hsg testi

HSG testi, rahim içi ve tüplerin durumunun incelendiği bir tanı koyma yöntemidir. Bir yıldan uzun süredir devam eden cinsel ilişkiye rağmen hamile kalınamaması durumunda nedenini tespit edebilmek için HSG (İlaçlı rahim filmi) çekilir.

Embriyonun tutunmasını engelleyecek bir olumsuzluk varsa baştan tespit edilmesi için anne adayına tüp bebek tedavisine başlanmadan önce HSG çekimi yapılmalıdır. Böylece olumsuzluk tedaviye başlamadan giderilebilmekte ve tüp bebek tedavisinin boşuna olmasının önüne geçilebilmektedir.

HSG Testi Nasıl Yapılır?

HSG testi uzun zamandır uygulaması devam eden bir tanı yöntemidir. Teknolojik gelişmeler ile şartları giderek iyileşmiş olan HSG testi günümüzde C kollu bilgisayarlı röntgen cihazları ile gerçekleştirilmektedir. Bu sayede artık ağrısız HSG çekimi mümkün olmaktadır. 

10-15 dakika civarında süren HSG testinde hasta öncelikle röntgen masası üzerine sırt üstü şekilde uzanır ve bacaklarını kendine doğru çeker. Kadın doğum uzmanı tarafından hastaya jinekolojik muayenede olduğu gibi spekulum takılır. Vajina ve rahim ağzının solüsyon ile temizlenmesinin ardından rahim ağzına yumuşak bir katater yerleştirilir. Katater vasıtası ile rahim içine sıvı bir ilaç verilir. Akışkan olan ilaç tüplerde ilerlerken röntgen filmleri çekilir. Takılan cihazlar sırasıyla çıkartılarak HSG testi tamamlanır.

HSG testi sonrasında kendiliğinden gebe kalma oranlarında artış gözlenmektedir. HSG testi sırasında verilen ilacın basıncın da etkisi ile tüplerdeki yapışıklık ve tıkanıklıkları açması sonucu yumurta ve spermin daha kolay birleşmesi için uygun ortam sağlanmış olmaktadır. Bu nedenle HSG sonrasında kendiliğinden gebeliğin oluşması mümkündür. 

HSG Testi Ne Zaman Yapılır?

HSG testinde zamanlama önemli bir rol oynamaktadır. HSG testi çekilebilmesi için hastanın gebe olmadığından emin olmak gerekir. Bu nedenle HSG adet kanamasının bitiminden sonraki 3-4 gün içinde çekilmelidir. Aksi takdirde rahim filmi çekimi esnasında olası bir gebeliğe istemeden zarar verilme ihtimali bulunmaktadır. 

HSG Testi Öncesi Yapılması Gerekenler

  • Hastanın HSG testine aç karna gelmesi gerekmemektedir.
  • Cinsel ilişki yasağı yoktur.
  • Hijyen açısından hastanın testin yapılacağı sabah banyo yapması tercih edilmektedir.
  • Ağrı eşiği düşük olan hastalara testten yarım saat kadar önce olası kramp ve ağrıların önüne geçmek için ağrı kesici verilebilmektedir.
  • HSG testi normalde anestezi gerektiren bir işlem değildir ancak nadiren de olsa anestesi uygulanması karar verilmiş olan hastaların işlemden 6 saat kadar önce yiyecek ve su tüketimine ara vermesi gerekmektedir.

HSG Testi Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

HSG testi çok kısa süredeve konforlu bir şekilde gerçekleştirilebilen bir uygulamadır. Ancak  her sağlık uygulamasında olduğu gibi HSG testi sırasında ve sonrasında da birtakım komplikasyonlar yaşanabilmektedir. Bu nedenle HSG testi sonrasında dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki şekilde sıralanabilmektedir;

- HSG testi sonrasında  ağrı, anormal kanama ve kötü kokulu vajinal akıntı problemlerinin yaşanması durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

- HSG testi sonrasında doktorun önerdiği antibiyotik ve ağrı kesici ilaçların aksatılmadan kullanılmasına özen gösterilmeldir.

- Hijyenik olduğundan emin olunmayan havuz, hamam ve sauna gibi mekanlardan uzak durulmalıdır. 

- Genital hijyene dikkat edilmelidir.

- Bağışıklık sistemi güçlü tutulmalıdır. 

HSG testi için alanında tecrübeli uzmanların tercih edilmesi; test sonucunda nitelikli görüntü ve veriler alınmasında büyük önem taşımaktadır. 

 

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Rahim Filmi Sözlüğü
Rahim Filmi Sözlüğü

Rahim Filmi Sözlüğü

Rahim filmi; tıp literatüründe Histerosalpingograf...

Devamını Oku
Ağrısız Rahim Filmi Nasıl Çekilir?
Ağrısız Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Ağrısız Rahim Filmi Nasıl Çekilmektedir?

Rahim filminin nasıl ve ne zaman çekileceği bu kon...

Devamını Oku
HSG İşlemi Ne Kadar Sürer?
HSG İşlemi Ne Kadar Sürer?

HSG İşlemi Ne Kadar Sürer?

Normal şartlarda inceleme birkaç dakika içinde bit...

Devamını Oku

E Bültene Abone Ol