HSG Filmi Komplikasyonları

HSG-Filmi-Komplikasyonları
Cevat Bayrak 07 Eyl 2018 Okuma: 1480

HSG filmi genellikle bebek sahibi olmak isteyen ancak bu isteği uzun zamandır gerçekleşmemesi sebebi ile doktora başvuran kadınlarda ihtiyaç duyulmaktadır.

Günümüzde yetkin sağlık kurumlarında oldukça konforlu bir şekilde gerçekleştirilen rahim filmi çekiminin amaçları şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Fallop tüplerinin açılması
  • Rahim içerisindeki anormalliklerin tespit edilmesi
  • Rahim boşluğundaki anormalliklerin teşhisi
  • Fallop tüplerinin sağlıklı olup olmadıklarının teşhisi amacı ile çekilmektedir.

Rahim filmi çekimi günümüzde; kısa sürede, ağrısız ve konforlu bir şekilde uygulanabilmektedir. Ancak sağlık alanındaki her girişimde olduğu gibi HSG çekimi işleminde de birtakım risk faktörleri bulunmaktadır. 

HSG Filmi Komplikasyonları Nelerdir?

HSG çekimi alanında uzman kişiler tarafından yetkin cihazlar ile çekilmediği zaman birtakım risk faktörleri açığa çıkabilmektedir. Bu risk faktörleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Enfeksiyon
  • Kanama
  • Rahim duvarının tahriş ve tahrip olması
  • Tüplerde yaşanabilecek sorunlar
  • Anesteziye bağlı problemler

Yukarıdaki problemlerin yaşanmaması adına doktor ve klinik seçimi özenli bir şekilde yapılmalı ve aynı zamanda doktorun önerilerine eksiksiz bir şekilde uyulmalıdır. 

Nadiren enfeksiyon gelişebilir. Var olan bir enfeksiyon yayılabilir. Yeni jenerasyon inceleme sıvıları (non-iyonik iyotlu kontrast maddeler) sayesinde alerji ihtimali çok düşüktür. İyoda karşı alerjisi olduğunu bilen kişiler inceleme öncesi hekimi bilgilendirmelidir. Bu kişilere iyot içermeyen sıvılar kullanılarak inceleme yapılır. Kullandığımız yöntemde kanama, damar tıkanması, rahim delinmesi gibi komplikasyonlar yoktur.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Rahim Filmi Ne Zaman Çekilmelidir?
Rahim Filmi Ne Zaman Çekilmelidir?

Rahim Filmi Ne Zaman Çekilmelidir?

İnceleme sırasında hamile olunmadığından emin olma...

Devamını Oku
hsg-testi
hsg-testi

HSG Testi

HSG testi, rahim içi ve tüplerin durumunun incelen...

Devamını Oku
hsg-cekimi
hsg-cekimi

HSG Çekimi

HSG diğer adıyla ilaçlı rahim filmi, rahim içinin ...

Devamını Oku

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol