HSG Filmi Kimlere Çekilir?

hsg kimlere çekilir
Cevat Bayrak 26 Eki 2018 Okuma: 608

Kadınlar için anne olabilmek çok önemli bir konudur. Günümüzde birçok kadın anne olamadığı için tedavi görmekte ve çeşitli sorunlar ile mücadele vermektedir. Kadın rahmi çok özel ve bol kastan oluşan bir yapıya sahiptir. Rahim içerisinde kadının herhangi bir sağlık sorunu olup olmadığının anlaşılabilmesi ya da gebe kalınamıyorsa buna neden olan etkenlerin neler olduğunun açığa çıkarılabilmesi için bir yöntem ile rahim içinin görüntülenmesi gerekmektedir.

Tıp alanında kullanılmakta olan radyolojik inceleme yöntemlerine bakıldığında rahim içi görüntüleme yapabilecek tek yöntemin rahim filmi çekimi yani HSG olduğu görülür. Bu yöntem sayesinde hem rahim içindeki boşluk incelenebilir hem de tıkalı bir tüp vakası ile karşılaşıldığında müdahale edilebilir. HSG filmi ile gebe kalmak isteyen kişilerde embriyonun rahim içinde tutunabilmesi için uygun bir ortam olup olmadığı da gözlemlenebilmektedir. HSG kimlere çekilir sorusuna yanıt verebilmek için öncelikle HSG filminin neden çekildiğinin araştırılması gerekecektir. Kadınlar için çekilmesi uygun olan bir görüntüleme tekniği olduğu için hangi durumu yaşayan kadınların HSG çektirdiğine bakılması daha doğru olacaktır.

• Rahim filmi HSG çekilmesi gerekli görülen kişilerde en sık rastlanılan durum gebe kalınamamasıdır. Çiftler arasında korunmasız bir ilişki olmasına rağmen kadın hamile kalamadığını söylüyorsa alanında uzaman bir kişi tarafından yapılan muayene sonucunda hastaya HSG önerilmektedir. Kadında hamileliğe engel bir durum olup olmadığının anlaşılabilmesi için bu yöntemin kullanılması orunludur.

• Kadınlarda yaş faktörü ilerlemişse ve bir gebelik söz konusu değilse hamile kalınmasına engel bir durum oluş olmadığının araştırılması içinde kadınlar HSG filmi çektirebilmektedir.

• Tüp bebek tedavisi gören kadınlarda tedaviye başlamadan önce embriyonun rahim içinde tutunabilmesi için bir engelin var olup olmadığı da bu yöntemle yapılan inceleme sonucunda öğrenilebilmektedir. Bu sebeple tüp tedavisine başlayacak kadınların HSG çektirdikleri görülmektedir.

• Rahim filmi çektiren kişilere baktığımızda karşımıza çıkan bir diğer neden ise kadınlarda tüp tıkanıklığı sorunu olduğunu görmekteyiz. Tüp tıkanıklığı hamile kalınma şansını yok denecek derecede azaltan önemli bir sorundur. Yumurtalıklardan çıkıp fallop tüplerinden rahime inerek sperm ile birleşen yumurtalar döllenmeyi meydana getirerek gebeliğin başlamasına neden olur. Ancak tıkalı tüplerde yumurta kanaldan geçip sperm ile buluşamadığı için gebelik oluşamaz. HSG ile tüp tıkanıklığı sorunu neredeyse tamamen çözülebilmektedir. Tüplerinin tıkalı olduğundan şüphelenilen durumlarda kadınlar rahim filmi çektirebilirler.

• Nedeni tespit edilemeyen şekilde üst üste düşük yaşayan kadınlar içinde HSG filmi çekilmesi uygun görülür. Düşüklere neden olan faktörlerin araştırılabilmesi ve nedeni tespit edilip tedaviye geçilebilmesi aşamasında oldukça etkilidir.

• Bir diğer HSG filmi çekilme nedeni ise yaşanan rahim ameliyatları sonrasında durum değerlendirmesi yapılmasıdır. Yapıl rahim ameliyatında son durumun ne olduğu çekilen rahim filmi sayesinde açığa kavuşturulabilir.

• Kadınlarda oldukça sancılı geçen ve uzun süren adet dönemleri olması halinde de HSG çekilerek değerlendirme yapılması gerekli görülmektedir. Uzun ve ağrılı geçen adet dönemleri kadınları hem fiziksel anlamda hem de psikolojik olarak zorlamaktadır. Bu sürecin normal dışında seyretmesinin nedenleri araştırılarak ortaya çıkarılmalıdır. Yukarıda da sıraladığımız nedenler göz önüne alındığında HSG’nin kimlere çekilebileceği ile ilgili bilgi vermiş olduk. Şimdi ise kimlere HSG çekilemeyeceği konusu hakkında bilgi verilmesinin gerekli olduğu düşüncesindeyiz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

HSG Fiyatları
HSG Fiyatları

HSG Fiyatları

HSG (rahim filmi) uzun yıllardır gerçekleştirilen ...

Devamını Oku
Rahim Filmi Öncesinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Rahim Filmi Öncesinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Rahim Filmi Öncesinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Rahim filminizi Echomar veya Sonomed’te çektirecek...

Devamını Oku
Rahim Filmi Nasıl Çekilir
Rahim Filmi Nasıl Çekilir

Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Rahim filmi çekimi esnasında olası bir gebeliğe za...

Devamını Oku

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol