Kısırlık Tedavisi Öncesi Rahim Filmi

Kısırlık-Tedavisi-Öncesi-Rahim-Filmi
Cevat Bayrak 16 Ağu 2019 Okuma: 1652

Bir problemi sağlıklı bir şekilde çözebilmek için öncelikle bu problemi ortaya çıkartan sebepleri bilmemiz gerekir. Rahim tüplerindeki tıkanıklık ve bozukluklar kadında kısırlığa sebep olan başlıca nedenlerden birisidir. Rahim tüplerinin açık olup olmadığı, içerisinde sıvı birikimi bulunup bulunmadığı en iyi, en doğru, en ucuz ve en kolay olarak rahim filmi HSG ile anlaşılabilir. Ultrasonografi bu konuda çok yetersiz kalmaktadır. Laparoskopi ise hem pahalı hem de daha riskli ve daha zor bir işlemdir. 

Çatlatma ve Yumurta Takibi Yöntemlerinde Rahim Filmi Önemi

Eğer rahim tüpleri tıkalıysa kendiliğinden gebelik meydana gelebilmesi imkânsızdır. Rahim filmi çekilip tüplerin açık olduğu anlaşılmadan yapılan bu uygulamalar vakit kaybına sebep olabilir. Aynı şekilde tüplerden birisinde sıvı birikimi varsa sağlam olan diğer tüpten gebe kalma ihtimali de çok düşer.

Aşılama Öncesinde Rahim Filmi Çektirmenin Önemi

Aşılamada sperm hücreleri doğru zamanda rahim içerisine gönderilerek kat etmeleri gereken yol kısaltılmaktadır. Eğer rahim tüpleri tıkalıysa aşılama ile gebelik elde edilemez. Tüplerden birisinin tıkalı olduğu durumlarda tıkalı taraftaki yumurtlamanın olduğu aylarda aşılamanın sonuç vermesi çok düşük olasılıktır. Rahim filmi çekilip tüplerin açık olduğu anlaşılmadan yapılan aşılamalar vakit kaybına sebep olabilir. Aynı şekilde tüplerden birisinde sıvı birikimi varsa aşılamanın olumlu sonuçlanması ihtimali de çok düşer.

Tüp Bebek Tedavisi Öncesinde Rahim Filmi Çektirmenin Önemi

Tüp bebek tedavisi hem zahmetli hem de ucuz olmayan bir tedavi yöntemidir. Tüp bebek uzmanı kadın doğum uzmanları embriyo transferini yapmadan önce tüp bebek başarısını olumsuz etkileyebilecek tüm faktörleri ortaya çıkartıp bertaraf etmek isterler. Aksi takdirde aceleyle ve rahim filmi ihmal edilerek yapılan tüp bebek tedavileri, anne adayı açısından maddi ve zaman kayıplarına doktor açısından ise prestij kaybına neden olabilir. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hangi Durumları Hekime Bildirmelisiniz?
Hangi Durumları Hekime Bildirmelisiniz?

Hangi Durumları Hekime Bildirmelisiniz?

İyota karşı veya kontrast maddelere karşı alerjisi...

Devamını Oku
HSG İncelemelerinde Yenilikler Var mı?
HSG İncelemelerinde Yenilikler Var mı?

HSG İncelemelerinde Yenilikler Var mı?

HSG, çok eskiden beri yapılmakta olan bir inceleme...

Devamını Oku
tup-bebek-tedavisinde-hsg-cekiminin-onemi
tup-bebek-tedavisinde-hsg-cekiminin-onemi

Tüp Bebek Tedavisinde HSG Çekiminin Önemi

Tüp bebek tedavisi öncesinde rahim filmi HSG çekil...

Devamını Oku

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol