hsg çekimi

HSG diğer adıyla ilaçlı rahim filmi, rahim içinin ve tüplerin görüntülenmesini sağlayan bir radyolojik incelemedir.

HSG tanı koyma amacı ile çekilmektedir. Bir yıldan uzun süredir devam eden korunmasız cinsel ilişkiye rağmen hamileliğin gerçekleşmediği durumlarda tüplerin durumunu incelemek için hastadan HSG istenmektedir. Tüp bebek tedavisine başlanmadan önce HSG çekilmesi gerekmektedir. Böylece embriyonun tutunması engelleyecek bir olumsuzluk varsa bu durum tedaviye başlanmadan önce tespit edilmekte ve önce bu olumsuzluk giderilmektedir.

HSG Nasıl Çekilir?

İlaçlı rahim filmi (HSG), görüntüleme merkezlerinde, hastanelerde ve radyoloji bölümlerinde çekilmektedir. Eskiden kadınların korkulu rüyası olarak görülen rahim filmi çekimi günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte ağrısız ve pratik bir hal almıştır. HSG ileri ve yeni teknolojinin kullanıldığı bir tanı koyma yöntemidir. C kollu bilgisayarlı röntgen cihazının sağladığı olanak ile rahmi tutmaya, itip, çekmeye gerek kalmadan çekim gerçekleştirilbilmektedir. 

  • İlaçlı rahim filmi, 10-15 dakika civarında sürmekte ve aşamaları aşağıda sıralandığı gibi olmaktadır: 
  • Hasta röntgen masasına sırt üstü yatar ve bacaklarını kendine doğru kendine doğru çeker.
  • Spekulum adı verilen jinekolojik muayene esnasında kullanılan alet vajinaya yerleştirilir.
  • Vajina ve rahim ağzı solüsyon ile dezenfekte edilir.
  • Rahim düz bir pozisyona getirilir.
  • Rahim ağzına ince ve yumuşak bir katater yerleştirilir.
  • Katater vasıtası ile rahim içine sıvı bir ilaç verilir
  • Akışkan ilacın tüplerden geçişi esnasında röntgen filmleri çekilir
  • Yerleştirilen vicazlar sırası ile geri çıkartılır

HSG Yan Etkileri Nelerdir?

HSG'nin yol açabileceği iki komplikasyon söz konusudur. Bunlar enfeksiyon ve alerjidir. Enfeksiyon oranı %1 civarında gözlendiğinden ötürü antibiyotik tedavisine çoğunlukla gerek görülmemektedir. Alerji ihtimaline karşı ise alerji yapma ihtimali çok düşük olan ve suda eriyen kontrast maddeler kullanılmaya başlanmıştır.

HSG Ne Zaman Çekilmelidir?

HSG çekiminde zaman önemli bir faktördür. Olası bir gebelik durumunda rahim filmi çekimi esnasında embriyonun zarar görme ihtimali bulunmaktadır. Bu nedenle rahim filminin gebelik ihtimalinin çok düşük olduğu adet kanaması bitiminden sonraki 3-4 gün içinde çekilmesi gerekmektedir. 

HSG Çekimi Sonrası

HSG çekimi sonuçları aynı gün içerisinde, işlem bittikten 10-15 dakika sonra çıkmaktadır. Çekilen filmler siyah röngten kağıtlarına basılmaktadır. Basım aşaması kısa sürer ancak filmlerin bir radyoloji uzmanı tarafından incelenmesi ve rapor yazılması gerekmektedir. Burada geçen süre yoğunluğa göre değişim göstermekle birlikte genellikle birkaç saat içerisinde rapor hazır olmaktadır. Hazırlanan rapor ve çekilen filmler kadın doğum uzmanı tarafından incelenmektedir. 

HSG çekimi sonrasında az miktarda kanama ve lekelenme olması ile orta şiddette kasık ağrısı normal görülmektedir. Ateş enfeksiyon belirtisi olduğu için hastanın ateşinin çıkması durumunda doktora başvurması gerekmektedir. 

HSG çekimi sonrasında kendiliğinden meydana gelen gebeliklerde artış olmaktadır. HSG'nin tedavi değil bir tanı yöntemi olmasına rağmen çekim esnasında verilen akışkan ilacın basıncın etkisi ile tıkalı veya yapışık olan tüpleri açtığı gözlenmektedir. Böylece çekim sonrasında tedaviye gerek kalmadan gebelik kendiliğinden gerçekleşebilmektedir. 

HSG Çekimi ile İlgili Diğer Konular

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Rahim Filmi Sırasında Tüp Açma
Rahim Filmi Sırasında Tüp Açma

Rahim Filmi Sırasında Tüp Açma

Küçük yapışıklıklar, tıkaçlar veya spazm nedeniyle...

Devamını Oku
Rahim Filmi, Meme Kontrolünüzü de Yaptırmak İçin Bir Fırsattır.
Rahim Filmi, Meme Kontrolünüzü de Yaptırmak İçin Bir Fırsattır.

Rahim Filmi, Meme Kontrolünüzü de Yaptırmak İçin Bir Fırsattır.

Herhangi bir rahatsızlığımız olmadığı halde belirl...

Devamını Oku
Hangi Durumları Hekime Bildirmelisiniz?
Hangi Durumları Hekime Bildirmelisiniz?

Hangi Durumları Hekime Bildirmelisiniz?

İyota karşı veya kontrast maddelere karşı alerjisi...

Devamını Oku

E Bültene Abone Ol