HSG Sözlüğü

HSG-Sözlüğü
Cevat Bayrak 18 Ara 2018 Okuma: 1469

1. HSG Nedir?

HSG’nin açılımı Histerosalpingografidir. Halk arasında ilaçlı rahim filmi olarak da tanımlanan rahim filmi; tüplerin durumunu ve rahim içinde gelişen problemlerin tanısının konulması için çekilmektedir.

2. HSG Çekilme Amacı Nedir?

HSG çekiminin amacı; rahim içi yapışıklıklarının olup olmadığını, fallop tüplerinin açık mı yoksa kapalı mı olduğunu, rahim içerisinde kist, perde ya da polip olup olmadığının araştırılmasıdır.

3. HSG Çekiminde Kullanılan İlaç Ne İşe Yarar?

HSG çekimi sırasında kullanılan ilaç; iyot içeren özel bir karışımdır. Bu ilaç sayesinde rahim içi nitelikli bir şekilde görüntülenmektedir.

4. HSG Çekimi Sonrasında Hangi Noktalara Dikkat Edilmelidir?

HSG çekimi sonrasında doktorun verdiği ilaç kullanılmalıdır. Aynı zamanda hijyen kurallarına uyulmalıdır. HSG sonrasında araç kullanılabilir, duş alınabilir ve cinsel ilişki yaşanabilmektedir.

5. HSG Çekimi Riskleri Nelerdir?

HSG çekiminin riskleri; rahim içerisinde ve ağzında enfeksiyon oluşumu, rahim yırtılması, aşırı kanama, kullanılan ilacın alerjik reaksiyon yaratmasıdır. Bu risk faktörlerinin önüne geçilebilmesi amacı ile alanında tecrübeli bir uzman tercihi yapılmalıdır.

6. HSG Sonrasında Ne Zaman Hamile Kalınır?

HSG çekimi sonrasında ilk 4 ay içerisinde gebelik şansı arttığı bilinmektedir. Bunun nedeni ise rahim filmi sonrasında rahim içinin gebeliğe hazırlanması ve herhangi bir nedenle tıkanmış olan fallop tüplerinin rahim filmi çekimi sırasında açılmasıdır.

7. HSG Çekiminde Tüplerin Kapalı Çıkması Ne Demektir?

HSG çekiminde tüplerin kapalı çıkması, normal yollar ile gebelik şansının mümkün olmayacağı anlamına gelmektedir. Bu durumda tüp bebek tedavisi önerilmektedir.

8. HSG Çekimi Nasıl Yapılır?

HSG çekimi sırasında kadın çekim masasına yatırılmaktadır. Bacaklarını açması istenmektedir. Sonrasında ise vajina girişine spekulum yerleştirilmekte ve rahim içerisine özel sıvı verilerek çekim gerçekleştirilmektedir.

9. HSG Sırasında Ağrı Yaşanır mı?

HSG çekimi günümüzde C kollu cihaz ile çekilmektedir. C kollu cihaz ile çekilen HSG işleminde hasta acı ya da ağrı hissi duymamaktadır. Oldukça konforlu ve güvenilir bir yöntem olan C kollu cihaz ile HSG çekimi sonrasında hasta günlük yaşamına devam edebilmektedir.

10. HSG Öncesinde Nelere Dikkat Edilir?

HSG öncesinde hastanın dikkat etmesi gereken herhangi bir nokta yoktur. Ancak kendisini rahat hissetmesi amacı ile duş alması önerilmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bayramda Rahim Filmi Çektirebilir Miyim?
Bayramda Rahim Filmi Çektirebilir Miyim?

Bayramda Rahim Filmi Çektirebilir Miyim?

Rahim filmi incelemesini adetin belirli günlerinde...

Devamını Oku
HSG İncelemelerinde Yenilikler Var mı?
HSG İncelemelerinde Yenilikler Var mı?

HSG İncelemelerinde Yenilikler Var mı?

HSG, çok eskiden beri yapılmakta olan bir inceleme...

Devamını Oku
HSG İşlemi Ne Kadar Sürer?
HSG İşlemi Ne Kadar Sürer?

HSG İşlemi Ne Kadar Sürer?

Normal şartlarda inceleme birkaç dakika içinde bit...

Devamını Oku

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol