HSG Filmi Nerede Çekilir?

HSG Filmi Nerede Çekilir?
Cevat Bayrak 26 Eki 2018 Okuma: 1401

HSG filmi kadın rahminde beliren ya da şüphe duyulan bir anormalliğin incelenebilmesi için tercih edilen bir tekniktir. Kadınlarda rahim içinin görüntülenebilmesine olanak sağlayan tek yöntem olarak karşımıza çıkan HSG, kadın sağlığını ilgilendiren çeşitle nedenlere çözüm bulunabilmesi amacıyla karşımıza çıkar. Geçmişi neredeyse 80 yıl öncesine kadar gidebilen bu yöntemin bugün hayatımızda var olabiliyor olması tıp alanında büyük bir ilerlemenin görüldüğünü net şekilde ortaya koyar.

HSG ilk uygulanmaya başladığı zamandan bugüne büyük gelişim göstermiş ve son yenilikleri ile kısa ve etkili sonuçlar alınabilmesini kolaylaştırmıştır. Kadınların genel olarak çekindikleri ve çektirmekten korktukları bir film olmasına rağmen özellikle anne olmayı hayal eden birçok kadın için umut ışığı niteliğindedir. HSG nerede çekilir diye merak edenler bilmelidirler ki birçok sağlık kuruluşunda bu konu hakkında yardımcı olunmakta ve hastalar bilgilendirilmektedir.

HSG Çektirmek İçin Hangi Kurumlara Başvurulmalıdır?

Rahim filmi çektirmek isteyenler ya da bir doktor kontrolü sırasında rahim filmi çektirmesi uygun görülen kişiler bu işlem için devlet hastanelerine, özel hastanelere, tıbbı görüntüleme ve tanı merkezlerine başvuru yapabilmektedirler. Her hastanenin rahim filmi çekilmesine olanak sağlayan ekipman ve çalışanı olmayabilir. Bu konuda il genelinde yapılan araştırmalarla hangi devlet hastanesinin rahim filmi çekimini karşılıyor olduğuna bakılmalıdır. Özel hastanelerde kadın sağlığı üzerine bölümü olan ve kendini bu alanda hizmete adamış olanlarda HSG çekilebildiği görülür. Ekonomik anlamda masraflı bir görüntüle tekniği olduğu için özel hastaneler ya da kliniklerde karşınızı yüksek rakamlar çıkabilmektedir.

Ayrıca özel hastane ve devlet hastanesi mantığı dışında hareket eden sadece tıbbi görüntülemelerde ve tanı konması aşamasında çalışmalar yapan kurumlarda da rahim filmi çekilebilmektedir. Bu tür kurumlara eğer hasta devlet hastaneleri tarafından sevk edilirse ücret ödenmediği görülebilir ancak bağımsız olarak gidilirse ya da özel hastane yönlendirmesi ile gidilirse ücret ödenmesi gerekecektir.

HSG Filmi Çektireceklerin Bilmesi Gerekenler

• HSG filmi toplamda maksimum 15 dakika süren bir görüntüleme işlemidir. Hastaların çekim sırasında neler ile karşılaşacağını bilerek gitmesi daha rahat davranmalarını sağlayacağı için oldukça önemli görülür. İşlemi konu hakkında bilgi sahibi olan profesyonel ellerin yapması herhangi bir komplikasyon yaşanmaması için önemlidir.

• HSG filmi röntgen odasında çekilmektedir. Hasta işlem için normalde kullanılan röntgen cihazı üzerine uzanarak sırt üstü olacak şekilde uzanır. Bu aşamada hastanın bacaklarını hafif bir şekilde açması gerekmektedir.

• Alanında uzman bir kadın doğumcu ya da röntgen teknisyeni tarafından yapılan işlemde hastanın isteğine bağlı olarak anestezi kullanılır. Bu aşamada genel ya da lokal anestezi tercih edilebilir.

• Hastaya jinekolojik muayenede olduğu gibi spekulum aleti takılır ve rahim ağzının antiseptik solüsyonlarla temizlendiği görülür.

• Bir sonraki aşamada rahim filminin çekilmesi sırasında görüntü elde edilebilmesini sağlayan akışkan sıvı maddenin rahime salınabilmesi için özle uçlu kateterler yardımıyla rahime girilmektedir.

• Rahim içine verilen sıvı madde sayesinde röntgen ışınları kaslı dokuları geçerek rahim içinin görülebilmesini sağlamaktadır. Bu aşamada kullanılan sıvı maddelerin barsak ya da böbrek filmi çekimler sırasında da kullanıldığı görülmektedir.

• Verilen sıvı maddenin rahim boşluğunu doldurup tüplere kadar ilerlediği ve hatta tüpler açık olduğunda karın içine kadar da gidebildiği görülür. Hastalar bu aşamada hafifte olsa bir ağrı hissettiklerini belirtirler.

• HSG filmi çekim sırasında eğer bir tüp tıkanıklığı sorunu görülürse direk müdahale ile tüplerin büyük ölçüde açılması sağlanabilmektedir. Tüp tıkanıklığı sorunu hamilelik oluşumu için büyük bir risk olarak görülür.

• Rahim filmi çekimi bittikten sonra kateterler çıkarıldıktan sonra hastaya takılan spekulum da alınarak işleme son verilir. • İşlem sonrası hasta kısa bir süre kaldırılmadan bekletilir ve kendisini daha iyi hissedince ayağa kalkar.

• Bazı hastalarda işlem sonrası birkaç damla da olsa hafif pembemsi kanama görülebilmektedir. Böyle bir durumda korkulacak bir şey olmadığı hastalara hatırlatılır.

Rahim içi görüntülendikten sonra yeni sistemde elde edilen görüntülerin bilgisayar ortamına aktarılabildiği görülmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hangi Durumları Hekime Bildirmelisiniz?
Hangi Durumları Hekime Bildirmelisiniz?

Hangi Durumları Hekime Bildirmelisiniz?

İyota karşı veya kontrast maddelere karşı alerjisi...

Devamını Oku
rahim-filmi-cekiminde-teknolojik-yenilikler
rahim-filmi-cekiminde-teknolojik-yenilikler

Rahim Filmi Çekiminde Teknolojik Yenilikler

Rahim filmi HSG incelemesinde kullanılan yeni tekn...

Devamını Oku
Rahim Filminde Genel Anesteziye Gerek Var mı?
Rahim Filminde Genel Anesteziye Gerek Var mı?

Rahim Filminde Genel Anesteziye Gerek Var mı?

Ağrısız bir işlem için anesteziye gerek olmayacağı...

Devamını Oku

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol