Bayramda Rahim Filmi Çektirebilir Miyim?

Bayramda Rahim Filmi Çektirebilir Miyim?
Cevat Bayrak 07 Eyl 2018 Okuma: 2093

Rahim filmi HSG bir röntgen incelemesidir. Gebelere rahim filmi çekilmez. Rahim filmi çekilecek kadının gebe olmadığından emin olunmalıdır. Adet kanamasını takip eden birkaç gün gebelik olasılığı bulunmadığından inceleme için bu günler tercih edilir. Ancak adet kanamanız uzunca bir bayram tatilinin hemen öncesinde başlarsa ve rahim filmi çekilmesi için önerilen uygun günleriniz tam da bayrama denk gelirse ne olacak?

Bayramda rahim filmi çekecek bir merkez bulamazsınız. Eğer incelemenizi 1 ay ertelemek istemiyorsanız çaresiz değilsiniz. Bu durumda bayram boyunca cinsel ilişkiye girmezseniz bayramdan sonra ilk fırsatta rahim filminizi çektirebilirsiniz. İlişkiye girmediğiniz için gebe olamazsınız. Gebe olmadığınızdan eminseniz filminizi adet döneminizin yaklaşık 20. gününe kadar çektirmenizde hiç bir sakınca yoktur. Film kalitesi ve sonuçları açısından da hiç bir olumsuzluk söz konusu olmayacaktır.

Şu anda mesai saatleri içerisinde isek bize telefon edebilir ve ayrıntıları sorabilirsiniz. Eğer kapalı olduğumuz bir günde veya saatte isek bu internet sayfasının sağ altında bulunan, üzerinde "Mesaj bırakın" yazılı bandı tıklayın. E-posta, cep telefonu ve adetinizin başladığı tarihi yazarak bayramdan hemen sonra rahim filmi çektirmeye geleceğinizi bildirin. Bayramdan sonraki ilk mesai günü ve ilk fırsatta randevunuz hazır olacaktır. Sizi bayram sonrasındaki ilk iş günü erkenden arayıp randevunuzu kesinleştirir veya sizin için daha uygun bir saate alırız.

İyi bayramlar

Rahim Filminin Belirli Bir Zaman Diliminde Çekilmesi Gerekir mi?

Kısırlık nedenlerinin belirlenmesinde, doğumsal rahim ve fallop tüplerinin anomalilerinin değerlendirilmesinde ihtiyaç duyulan rahim filminin tıp literatüründeki adı Histerosalpingografi'dir. Kısaca HSG olarak tanımlanan rahim filminin kadının biyolojik döngüsü içerisinde çekilmesinin uygun v esakıncalı olduğu günler bulunmaktadır. Bu nedenle rahim filmi çekimini gerçekleştirecek olan doktor; adet döngünüzü soracak ve ona göre gün belirleyecektir. 

Rahim filmi çekimi için en uygun günler adet kanaması bitiminden sonraki 4 ila 5. günlerdir. Hehrangi bir gebelik oluşumu varsa embriyoya zarar verilmemesi açısından oldukça önemlidir. Ayrıca HSG çekiminin adet bitiminden sonraki günlerde çekilmesi; daha iyi görüntü alınmasını da sağlamaktadır. 

Rahim Filmi Ne Zaman Çekilmemelidir? 

Adet kanaması devam ediyorken ya da adet kanaması gecikmişken HSG filmi çekilmemelidir. Kanama devam ediyorken filmin çekilmesi kadının sağlığı için sakıncalı olmakla birlikte adet gecikmesi yaşandığı dönemde çekilmesi ise gebelik ihtimali söz konusu olması sebebi ile sakıncalıdır:

Aynı zamanda genital bölgede herhangi bir iltihap ya da enfeksiyona bağlı bir problem yaşanıyorsa HSG filminin çekilmesi için bu problemin giderilmesi beklenmelidir. Aksi halde problem çok daha ciddi boyutlara ulaşabilmektedir. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hangi Durumları Hekime Bildirmelisiniz?
Hangi Durumları Hekime Bildirmelisiniz?

Hangi Durumları Hekime Bildirmelisiniz?

İyota karşı veya kontrast maddelere karşı alerjisi...

Devamını Oku
hsg-filmi-komplikasyonlari
hsg-filmi-komplikasyonlari

HSG Filmi Komplikasyonları

Nadiren enfeksiyon gelişebilir. Var olan bir enfek...

Devamını Oku

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol