Kısırlık Tedavisi Öncesi Rahim Filmi
Kısırlık Tedavisi Öncesi Rahim Filmi

Kısırlık Tedavisi Öncesi Rahim Filmi

Bir problemi sağlıklı bir şekilde çözebilmek için öncelikle bu problemi ortaya çıkartan sebepleri bilmemiz gerekir. Rahim tüplerindeki tıkanıklık ve bozukluklar kadında kısırlığa sebep olan başlıca nedenlerden birisidir. Rahim tüplerinin açık olup olmadığı, içerisinde sıvı birikimi bulunup bulunmadığı en iyi, en doğru, en ucuz ve en kolay olarak rahim filmi HSG ile anlaşılabilir. Ultrasonografi bu konuda çok yetersiz kalmaktadır. Laparoskopi ise hem pahalı hem de daha riskli ve daha zor bir işlemdir. 

Çatlatma ve Yumurta Takibi Yöntemlerinde Rahim Filmi Önemi

Eğer rahim tüpleri tıkalıysa kendiliğinden gebelik meydana gelebilmesi imkânsızdır. Rahim filmi çekilip tüplerin açık olduğu anlaşılmadan yapılan bu uygulamalar vakit kaybına sebep olabilir. Aynı şekilde tüplerden birisinde sıvı birikimi varsa sağlam olan diğer tüpten gebe kalma ihtimali de çok düşer.

Aşılama Öncesinde Rahim Filmi Çektirmenin Önemi

Aşılamada sperm hücreleri doğru zamanda rahim içerisine gönderilerek kat etmeleri gereken yol kısaltılmaktadır. Eğer rahim tüpleri tıkalıysa aşılama ile gebelik elde edilemez. Tüplerden birisinin tıkalı olduğu durumlarda tıkalı taraftaki yumurtlamanın olduğu aylarda aşılamanın sonuç vermesi çok düşük olasılıktır. Rahim filmi çekilip tüplerin açık olduğu anlaşılmadan yapılan aşılamalar vakit kaybına sebep olabilir. Aynı şekilde tüplerden birisinde sıvı birikimi varsa aşılamanın olumlu sonuçlanması ihtimali de çok düşer.

Tüp Bebek Tedavisi Öncesinde Rahim Filmi Çektirmenin Önemi

Tüp bebek tedavisi hem zahmetli hem de ucuz olmayan bir tedavi yöntemidir. Tüp bebek uzmanı kadın doğum uzmanları embriyo transferini yapmadan önce tüp bebek başarısını olumsuz etkileyebilecek tüm faktörleri ortaya çıkartıp bertaraf etmek isterler. Aksi takdirde aceleyle ve rahim filmi ihmal edilerek yapılan tüp bebek tedavileri, anne adayı açısından maddi ve zaman kayıplarına doktor açısından ise prestij kaybına neden olabilir. 

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Rahim Filmi Neden Çektirilir?
Rahim Filmi Neden Çektirilir?

Rahim Filmi Neden Çektirilir?

Rahim filmi uygulamasının her sağlık kliniğinde fa...

Devamını Oku
Agrisiz-rahim-filmi
Agrisiz-rahim-filmi

Ağrısız Rahim Filmi

Ağrısız Rahim Filmi HSG, 50 seneden uzun zamandır ...

Devamını Oku
hsg kimlere çekilir
hsg kimlere çekilir

HSG Filmi Kimlere Çekilir?

Tıp alanında kullanılmakta olan radyolojik incelem...

Devamını Oku

E Bültene Abone Ol