Ağrısız rahim filminde anestezi gerekir mi?

Cevat Bayrak 19 Ağu 2019 Okuma: 316

Ağrısız rahim filmi tekniğinde, verilen ilacın rahim içine dolması ve tüplerden geçerek karın boşluğu içerisinde dağılması genellikle hissedilmez. Tüplerden birisi tıkalı çıkarsa basınç yapmaya gerek kalmadan işleme selektif salpingografi ile devam edilir. Yine ağrı olmaz. Dolayısıyla anesteziye ve hatta inceleme öncesinde ağrı kesici ilaç alınmasına ihtiyaç yoktur.

İlacı rahim ağzından rahim boşluğuna verebilmek için önce vajinaya bir muayene aleti yerleştirmek gerekmektedir. Ağır vajinismus veya muayene olmayı engelleyecek derecede vajinal anomalisi olan, cinsel ilişkiye bile giremeyen hastalarda incelemenin bu aşaması için hafif bir anestezi gerekli olacaktır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Rahim filmi çekiminden ne kadar sonra tüp bebek tedavisi uygulanır?

Düşük radyasyonlu yeni protokoller kullanılması du...

Devamını Oku

Rahim filmi çekimi rahim içi yapışıklığı nasıl giderir?

Günümüzde rahim filmi çekimi sırasında rahim içeri...

Devamını Oku

Ağrısız rahim filmi çekiminde hangi cihaz kullanılır?

Yeni tekniklerle ağrısız rahim filmi çekebilmek iç...

Devamını Oku

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol