HSG Çekimi Devlet Tarafından Karşılanıyor mu?

HSG Çekimi Devlet Tarafından Karşılanıyor mu?
Cevat Bayrak 30 Eki 2018 Okuma: 1433

Yaşanılan birçok sağlık sorunu için daha sebebi nedir diye sorarak yola çıktığınızda bile cebinizden tabiri caizse tonla para çıktığı görülmektedir. Birde özel incele alanına girilen sağlık sorunları ile karşı karşıya kalındığında harcanan para çok daha yüksek olur. İnsanların genellikle çok masraflı olacağı düşüncesiyle birçok konu için özel hastanelerden kaçtığı bilinmektedir. Bu tutum için kimse suçlanamaz çünkü her ailenin ekonomik durumu farklıdır ve çoğu zaman tedavi için yeterli imkâna sahip olamayabilir. Sosyal sigortası bulunan hastalar sağlık sorunlarının çözümü için ücretsiz ya da makul ücretlerden faydalanabilme düşüncesiyle devlet hastanelerini tercih etmektedirler. HSG filmi de bahsettiğimiz masraflı tekniklerden birisi olarak karşımıza çıkar.

Kadın hastalar için HSG çekilmesi gerekli görüldüğünde ya da hasta kendisi bu talep ile sağlık kuruluşuna başvurduğunda eğer özel bir hastane ise fiyatların yüksek olabildiği söylenmektedir. Bu sebeple devlet hastanesinde sunulan bu imkândan yararlanma yolunu seçerek yola devam edilebilir. HSG çekimi devlet tarafından karşılanıyor mu sorusunun birçok kişinin aklını kurcaladığını biliyoruz. Devlet hastanelerinde HSG filmi çekimi yapılabiliyor diyerek konu hakkında bilgi edinmek isteyenleri aydınlatmış olabiliriz. Bunun için izlenmesi gereken yolu ilk olarak devlet hastanesinden ilgili alanda randevu alarak başlatmanız gerekecektir.

Devlet Hastanesinde HSG Çektireceklerin Bilmesi Gerekeneler

• Hastaların yorumlarına göre devlet hastanelerinde rahim filmi çekilmesi konusunda yaşanılan bazı sıkıntılar bulunmaktadır. Bunların başında devlet hastanesinden erken tarihli randevu alınamaması sorunu gelir. Bir hastanın rahim filmi için randevu oluşturması öncesinde ilk aşamada alanında uzman bir doktor muayenesi için randevu alması ve muayene olup HSG talebinde bulunması gerekir. Çoğu kişi erken tarihli randevu alamayıp çok beklemek zorunda kaldıkları için maliyetine katlanıp özel hastanelerin yolunu tutmaktadır.

• Bazı devlet hastaneleri HSG filmi için gerekli olan cihazların çok pahalı olması ve yeterli uzmanlığa sahip personeli olmaması gibi nedenlerle çekim işlemi için hastaları farklı merkezlere yönlendirmektedir. Tıp alanında radyolojik görüntüleme ve farklı birçok teknik için uygun olan sağlık kuruluşları devlet hastaneleri ile yapmış oldukları anlaşmalar kapsamında hastalara hizmet verebilmektedir.

• Devlet hastanelerinde yaptırılan HSG filmi çekimi için hastalar bir ücret ödemek zorunda kalmıyorlar. Ancak kullanılan bazı zorunlu aletleri hastaların kendilerinin alması istene bilmektedir. Özel hastanelerin istedikleri ücretlerin yanında küçük rakamlar olarak ifade edilebilecek bu aletler ücretlerini ödemeniz gerekecektir.

• HSG filmini devlet hastanesinde çektirecek kişilerin anestezi almadan işleme sokulduğu görülmektedir. Eğer anestezi almak istenirse ücret karşılığında işlem yapılır. Birçok kadın bu işlemi anestezisiz yapamayacağını düşündüğü için devlet hastanesine gitmeyi reddeder. HSG çekim yöntemi ve kişinin hassasiyetine göre değişiklik gösteren bir ağrı ya da acı hissedilmesine neden olabilir. Son teknoloji kullanılıyorsa işlem kısa sürer ve korkulacak bir ağrı olmaz. Ama hastanenin sistemi biraz gerideyse ve hasta da dayanma gücü az bir kişiyse zor bir görüntüleme olabilir.

HSG Filmi Çekiminde Devlet Hastanesi ve Özel Hastane Arasında Fark Var mı?

Kullanılan cihazlar ve uygulama yapacak personelin aynı kalitede olduğu düşünülürse arasında çok fark olduğu söylenemez. Özel hastaneler devlet hastanelerine göre daha erken randevu verebildikleri için özellikle acil bir durum olduğunda tercih edilme ihtimalleri çok daha yüksek olur. Özel hastanelerde ayrıca rahim filmi çekimleri anestezi ile yapılabildiği için kadınlar tarafında korku baskın olduğunda tercih bu yönde olur. HSG özel bir görüntüleme yöntemidir ve kadınlar bu hassas durumu daha özenli geçirebilmek adına da özel hastanelere yönelebilirler. Devlet hastanesi ve özel hastaneler arasında HSG filmi çekimi ile ilgili yaşanabilen en büyük fark ücret yönünde olur. Özel hastaneler için devlet desteği alınsa bile ödenen ücretler dudak uçuklatacak cinste olabildiği için her ne kadar özel ilgi ve alaka isteniyor olsa da birçok kadın için özel hastaneye gidebilme ihtimali bulunmaz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

hsg-fiyatlari
hsg-fiyatlari

HSG Fiyatları

HSG (rahim filmi) uzun yıllardır gerçekleştirilen ...

Devamını Oku
rahim-filmi-sonrasi-cinsel-iliski
rahim-filmi-sonrasi-cinsel-iliski

Rahim Filmi Sonrası Cinsel İlişki

Rahim filmi öncesi cinsel ilişki kısıtlaması yoktu...

Devamını Oku
Rahim Filminde Genel Anesteziye Gerek Var mı?
Rahim Filminde Genel Anesteziye Gerek Var mı?

Rahim Filminde Genel Anesteziye Gerek Var mı?

Ağrısız bir işlem için anesteziye gerek olmayacağı...

Devamını Oku

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol