Ağrısız rahim filmini ne zaman çektirebilirim?

Cevat Bayrak 19 Ağu 2019 Okuma: 251

Adet kanaması bittikten sonraki birkaç gün, henüz yumurtlama meydana gelmediği için pratik olarak gebeliğin olamayacağı ideal rahim filmi çekimi günleridir.

En Uygun Zaman

Eğer adet kanamasından sonra hiç cinsel ilişkiye girilmediyse sınırlama olmaksızın herhangi bir gün rahim filmi çekilebilir. Adet döneminin 10. Gününden sonra korunmalı da olsa cinsel ilişkiye girildiyse rahim filmi çekilmesi için yeni adet kanamasını beklemek uygun olur. Çünkü hiçbir korunma yöntemi gebelikten yüzde yüz koruyamaz. Adet günü hesaplanırken adet kanamasının başladığı gün, birinci gün olarak sayılmalıdır.

Eğer çiftlerde, gebeliğin mümkün olamayacağı azospermi, tüplerin alınmış olması, menapoz gibi durumlar söz konusuysa adet kanamasının olmadığı herhangi bir zamanda rahim filmi çekilebilir.

Kadın doğum uzmanı doktorunuz, elindeki bulgular doğrultusunda, sizin gebe olmadığınızdan eminse adet gününe bağlı olmaksızın hemen rahim filmi çektirmenizi önerebilir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

HSG fiyatları neden değişiklik gösterir?

Her merkez, yaptığı HSG incelemesinin fiyatını ken...

Devamını Oku

Yumurtalık kisti tanısında rahim filmi çekilir mi?

Yumurtalı kisti, polikistik over ve çikolata kistl...

Devamını Oku

HSG (ilaçlı rahim filmi) ağrılı mıdır?

İlaçlı rahim filmi çekimi için C Kollu cihaz ve ra...

Devamını Oku

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol