HSG Çekiminde İncelemeyi Kimler Yapabilir?

HSG Çekiminde İncelemeyi Kimler Yapabilir?
Cevat Bayrak 07 Eyl 2018 Okuma: 1242

HSG çekimi hastanelerde ve radyoloji bölümlerinde yapılmaktadır. 10-15 dakika süren HSG çekimden sonra sonuçlar aynı gün içinde çıkar.

Radyoloji uzmanları işlemden hemen sonra siyah röntgen kağıdına basılmış olan sonuçları yoğunluk durumuna göre hemen ya da en geç birkaç saat içinde incelerler ve raporunu yazarlar. İstenirse, kadın hastalıkları ve doğum uzmanınız incelemenin rahim içine sıvı verme işlemini yapabilir ancak filmlere rapor yazma yetkisi kanunen sadece radyoloji uzmanlarındadır.

Hasta, raporu aldıktan sonra inceletmek için kadın doğum uzmanına başvurur. Kadın doğum uzmanı hazırlanan raporu ve çekilen filmleri inceler. Uygulamayı yapacak kişinin erkek değil kadın olmasını istiyorsanız, isteğinizin yerine getirilebilmesi için randevu alırken bunu belirtmeniz gerekir.
 

HSG Filmi İçin Uzman Seçimi Nasıl Olmalıdır? 
 

HSG filmi çekimi oldukça konforlu ve basit bir işlem olsa da tıp alanındaki her müdahale gibi birtakım risk faktörleri bulunmaktadır. Enfeksiyon, kanama, rahim içerisinin tahriş olması gibi komplikasyonların gelişmesi klinik ve çekimi uygulayacak olan uzmanın tecrübesi, yetkinliği ve potansiyeline bağlıdır. Bu nedenle HSG filmi çektirecek olan kadınların dikkat etmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır. Bu noktalar şu şekilde sıralanabilmektedir;

  •  Sterilizasyon kurallarına uygun, teknik imkanları olan klinik seçiminde bulunulmalıdır.
  •  Alanında uzman bir doktor tercih edilmelidir.
  •  HSG filmini çekecek olan doktor ile güçlü bir iletişim sağlanmalıdır. 
  •  Uygulama öncesinde merak edilen konular hakkında doktordan bilgi alınmalıdır.
  •  Alerji, tansiyon ya da böbrek hastalıkları olması durumunda mutlaka bu durum doktora bildirilmelidir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

hsg-testi
hsg-testi

HSG Testi

HSG testi, rahim içi ve tüplerin durumunun incelen...

Devamını Oku
Hangi Durumları Hekime Bildirmelisiniz?
Hangi Durumları Hekime Bildirmelisiniz?

Hangi Durumları Hekime Bildirmelisiniz?

İyota karşı veya kontrast maddelere karşı alerjisi...

Devamını Oku

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol