HSG Filmi

Hsg-filmi
Cevat Bayrak 07 Eyl 2018 Okuma: 7373

Kadın genital organlarının değerlendirilebilmesi için kullanılan radyolojik inceleme yöntemleri ultrasonografi, MR görüntüleme ve HSG filmidir. Bu üç radyolojik inceleme yönteminin birbirlerine karşı bazı üstünlükleri ve bazı dezavantajları vardır. En sık olarak kullanılan ultrasonografi ucuz ve kolay olmakla birlikte bazı problemleri teşhis edebilmek için yetersiz kalabilir. Bazı konularda MR görüntülemenin duyarlılık ve özgüllüğü daha yüksektir. MR görüntüleme ve Ultrasonografi, organların kaslar ve diğer dokulardan oluşan etli bölümlerini başarılı bir şekilde gösterirken boşluklu bölümlerini göstermekte yetersiz kalmaktadır. HSG filmi ise rahim boşluğu, rahim tüplerinin içi ve tüplerin tıkalı olup olmadığının araştırılabilmesi için tartışmasız en üstün radyolojik inceleme yöntemidir.

HSG Nedir?

Kadın genital sistem organları; vajina girişi, vajina, rahim ağzı, rahim, fallop tüpleri ve yumurtalıklardan oluşmaktadır. Bu sistemdeki yapıların herhangi birinde yaşanan problem diğerlerini etkileyebilmekte ve doğurganlık işlevinin yerine getirilememesine neden olabilmektedir. HSG filmi, doğurganlık işlevini bozabilen anatomik problemlerin tanısı için sıklıkla başvurulan bir radyolojik inceleme yöntemidir.

HSG filmi; açılımı “histerosalpingografi” olan, halk arasında “rahim filmi” ya da “ilaçlı rahim filmi” olarak bilinen bir röntgen tanı aracıdır. HSG filmi; rahim boşluğunda ve fallop tüplerinde gelişen problemlerin teşhisi amacı ile uygulanmaktadır.

Rahim İç Yapısında Gelişebilecek Problemler Nelerdir?

Rahim iç yüzeyini kaplayan, endometrium adı verilen örtü, her ay periyodik olarak biyolojik döngü ile yenilenen bir yapıdadır. Her adet döngüsünde yeni bir gebelik şansı için yeniden hazırlanan rahim, kendini gebelik oluşumuna hazırlamaktadır. Embriyonun tutunması ve gelişimi için çok önemli olan ve duvarları endometrium ile kaplanmış olan rahim boşluğuna ait problemler gebeliğin oluşumunu ve devamını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Polip: Cildimizdeki et benlerine benzer bir şekilde rahim içerisinde gelişen iyi huylu doku büyümeleridir. Büyüklükleri birkaç milimetreden birkaç santimetreye kadar olabilir. Polipler gebelik oluşumunu engelleyebilmekte ya da gebeliğin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesini olumsuz etkileyebilmektedir. HSG filmi, rahim içinde yer alan poliplerin sayısı, büyüklüğü ve lokalizasyonu hakkında net bilgi verir.

Myom: İyi huylu kas dokusu büyümesi olarak tanımlanan myomlar rahim duvarının içinde, dışında veya iç yüzeyinde bulunabilirler. İç yüzeyde veya iç yüzeye yakın olup da rahim boşluğu içine doğru çıkıntı yapan myomlar gebelik açısından sorun teşkil edebilirler. Rahimdeki myomlar ultrasonografi ile görülebilmekle birlikte bunların rahim boşluğu içine çıkıntı yapıp yapmadıkları HSG filmi ile net olarak anlaşılır.

Rahim İçi Yapışıklıklar: Rahim iç yüzeylerinin birbirine yapışması oldukça sık karşılaştığımız bir problemdir. Genellikle düşükler, kürtajlar veya rahim içi operasyonlardan sonra meydana gelir. Adet kanaması miktarının azalmasına neden olabilir. HSG filmi, rahim içi yapışıklıkları, bunların yerlerini ve genişliklerini çok net olarak gösterebilmektedir.

Doktorunuz HSG Filmi mi İstedi?

Rutin jinekolojik muayeneler sırasında ya da belirli bir şikâyet üzerine doktora başvurulduğunda HSG filmi istenebilmektedir. Bu uygulama, günümüzde oldukça sık gerçekleştirilen ve doğru tedavi planlaması için ihmal edilmemesi gereken çok önemli bir uygulamadır.

Hangi Şikayetler Yaşandığında HSG Testi İstenir?

 1.  Gebe kalamama
 2. Tekrarlayan düşükler
 3. Kürtaj işlemi sonrası kontrol  
 4. Anne karnında tekrarlayan bebek ölümleri  
 5. Rahimde gerçekleştirilen cerrahi müdahaleler sonrası kontrol  
 6. Rahim içinde polip veya myom şüphesi  
 7. Rahim içinde yapışıklık şüphesi  
 8. Fallop tüplerinin tıkalı olup olmadığının tespiti  
 9. Rahimde doğumsal anomali olduğu şüphesi 

HSG testi yukarıda yer alan durumların her birinde istenebilmektedir. Uzun yıllardır uygulanan HSG testi günümüzde yüksek teknolojik cihazlar ile oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

HSG Filmi Çekiminde Yenilikler Nelerdir?

HSG filmi çok eski bir radyolojik inceleme yöntemidir. Çekim sırasında şiddetli ağrı meydana gelebildiği şeklinde kötü bir şöhrete sahiptir. Ancak artık günümüz teknolojisi ile üretilmiş cihazlar, aparat ve yöntemlerle HSG filmi çektirmek çok kolaylaşmıştır. İçinde bulunduğumuz dönemde, C kollu röntgen cihazı kullanılarak HSG filmi çekildiğinde artık:

 • Özel durumlar dışında ağrı kesici ilaç kullanmaya ve anesteziye ihtiyaç kalmamıştır.
 • C kollu cihaz ile çekilen HSG filmi zaten ağrısızdır. C kollu cihaz rahimi istenen birkaç açıdan görüntüleyebilmekte ve bu da doğru teşhiş için çok önemli bir faktör olmaktadır.
 • C kollu röntgen cihazlarında kullanılan radyasyon belirgin derecede düşüktür.
 • Uygun durumlarda HSG çekimi sırasında selektif salpingografi adı verilen tüp açma işlemi yapılabilmektedir.
 • Olumsuz yan etki ve komplikasyon riski belirgin derecede azalmıştır.
 • İnceleme süresi çok azalmış, 1-2 dakika kadar olmuştur.

HSG Filmi İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Öncelikle, HSG filminizi nerede çektireceğinize karar vermelisiniz. Bunun için kadın doğum uzmanı doktorunuzun tavsiyesine kulak verebilir ve/veya internette ve telefonla bir araştırma yapabilirsiniz. Bulunduğunuz yere uzak bile olsa C kollu cihaz ile HSG filmi çeken ve selektif salpingografi yapılabilen bir merkezi tercih etmek yararınıza olacaktır. HSG filmi çektirmeye karar verdiğiniz merkeze telefon ederek randevu almalısınız. HSG filmi çekiminin çekileceği tarih, kadının biyolojik döngüsü göz önüne alınarak belirlenir. Adet kanaması bittikten sonraki birkaç gün HSG filmi çekimi için en uygun zamandır. Adet kanamasından sonra hiç cinsel ilişkiye girilmediyse veya inceleme yapılacak kadının gebe kalma ihtimalinin hiç olmadığı durumlardan birisi söz konusuysa adet döneminin hangi gününde olunduğuna bakılmaksızın HSG filmi çekilebilir.

HSG Öncesinde Hazırlık Gerekir mi?

HSG filmi öncesinde herhangi bir hazırlığa gerek yoktur. Vajinismus problemi nedeniyle hiç muayene olamayan, cinsel ilişkiye giremeyen kadınlara HSG filmi anestezi altında çekilir. Anestezi altında HSG filmi çektirecek olan kadınların çekimden önceki en az 4 saat boyunca hiçbir şey yememesi ve içmemesi gerekir. Bazı kadınlar HSG filminden korkmakta ve anestezi talep etmektedir. Eğer HSG filmi çektireceğiniz merkezde C kollu röntgen cihazı ve selektif salpingografi olanağı varsa anesteziye hiç gerek yoktur.

HSG Çekimi için Kullanılan Cihaz Nedir?

Çok eski bir inceleme yöntemi olan HSG filmi her çeşit ve her model röntgen cihazı ile çekilebilir. Ancak incelemenin ağrısız ve daha doğru olabilmesi için güncel teknoloji ve teknik, C kollu röntgen cihazı ve selektif salpingografidir. C kollu cihaz, konforlu ve güvenilir bir uygulama süreci sunmasının yanı sıra rahim içinin ve tüplerin ayrıntılı görüntülenmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda C kollu cihaz ile gerçekleştirilen uygulamalarda rahim çengel ile çekilmemekte ve bu sayede hasta şiddetli ağrı ya da acı yaşamamaktadır. C kollu cihaz ve selektif salpingografi olanağı ile çekilen HSG filmi aynı zamanda “ağrısız rahim filmi” veya “ağrısız HSG testi” olarak da adlandırılmaktadır.

HSG Filmi Her Yaşta Çekilebilir mi?

HSG filminin hangi durumlarda çekildiğini ‘Hangi Şikayetler Yaşandığında HSG Testi İstenir?’ başlığı altında anlatılmıştı. Bu bilgiler ışığında HSG filmi yetişkin kadınlara çekilmektedir. İşlem vajinal yoldan gerçekleştirildiği için hastanın bakire olup olmadığı dikkate alınmalıdır. Bakire bir kadına HSG filmi çekildiğinde büyük olasılıkla kızlık zarı bozulacaktır.

HSG ile İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Birçok tıbbi uygulamada olduğu gibi HSG filmi hakkında da birçok şehir efsanesi türetilmiştir. Hastaların birçoğu doğruluğu olmayan kulaktan dolma bu bilgiler ile HSG filmi hakkında yanlış düşüncelere kapılmaktadır. HSG ile ilgili yaygın olan ancak doğruluğu bulunmayan bilgilerden ilki; HSG filmi sırasında kendisini kasan kadınlarda bu nedenle sonuçların yanlış çıkabileceği söylentisidir. Hâlbuki rahim kasları istemsiz kas olduğundan hiç kimse kendisini kasmak sureti ile rahim kasını asla kasamaz. Dolayısı ile kolunu bacağını kasmak sureti ile HSG filmini etkileyemez. İkincisi; güncel teknoloji ve teknikle yapılan HSG çekimi sırasında rahim delinmesi ya da rahim duvarının ciddi derecede zarar görmesi riski yoktur.

HSG Filmi Nerede Çektirilir?

Başvuracağınız sağlık kurumunda HSG filmi çekilip çekilmediği uygulama öncesinde araştırılmalı, telefon edilerek randevu alınmalıdır. Merkez tercihi yaparken C kollu röntgen cihazı bulunup bulunmadığı ve çekim sırasında selektif salpingografi yapılıp yapılamadığı sorgulanabilir.

HSG Filmini Devlet Hastanesi Çeker mi?

Bazı devlet hastanelerinde HSG filmi çekilebilmektedir. Sizi muayene eden ve HSG filmi isteyen kadın doğum uzmanı doktorunuza bulunduğunuz bölgedeki devlet hastaneleri bünyesinde HSG filmi uygulaması için gerekli olan cihaz, donanım ve yetişmiş personel bulunup bulunmadığını sorabilirsiniz.

HSG Filmini Fakülte Hastaneleri Çeker mi?

Fakülte hastanelerinin HSG filmi çekme imkânı devlet hastanelerine göre daha fazladır. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerdeki fakülte hastaneleri HSG filmi çekebilmektedir. Başvurmayı düşündüğünüz fakülte hastanesinin HSG filmi çekimi açısından durumunu kadın doğum uzmanı doktorunuza sorabilirsiniz.

HSG Filmini Özel Klinikler Çeker mi?

Çok sayıda özel hastane ve görüntüleme merkezlerinde HSG filmi çekilebilmektedir. İstanbul Şişli’de Echomar ve Kadıköy’de Sonomed Görüntüleme merkezleri sadece HSG filmi çeken departmanlar kurmuş olup bu konuda donanımlı ve iddialıdır.

HSG Filmi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular?

Aşılama Tedavisine Başlayacağım, Doktorum HSG İstedi, Yaptırmalı mıyım?

Kısırlık tedavilerinde tedavi öncesindeki gerekli muayene ve tetkiklerin yapılması ve gerekli önlemlerin alınması gebelik şansını arttırmakta, aynı zamanda gebelik ve doğum sürecinin de çok daha sağlıklı yaşanmasını sağlamaktadır. Bu nedenle aşılama tedavisi öncesinde doktorunuz HSG filmi istedi ise bunu kesinlikle dikkate almalı, ertelememelisiniz. 

HSG Filmi Sonrası İlişkiye Girebilir miyim?

HSG filmi sonrasında cinsel ilişki sınırlaması yoktur. Ancak yine de kadın doğum uzmanı doktorunuzun size özel olabilecek önerilerini göz önünde bulundurmalısınız. 

HSG Filmi PKO'yu (Polikistik Over Sendromunu) Temizler mi?

HSG filmi rahim iç yapısının sağlıklı olup olmadığı konusunda nitelikli veriler elde edilmesini sağlamaktadır. Polikistk over sendromu ise yumurtalıklarda oluşan bir problemdir. Doktorunuz polikistik over probleminiz için başka tanı ve tedavi yöntemleri uygulayacaktır. 

HSG Filmi Anestezisiz Çekilir mi?

Günümüzde C kollu röntgen cihazları ve selektif salpingografi olanağı sayesinde HSG filmi işleminde anestezi uygulamasına ihtiyaç bulunmamaktadır. 

HSG Film Sonucunda Kapalı Tüpler Nasıl Anlaşılır?

HSG filmi sırasında vajinal yoldan rahim içerisine ilaç verilmektedir. Bu ilaç karın boşluğunda yayılıyor ise tüpler açıktır. Yayılmıyorsa tüpler kapalı ya da herhangi bir sebeple tıkanmış anlamına gelmektedir. 

HSG Filmi Reglin Kaçıncı Günü Çekilir?

HSG filminin çekilmesinde en uygun tarih regl kanaması bittikten sonraki birkaç gündür. Bunun istisnaları bulunduğundan kadın doğum uzmanı doktorunuza veya HSG filmi çektireceğiniz merkeze danışmanız doğru olacaktır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

rahim-filmi-fiyati-2019
rahim-filmi-fiyati-2019

Rahim Filmi Fiyatı 2019

Şişli Echomar, Türkiye'de en fazla sayıda rahim fi...

Devamını Oku
Agrisiz-rahim-filmi
Agrisiz-rahim-filmi

Ağrısız Rahim Filmi

Ağrısız Rahim Filmi HSG, 50 seneden uzun zamandır ...

Devamını Oku
rahim-filmi
rahim-filmi

Rahim Filmi Nedir

Rahim filmi olarak bilinen Histerosalpingografi (H...

Devamını Oku

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol