İlaçlı Rahim Filmi (HSG)
ilaçlı rahim filmi

İlaçlı Rahim Filmi (HSG)

Günümüzde jinekolojik muayenelerde sıklıkla Histerosalpingografi uygulaması yapılmaktadır. Kısa adı HSG olan bu işlem halk arasında rahim filmi olarak adlandırılmaktadır. Rahim filmi yaklaşık 80 yıldır farklı teknik imkanlar ile çekilebilmektedir.  

İlaçlı Rahim Filmi Nedir?

HSG; günümüzde ilaçlı rahim filmi olarak adlandırılmaktadır. Rahim ağzı, rahim içi ve tüplerde bulunan anomalilerin, oluşan deformasyonların değerlendirilmesinde başvurulan rahim filmi; aynı zamanda gebelik planlamasında ve kısırlık nedenlerinin araştırılmasında da uygulanabilmektedir.

Rahim filmi uygulamasının her dönemde farklı yöntemlerle çekildiğinden bahsetmiştik. Günümüzde özel olarak geliştirilen C kollu cihaz ile; ağrısız ve son derece konforlu bir şekilde çekilebilmektedir. 

İlaçlı Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

İlaçlı rahim filmi olarak tanımlanan bu uygulama sırasında hastanın herhangi bir refakatçiye ihtiyacı bulunmamaktadır. Aynı zamanda güncel teknolojinin kullanıldığı işlemlerde herhangi bir anestezi uygulamasının gerçekleştirilmesi de gerekmemektedir. Rahim filmi çekilecek olan hasta ameliyathane önlüğü giymekte ve çekim alanına yatırılmaktadır. Herhangi bir enfeksiyon riskine karşı rahim ağzı özel solüsyon madde ile temizlenmektedir. Sterilizasyon işlemi sonrasında rahim içerisine özel karışım olan iyodik ilaç verilmekte ve rahim içinin fotoğrafları alınmaktadır. Bu işlemlerin hepsi toplamda makismum 10 dakika kadar sürmektedir. Hasta işlem sonrasında işine dönebilmekte ve araç kullanabilmektedir. 

İlaçlı Rahim Filmi Kullanılma Durumları

HSG filminin çekilmesine ihtiyaç duyulduğu durumlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Kısırlık nedenlerinin araştırılması

- Adet düzensizliğinin nedenlerinin araştırılması

- Tüp bebek tedavisi öncesi

- Aşılama tedavisi öncesi

- Rahim anomalilerin tespiti

- Tüplerin kapalı mı yoksa açık mı olduğunun tespiti

- Kürtaj sonrası kontrol

- Histeroskopi ameliyatı sonrası kontrol 

İlaçlı Rahim Filmi Ağrılı Bir İşlem midir?

HSG günümüzde ağrısız bir şekilde uygulanabilmektedir. Bunu sağlayan faktör ise HSG işlemi için özel olarak geliştirilen C kollu cihazdır. HSG işlemi sonrasında duş alınabilmekte ve cinsel ilişki yasağı bulunmamaktadır. 

Rahim filmi uygulaması öncesinde doktordan randevu almak gerekmektedir. Öyle ki ilaçlı rahim filminin çekilmesi için en uygun tarihler adet kanamasının bitiminden sonraki 4. ya da 5. gündür. Böylece herhangi bir gebelik oluşumuna zarar verilmeyecektir. Aynı zamanda genital bölgede herhangi bir enfeksiyon durumunda da doktorunuz HSG çekiminizi erteleyebilmektedir. 

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

HSG Fiyatları
HSG Fiyatları

HSG Fiyatları

HSG (rahim filmi) uzun yıllardır gerçekleştirilen ...

Devamını Oku
HSG Sözlüğü
HSG Sözlüğü

HSG Sözlüğü

HSG’nin açılımı Histerosalpingografidir. Halk aras...

Devamını Oku
Rahim Filmi Sırasında Kullanılan İlaç Zararlı mı?
Rahim Filmi Sırasında Kullanılan İlaç Zararlı mı?

Rahim Filmi Sırasında Kullanılan İlaç Zararlı mı?

Rahim filmi HSG çekileceği zaman görüntüleme yapıl...

Devamını Oku

E Bültene Abone Ol