C Kollu Röntgen Cihazıyla Ağrısız Rahim Filmi HSG

C-Kollu-Röntgen-Cihazıyla-Ağrısız-Rahim-Filmi-HSG
Cevat Bayrak 11 Ara 2018 Okuma: 4926

Histerosalpingografi (HSG) rahim ve tüplerin x ışını ile görüntülenmesini sağlayan radyografik bir incelemedir. Bu incelemede rahim içerisine uygun fiziksel muayene sonrasında su bazlı ilaç (kontrast madde) doldurulmaktadır. HSG işlemi esnasında radyografi tetkiklerinde kullanılmakta olan kontrast madde rahim ağzından içeri verilmektedir. Bu işlem sırasında; işlem için geliştirilmiş rahim ağzına uygun bir şekilde tercih edilen ince yumuşak kanüller kullanılmaktadır. C Kollu Röntgen Cihazıyla Ağrısız Rahim Filmi HSG tecrübeli bir ekip tarafından yapılmaktadır.

C Kollu Röntgen Cihazıyla HSG Nasıl Çekilir?

Spermin ilerleyerek yumurtalara geçişini sağladığı rahim tüplerin açık olup olmadığının incelendiği HSG tetkikinde rahim boşluğu, tüpler ve karın boşluğunun alt kısmı incelenmektedir. Bu inceleme için bir röntgen filmi demek mümkündür. Rahim ve tüp filmi olarak da anılan tetkik tüplerin ve rahimlerin kontrast madde aracılığı ile ayrıntılı bir şekilde incelenmesine olanak sunmaktadır.

HSG filmi pek çok röntgen cihazı ile çekilebilmektedir. Ancak günümüzde C Kollu Röntgen Cihazıyla Ağrısız Rahim Filmi HSG daha çok tercih edilmektedir. Bu tetkik genellikle adet kanamasının bitiminin 3 ila 4’üncü günü içinde çekilmektedir. Bu süre içerisinde rahmin içi dokusu ince ve gebelik şansı da oldukça düşüktür. Böylece hem işlem daha net sonuç vermekte hem de gebelik ihtimaline karşı daha az risk taşımaktadır.

Rahim filmi öncesinde çekim yapılmadan hastanın işlem esnasında oluşabilecek kramp ve ağrılara karşı ilaç alması önerilmektedir. Böylece daha az ağrılı ve sancılı bir işlemin yapılması sağlanır. İncelemenin başlaması için; hastanın röntgen masasına uzanmaktadır. Daha sonrasında bacaklar dizlerden kırılarak geriye doğru (kendine doğru) çekilmesi gerekmektedir. Bu pozisyonda sabit kalan hastaya jinekolog muayenesinde kullanılmakta olan spekulum (vajina ve duvarının incelenmesinde/açılmasında kullanılan metal cihaz) vajinaya yerleştirilmektedir.

Vajina ve rahim ağzının solüsyon ile temizlenmesinin ardından rahim ağzı alet yardımı ile tutulmakta ve rahmin düz pozisyona getirilmesi için çekilmektedir. Rahmin ağzına ince katater yerleştirildikten sonra bu katater aracılığı ile çekim için kullanılacak olan kontrast madde rahim içerisine doldurulmaktadır. Bu kontrast madde tüplerin boyanarak filmde daha net bir şekilde görüntü vermesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca vücut dokularından daha parlak ve net bir görüntü vermesi nedeni ile rahim ve tüplerin değerlendirilmelerinde kullanılmaktadır.

C Kollu Röntgen Cihazıyla Ağrısız Rahim Filmi HSG işlemi için cihazda yatan hastanın rahim ve tüplerindeki durum ve kontrast madde skopi altında gözlemlenmekte ve röntgen filmi çekilmektedir. Çekim işleminin bitmesinin ardından tüm aletler ve spekulum çıkarılmaktadır. Böylece HSG filmi ortalama 5 ila 10 dakika gibi bir kısa sürede başarı ile çekilmiş olmaktadır.

Hangi Durumlarda Rahim Filmi (HSG) Çekilmektedir?

Rahim filmi genellikle rahmin iç yüzey kısmının düzgün büyüklük ve şekilde olup olmadığının incelenmesine yönelik yapılmaktadır. Özellikle kısırlık sorunlarında tüplerin durumlarının değerlendirilmesi için de HSG filmine başvurulmaktadır.

C Kollu Röntgen Cihazıyla Ağrısız Rahim Filmi HSG hastanelerde ya da radyolojik görüntüleme tetkikleri yapan birimlerde çekilmektedir. Bu tetkiklerinde rahim iç boşluğunun şekli ele alınmaktadır. Gebeliği engelleyen septumların, poliplerin ya da myomların değerlendirilmesi yapılmaktadır. Rahim içerisinde daha önceden olunmuş cerrahi müdahaleler ve enfeksiyonlar incelenmektedir. Asıl amaç; fallop tüplerin açıklığı ve spermin yumurtalara geçicinin değerlendirmesi yapılmaktadır. Olası gebelik durumlarında gebelik sürecinin doğum takvimine kadar sorunsuz ilerleyip ilerlemeyeceği hakkında da ön fikir vermektedir. Ancak HSG rahim filmi yumurtalıkların durumu hakkında bir bilgi vermemektedir.

Tüplerin bağlanması sonrasında tüplerin fonksiyonunun engellendiği operasyonlarda ameliyatlardan 2 – 3 ay sonrasında HSG filmi çekilebilmektedir. Ayrıca gebelik, işlem esnasında kanama ve rahim iltihaplarında HSG rahim filmi çekimi uygun değildir. Tetkikin sonlanması sonrasında hastaların bir takım ağrı, kramp, kanama veya akıntı gibi problemler yaşandığını söyleyebiliriz. Özellikle lekelenme tarzında ya da daha az miktarlarda kanamalar olabilmektedir. Rahim filmi sonrasında kanamanın artması ve durmaması halinde muhakkak bir hekime başvurulması gerekmektedir.

Kontrast maddenin rahim içerisine doldurulması ile doğru orantılı olarak kasıklarda ve bel bölgelerinde ağrılar ya da kramplar oluşabilir. Ağrıların artması ve birkaç günden uzun sürmesi halinde de bir hekime başvurulması önerilir. İşlem sonrasında vajinal tampon kullanmak ve cinsel ilişkide bulunmak sakıncalı olabilmektedir. Bu nedenle işlemin bitmesinin ardından hekim tarafından verilen önerilere dikkat edilmesi gerekir. İlaçlı rahim filmleri sonrasında tedavisiz kendiliğinden oluşan gebelikler görülmektedir. Bu durum tüplerin kontrast madde uygulaması esnasında basınç kaynaklı açılması ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Ayrıca bu uygulanan kontrast madde rahim içerisindeki mikropları öldürücü etkiye sahiptir. Kısırlık (infertilite) problemi ile karşı karşıya olan kişilerin HSG rahim filmi tetkiki sonrasında gebe kalma durumu bu nedenle şaşırtıcı olarak değerlendirilmemektedir.

Rahim filmi sonucunda herhangi bir tıkanıklık ya da patoloji görülmesi durumu da bulunmaktadır. Bu durum sonucunda da hekim tarafından hastanın patolojisine uygun bir tedavi yöntemi belirlenmektedir.

C Kollu Röntgen Filmi ile HSG Testinin Avantajları Nelerdir?

Günümüzde C kollu röntgen filmi ile çekilen HSG testleri gerek hasta konforu açısından gerekse de test sonucunda alınacak veriler açısından büyük önem taşımaktadır. Teknolojik gelişmelerin tıp alanına yansımasının bir sonucu olarak özel olarak geliştirilen C kollu röntgen cihazının avantajları aşağıdaki gibidir;

- C kollu röntgen cihazı ile uygulanan HSG testlerinde anestezi uygulamasına ihtiyaç duyulmamaktadır.

- C kollu röntgen cihazı HSG testinin ağrısız ve acısız bir şekilde tamamlanmasını sağlamaktadır. 

- Bu yöntemle uygulanan HSG testi oldukça kısa sürede gerçekleştirilebilmektedir.

- HSG testi sonrasında cinsel ilişkiye girilebilmekte, araç kullanılabilmekte ve duş alınmasında bir sakınca bulunmamaktadır.

- HSG testi C kollu röngten cihazı ile çekildiğinde maruz kalınan radyasyon oranı minimal düzeydedir. 

HSG testinde C kollu röntgen cihazı kullanılması günümüzde sıklıkla tercih edilmektedir. Hem hasta hem de doktor açısından C kollu röntgen filmi ile çekilen HSG testleri oldukça konforlu bir tanı süreci sağlamaktadır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Rahim Filmi Nerede Çekilir?
Rahim Filmi Nerede Çekilir?

Rahim Filmi Nerede Çekilir?

Rahim filmi hastane ve radyoloji bölümlerinde çeki...

Devamını Oku
Rahim Filminde Genel Anesteziye Gerek Var mı?
Rahim Filminde Genel Anesteziye Gerek Var mı?

Rahim Filminde Genel Anesteziye Gerek Var mı?

Ağrısız bir işlem için anesteziye gerek olmayacağı...

Devamını Oku
ilacli-rahim-filmi-hsg
ilacli-rahim-filmi-hsg

İlaçlı Rahim Filmi (HSG)

Günümüzde jinekolojik muayenelerde sıklıkla Hister...

Devamını Oku

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol