C Kollu Cihazla Rahim Filmi Çekimi

C-Kollu-Cihazla-Rahim-Filmi-Çekimi
Cevat Bayrak 16 Ağu 2019 Okuma: 2420

C kollu cihazlarda röntgen tüpü ve dedektör sabit olmayıp hareketli C kolun iki ucunda yer alırlar. Bu C kol hastanın etrafında her yöne doğru hareket edebildiğinden incelemek üzere röntgen filmi çekilecek organı istenen değişik yönlerden görüntüleyebilir. 

Rahim Filmi Çekiminde C Kollu Cihazın Rolü

Rahim, kadın bedeni içerisinde nadiren düz bir pozisyonda durur. Rahim genellikle öne doğru, bazen de arkaya doğru kıvrık pozisyonda yer alır. Rahim içi patolojilerin ve rahim anomalilerinin en iyi şekilde teşhis edilebilmesi için rahmin tam karşısından film çekmek gerekir. C kollu röntgen cihazları rahim ne tarafa kıvrık veya dönük olursa olsun onun tam karşısına hareket edebilir ve ideal açıdan filmlerini çekebilir. C kollu röntgen cihazı bulunmayan merkezlerde iyi bir rahim filmi elde edebilmek için rahmin çengelle tutularak aşağıya doğru çekilip düzleştirilmesi gerekmektedir. Bu ise bazen şiddetli ağrılara bazen de kas spazmına bağlı yanlış sonuçlara yol açabilmektedir. 

C kollu röntgen cihazı ile rahim filmi çekerken rahmi tutup çekmeye, ona poz verdirmeye gerek kalmaz. Çünkü cihaz hareker ederek onun tam karşısına geçebilmekte ve ideal açıdan görüntüleyebilmektedir. 

C Kollu Röntgen Cihazının Tüp Açma İşlemindeki Rolü

Standart rahim filmi çekiminde tıkalı çıkan tüplerin önemli bir bölümü rahim filmi sırasında yapılan selektif salpingografi işlemi ile açılabilmektedir. Bu işlemde özel, ince bir kateter röntgen cihazının skopi özelliği kullanılarak tüpün ağzına ve başlangıç bölümünün içine yerleştirilir. Bu işlem C kollu cihaz yardımıyla kolaylıkla yapılabilmekte, tüpün ağzını bulmak 1 dakikadan kısa sürmektedir. C kolu olmayan röntgen cihazları ile tüp açma işlemi (selektif salpingografi) yapmak çoğu zaman epeyce zor, hatta bazen imkânsız olabilir.

C Kollu Röntgen Cihazı ile Rahim Filmi Çekilmesinin Faydaları

  • Ağrısız tekniği kaliteden ödün vermeksizin uygulayabilmek mümkün olur.
  • Rahme çengel geçirerek çekmeye gerek kalmaz.
  • Kanama, ağrı, kas spazmı gibi olumsuzluklar büyük ölçüde ortadan kalkar.
  • Tüp açma işlemi (selektif salpingografi) kolaylıkla yapılabilir.
  • Hastanın maruz kaldığı radyasyon miktarı belirgin derecede düşer.
  • Otomatik dozlama ve hassas dedektör teknolojileri görüntü kalitesini arttırır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

HSG İncelemelerinde Yenilikler Var mı?
HSG İncelemelerinde Yenilikler Var mı?

HSG İncelemelerinde Yenilikler Var mı?

HSG, çok eskiden beri yapılmakta olan bir inceleme...

Devamını Oku
Devlet, HSG Çekimini Karşılıyor mu?
Devlet, HSG Çekimini Karşılıyor mu?

Devlet, HSG Çekimini Karşılıyor mu?

Rahim filmi (HSG), jinekolojide rahim içi ve tüple...

Devamını Oku

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol