HSG Sözlüğü
HSG Sözlüğü

1. HSG Nedir?

HSG’nin açılımı Histerosalpingografidir. Halk arasında ilaçlı rahim filmi olarak da tanımlanan rahim filmi; tüplerin durumunu ve rahim içinde gelişen problemlerin tanısının konulması için çekilmektedir.

2. HSG Çekilme Amacı Nedir?

HSG çekiminin amacı; rahim içi yapışıklıklarının olup olmadığını, fallop tüplerinin açık mı yoksa kapalı mı olduğunu, rahim içerisinde kist, perde ya da polip olup olmadığının araştırılmasıdır.

3. HSG Çekiminde Kullanılan İlaç Ne İşe Yarar?

HSG çekimi sırasında kullanılan ilaç; iyot içeren özel bir karışımdır. Bu ilaç sayesinde rahim içi nitelikli bir şekilde görüntülenmektedir.

4. HSG Çekimi Sonrasında Hangi Noktalara Dikkat Edilmelidir?

HSG çekimi sonrasında doktorun verdiği ilaç kullanılmalıdır. Aynı zamanda hijyen kurallarına uyulmalıdır. HSG sonrasında araç kullanılabilir, duş alınabilir ve cinsel ilişki yaşanabilmektedir.

5. HSG Çekimi Riskleri Nelerdir?

HSG çekiminin riskleri; rahim içerisinde ve ağzında enfeksiyon oluşumu, rahim yırtılması, aşırı kanama, kullanılan ilacın alerjik reaksiyon yaratmasıdır. Bu risk faktörlerinin önüne geçilebilmesi amacı ile alanında tecrübeli bir uzman tercihi yapılmalıdır.

6. HSG Sonrasında Ne Zaman Hamile Kalınır?

HSG çekimi sonrasında ilk 4 ay içerisinde gebelik şansı arttığı bilinmektedir. Bunun nedeni ise rahim filmi sonrasında rahim içinin gebeliğe hazırlanması ve herhangi bir nedenle tıkanmış olan fallop tüplerinin rahim filmi çekimi sırasında açılmasıdır.

7. HSG Çekiminde Tüplerin Kapalı Çıkması Ne Demektir?

HSG çekiminde tüplerin kapalı çıkması, normal yollar ile gebelik şansının mümkün olmayacağı anlamına gelmektedir. Bu durumda tüp bebek tedavisi önerilmektedir.

8. HSG Çekimi Nasıl Yapılır?

HSG çekimi sırasında kadın çekim masasına yatırılmaktadır. Bacaklarını açması istenmektedir. Sonrasında ise vajina girişine spekulum yerleştirilmekte ve rahim içerisine özel sıvı verilerek çekim gerçekleştirilmektedir.

9. HSG Sırasında Ağrı Yaşanır mı?

HSG çekimi günümüzde C kollu cihaz ile çekilmektedir. C kollu cihaz ile çekilen HSG işleminde hasta acı ya da ağrı hissi duymamaktadır. Oldukça konforlu ve güvenilir bir yöntem olan C kollu cihaz ile HSG çekimi sonrasında hasta günlük yaşamına devam edebilmektedir.

10. HSG Öncesinde Nelere Dikkat Edilir?

HSG öncesinde hastanın dikkat etmesi gereken herhangi bir nokta yoktur. Ancak kendisini rahat hissetmesi amacı ile duş alması önerilmektedir.

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Rahim Filminde İnceleme Öncesi Hazırlık Gerekir mi?
Rahim Filminde İnceleme Öncesi Hazırlık Gerekir mi?

Rahim Filminde İnceleme Öncesi Hazırlık Gerekir mi?

İnceleme yapılacak kişilerin önceden bir hazırlık ...

Devamını Oku
rahim-filmi-hsg
rahim-filmi-hsg

Rahim Filmi (HSG)

Teknolojide yaşanan gelişmeler tıp alanına da yans...

Devamını Oku
Rahim Filminde Verilen Sıvı
Rahim Filminde Verilen Sıvı

Rahim Filminde Verilen Sıvı

Rahim filmi incelemesinde rahim boşluğu ve tüpleri...

Devamını Oku

E Bültene Abone Ol