşük olmasından ötürü adet kanaması bitiminden sonraki 3-4 gün içinde çekilmelidir. Böylece olası bir gebeliğe zarar verme ihtimalinin önüne geçilmektedir.

Ağrısız Rahim Filmi Mümkün mü?

Rahim filmi çekimi için kadın röntgen masası üzerine uzandırılmalı ve bacaklarını kendine doğru çekmesi için yönlendirilmelidir. Spekulum cihazı vajinaya yerleştirilir ve rahim ağzına sıvı bir ilaç enjekte edilir. İlacın rahimden geçişi esnasında net filmler çekilebilmekte ve işlem rahim ağzına yerleştirilen cihazların sırası ile çıkartılmasıyla sonlandırılmaktadır. İşlem süresi ortalama 10-15 dakikadır. Rahim filmi çekecek ekibin tecrübesi de önemli bir faktördür.

Örneğin tüplerinin kapalı olduğu ve açılmasının da mümkün olmadığı alınan ilk görüntülerde anlaşılabilecek bir kişiye; tüpünün açık olabileceği beklentisiyle gereksiz yere yüksek kontrast basıncı uygulamak, sadece o kişinin acısının artmasına sebep olacaktır. Tecrübeli bir ekip hangi hastaya nasıl yaklaşılacağını bilir. Panik ataklı birisine, vajinismus hikayesi olan birisine, çeşitli fobileri olabilen insanlara nasıl davranılacağını bilir. Hangi hastaya hangi kanülün kullanılması gerektiğine, hangi basıncı uygulaması gerektiğine, incelemeyi ne zaman sonlandıracağına bilgi ve tecrübesiyle karar verir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Rahim Filmi Yapışıklığı Geçirir mi?
Rahim Filmi Yapışıklığı Geçirir mi?

Rahim Filmi Yapışıklığı Geçirir mi?

Kadın üreme organları gerek hamilelik dönemi gerek...

Devamını Oku
Kısırlık Tedavisi Öncesi Rahim Filmi
Kısırlık Tedavisi Öncesi Rahim Filmi

Kısırlık Tedavisi Öncesi Rahim Filmi

Bir problemi sağlıklı bir şekilde çözebilmek için ...

Devamını Oku
HSG Filmi Nerede Çekilir?
HSG Filmi Nerede Çekilir?

HSG Filmi Nerede Çekilir?

HSG filmi kadın rahminde beliren ya da şüphe duyul...

Devamını Oku

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol