Rahim Filmi Nedir

Rahim-Filmi
Cevat Bayrak 07 Eyl 2018 Okuma: 11993

Rahim filmi olarak bilinen Histerosalpingografi (HSG) rahim boşluğunun ve tüplerin durumunu incelemek için çekilen röntgen filmidir. Günümüzde birçok yetişkin kadın jinekolojik problem yaşamaktadır. Gerek doğumsal gerekse de olumsuz çevresel faktörlerin etkisiyle gittikçe sıklaşan edinsel genital sistem problemlerinin teşhis ve tedavi edilmesi önemini arttırmaktadır. Günümüz teknik imkânları doğrultusunda jinekolojik problemlerin tanısında en sık uygulanan radyolojik tanı yöntemleri US, MR ve “Rahim Filmi”dir. Rahim Filmi, rahim boşluğunun ve tüplerin birlikte ve en doğru şekilde değerlendirilebilmesi için tartışmasız en üstün radyolojik yöntemdir.

İçindekiler Rahim Filmi Nedir?

Halk arasında rahim filmi ya da ilaçlı rahim filmi olarak tanımlanan bu işlem tıp literatüründe Histerosalpingografi (HSG) olarak tanımlanmaktadır. Rahim içi ve fallop tüplerinin sağlıklı olup olmadıklarının teşhisi için uygulanan bu işlem sırasında özel bir ilaç, çeşitli özel kateterler ve röntgen görüntüleme sistemi kullanılmaktadır. Fallop tüplerinin tıkalı olup olmadığını en iyi, en doğru, en ucuz şekilde gösterebilen inceleme yöntemi Rahim Filmidir. Bu açıdan ne MR ne de ultrasonografi yeteri kadar doğru sonuç sağlayamamaktadır. Son yıllarda C kollu rötgen cihazları sayesinde ve “Selektif salpingografi” tekniğinin Rahim Filmi işlemine dahil edilmesiyle Rahim Filminin duyarlılığı ve özgüllüğü belirgin derecede artmıştır.

Rahim Nedir?

Tıp literatüründe uterus olarak tanımlanmaktadır. Üst köşelerinde fallop tüplerinin iç ağızlarının yer aldığı alt kısmında ise vajinaya açılan kanalın bulunduğu bir yapıdır. Gebelik oluşumunun ve gebelik sürecinin yaşandığı bu yapıda doğumsal veya edinsel birtakım problemler bulunabilmekte, bu problemler ise kısırlığa veya tekrarlayan düşüklere yol açabilmektedir. Rahimde ve rahim tüplerindeki problemlerin tanısının konulmasında Rahim Filmi işleminden yararlanılmaktadır.

Fallop Tüpleri Nedir?

Rahim organının her iki üst köşesinden başlayarak yumurtalıklara doğru uzanan fallop tüpleri, yumurta hücrelerinin sperm hücreleriyle buluşmasını ve rahim içerisine taşınmasını sağlayan kanallardır. Fallop tüpleri tıkanırsa normal yollar ile gebe kalabilmek imkânsız hale gelir.

Rahim Filmi Hangi Durumlarda Uygulanmalıdır?

Rahim filmi yaklaşık 85 yıldır kadınların genital sistem problemlerinin tanısının konulmasında uygulanan bir işlemdir. Bu işlem günümüzde kolay ve güvenilir bir şekilde uygulanması sebebi ile birçok problemin teşhis edilmesi amacı ile jinekologların ve kadın doğum uzmanlarının uygulanmasını istediği bir yöntemdir. Rahim filminin çekildiği durumlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Makul bir süre korunmasız düzenli ilişki yaşandığı halde gebelik oluşumu gözlemlenmiyorsa;
 • Rahim içerisinde gelişen polipler ya da myomların sayı, büyüklük ve lokalizasyonlarının tespiti için
 • Doğumsal rahim anomalilerini tespit etmek ve bunların ameliyat edilmelerine gerek olup olmadığına dair fikir edinebilmek için.
 • Rahim içi operasyonlardan sonra kontrol için.
 • Dış gebelik geçirenlerde tüpte hasar meydana gelip gelmediğini anlamak için.
 • Tüp bebek tedavisine engel olabilecek olumsuz bir durumun mevcut olup olmadığını araştırmak için
 • Aşılama yapılacak ise taraf seçimi ve bu açıdan, varsa, olumsuzlukların saptanabilmesi için.

Rahim Filmi ile Teşhis Edilebilen Doğumsal Anomaliler

 1. Uterus Didelfis; çift rahim anlamına gelmektedir.
 2. Uterus Bikornis; iki ayrı rahim boşluğu bulunan rahim anlamına gelmektedir.
 3. Arkuat Uterus; kalp şeklindeki rahim anlamına gelmektedir.
 4. Uterus Unikornis; tek taraflı, tek köşeli rahim anlamına gelmektedir.
 5. Uterin Septum; rahim içerisinde perde olduğu anlamına gelmektedir.
 6. T şeklinde rahim; rahim boşluğunun iki yandan basık olması anlamına gelir.

Doktorlar Neden Rahim Filmi Çekilmesini İster?

Günümüzde kadınlar herhangi bir şikayetleri bulunduğu zaman ya da rutin kontrol amacı ile jinekolog ve kadın doğum uzmanlarına başvurduğunda birçok muayene ve tanı yöntemi uygulanabilmektedir. Öncelikle hastanın sağlık ve cinsel yaşam öyküsü değerlendirilmekle birlikte yaşanan şikayetlerin nedenlerinin araştırılmasında jinekolojik muayene, çeşitli hormon ve kan testleri ile birlikte radyolojik görüntülemelere ihtiyaç duyulmaktadır.

Doktor jinekolojik muayene sırasında herhangi bir anormal durumdan şüpheleniyor ise çok daha nitelikli veriler elde edilmesi amacı ile MR veya Rahim Filmi çekilmesini isteyebilmektedir.

Kısırlık nedeni ile doktora başvuran kadınlarda kısırlık problemine neden olan faktörlerin belirlenmesi amacı ile Rahim Filmi uygulamasına ihtiyaç vardır. Tüplerin durumunu en iyi ve en net şekilde gösterebilen radyolojik inceleme yöntemi Rahim Filmidir.

Tüp bebek tedavisinden önce mutlaka rahim filmi çekilmelidir. Çünkü bazı tüp problemleri tüp bebeğin tutmasını ve gelişimini engelleyebilmektedir. Aceleyle ve rahim filmi çekilmesi ihmal edilerek embriyo transferi yapılması, ultrasonografi ile saptanamayan tüp şişmeleri (hidrosalpinks) nedeniyle para, zaman ve moral kayıplarına sebep olabilmektedir.

Rahimde uygulanan ameliyatlar ya da kürtaj uygulaması sonrasında da rahim içinin durumunun değerlendirilmesi amacı ile rahim filmi çekimi gerçekleştirilebilmektedir.

Rahim Filmi Öncesi Hazırlık

Günümüzde rahim filmi uygulaması C kollu yüksek teknolojik cihazlar ile oldukça konforlu bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Artık, rahim filmi çektirecek olan kadınların işlem öncesinde herhangi bir hazırlık yapmasına gerek bulunmamaktadır. Gün içerisinde ve işlem sırasında kendilerini rahat hissetmeleri açısından duş almaları önerilmektedir. Rahim filmi uygulaması için özel olarak geliştirilen C kollu cihaz sayesinde rahim organının çekilmesine ve zorlanmasına gerek yoktur. Oldukça konforlu bir şekilde ve kısa sürede uygulanabilen rahim filmi işlemi için refakatçiye de ihtiyaç bulunmamaktadır.

Rahim Filmi Çekiminde Uygulanan İşlemler

Rahim filmi çekiminde uygulanan işlemler sırası ile şu şekildedir;

 • Hastanın çekim için hazırlanması; hastaya özel önlük giydirilmekte, röntgen masasına sırtüstü yatması istenmektedir.
 • Rahim ağzı ve vajina girişi antiseptik sıvı ile temizlenmektedir.
 • İlacın hazırlanması; iyotlu özel sıvı hazırlanmakta ve HSG kateteri içerisine doldurulmaktadır.
 • Kateter içerisinde doldurulan ilaç rahim içerisine vajina yolu ile verilmektedir.
 • İlaç rahim içerisinden ve tüplerden geçerken röntgen filmleri çekilmektedir.

Çekilen filmler özel röntgen tabakalarına print edilerek raporu ile birlikte hastaya teslim edilmektedir. Rahim filmi çekimini isteyen doktor çekilen filmler yardımı ile çok daha nitelikli tanı koyabilmekte ve tedavi planlaması yapabilmektedir.

Rahim Filmi Çekimi Sonrası Süreç

Rahim filmi çektiren kadın günlük rutin yaşamına devam edebilmektedir. Öyle ki oldukça kısa süren bu işlem sonrasında araç kullanmasında, duş almasında ya da cinsel ilişki yaşamasında bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki her hasta kendi özelinde değerlendirilmektedir. Bu nedenle doktorun önerdiği ilaçların kullanılması ve tavsiyelerine eksiksiz bir şekilde uyulması gerekmektedir.

İnfertilite Tedavisinde Rahim Filmi

Tıp literatüründe infertilite halk arasında kısırlık; bebek sahibi olamayan çiftler için kullanılmaktadır. Çift 1 yıl boyunca düzenli ve korunmasız bir şekilde deniyor ancak gebelik olmuyorsa kısırlık probleminden söz edilebilir. Kısırlık (infertilite) hem kadın hem de erkek kaynaklı olabilmektedir. Nedenlerinin araştırılması ve uygun tedavi sürecinin yaşanması sonucunda günümüzde gebelik şansı oldukça yüksektir.

Kadın kaynaklı kısırlık probleminde; kısırlığa neden olan faktörler genellikle genital sistem problemleri olarak gözlemlenmektedir. Bu şikâyet ile doktora başvuran kadınlar gerekli muayene ve tanı sürecini yaşadıktan sonra kısırlık sebebini öğrenebilmektedir. Kadın kaynaklı kısırlık probleminde genellikle rahim filmi uygulamasına başvurulmaktadır. Rahim filmi uygulaması sonrasında kadının herhangi bir tedavi süreci yaşamasına ihtiyaç duyulmadan gebe kalınabilmektedir.

Doğumsal Anomalilerde Rahim Filmine Neden İhtiyaç Duyulur?

Anne karnındayken, genital organların oluşum sürecinde yaşanan birtakım problemler genital sistemde doğumsal anomalilere neden olabilmektedir. Çift rahim, tek taraflı rahim, rahim perdesi, T şeklinde rahim gibi doğumsal anomaliler kadınlarda kısırlık, erken doğum, tekrarlayan düşükler gibi gebelik sırasında yaşanabilecek birçok probleme neden olabilmektedir. Rahim filmi çekilerek hangi doğumsal şekil bozukluğunun bulunduğu teşhis edilebilmektedir. Böylece uygun tedavi planlaması yapılmakta, gebelik planlaması öncesinde ve sırasında gerekli önlemler alınmaktadır.

Rahim Filmi Sonrasında Gebelik

Uzun süre denediği halde gebelik durumu gözlemlenmeyen kadınlarda kısırlık teşhisi konulabilmesi için rahim filmi çekildiğinden bahsetmiştik. Yapılan araştırmalar rahim filmi çekiminden sonraki 4 ay içerisinde gebelik oranının yükseldiğini göstermektedir. Bu nedenle gebelik düşünen kadınların birçoğu gebelik planlaması sırasında rahim filmi çektirmektedir.

Ağrısız Rahim Filmi İçin Neler Gereklidir?

Ağrısız rahim filmi; eski yıllarda çekilen rahim filminin yeni ve farklı yöntemler uygulanarak konforlu bir şekilde çekilmesidir. Şişli’de Echomar ve Kadıköy’de Sonomed görüntüleme merkezlerinde Dr. Cevat Bayrak yönetiminde ağrısız teknikle rahim filmi çekilebilmektedir.

Ağrısız rahim filmi C kollu cihaz ve özel kateterler yardımı ile çekilebilmektedir. Bu uygulama sırasında anestezi uygulanmasına, ağrı kesici ilaçlar alınmasına gerek kalmamaktadır. Aynı zamanda rahim filmi sırasında yaşanabilecek tüm yan etki ve riskler konvansiyonel tekniklere nazaran belirgin derecede azalmaktadır.

Rahim Filmi Sonrası Anormal Kanama Olur mu?

Vajinal kanama kadınların periyodik olarak yaşadıkları ve bu nedenle oldukça alışkın olunan bir durumdur. Ancak biyolojik döngü dışında kalan (adet kanaması olmayan) kanamalarda mutlaka doktora başvurulması gerekmektedir.

Rahim filmi çekimi sonrasında genellikle kanama olmaz. Bazı hastalarda az miktarda vajinal kanama yaşanabilmektedir. Bu durum çekimden sonra 1-2 gün normal karşılanmaktadır.

Rahim filmi sonrasında yaşanan vajinal kanamanın kaynağı genellikle rahim ağzındaki yüzeye yakın kılcal damarlardır. Rahim içerisindeki yapışıklıklar veya polip ve myom gibi yapılar da bir miktar kanamaya sebep olabilir.

Rahim Filmi Zararlı mıdır?

Rahim filmi uygulaması, sağlık alanındaki her uygulama gibi birtakım risk faktörleri barındırmaktadır. Bu nedenle alanında uzman ve tecrübeli doktorlara başvurulmalıdır. Nitelikli ve doğru bir şekilde uygulandığı zaman herhangi bir risk faktörü açığa çıkarmayacak olan rahim filmi uygulaması, alanında uzman doktor tarafından C kollu cihaz ile uygulandığı zaman; rahim delinmesi, fallop tüplerinin zarar görmesi, aşırı kanama gibi riskler söz konusu değildir. Günümüzde rahim filmi; radyoloji uzmanları tarafından C kollu röntgen cihazı ile doğru, güvenilir ve konforlu bir şekilde uygulanmaktadır.

Rahim Filmi için Nereye Başvurulmalı?

Rahim filmi uygulaması Türkiye’de pek çok hastane ve görüntüleme merkezinde gerçekleştirilebilmektedir. C kollu cihaz ve selektif salpingografi gibi güncel tekniklerin bulunduğu merkezlerin çekim öncesinde araştırılıp bunların tercih edilmesi önerilmektedir. İstanbul’da rahim filmi uygulaması için birçok kadın güncel donanıma sahip olan ve Dr. Cevat Bayrak yönetimindeki Şişli Echomar ve Kadıköy Sonomed’i tercih etmektedir.

Rahim Filmi Ücreti Ne Kadardır?

Rahim filmi çekimi SGK veya özel sigortalar tarafından karşılanan bir uygulama değildir. Bu nedenle kadınların birçoğu rahim filmi fiyatını merak etmektedir. Rahim filminin fiyatı; uygulayan sağlık merkezinin bağımsız fiyat politikası sonucu belirlenmektedir. Güncel fiyatları öğrenmek için bu merkezlere telefon etmelisiniz. Fiyat sorarken C kollu röntgen cihazının bulunup bulunmadığını ve selektif salpingografi imkânının olup olmadığını da sormanız, fiyatı buna göre değerlendirmeniz uygun olur. Rahim filmi nitelikli bilgiler alınması ve tedavi planlamasının bu bilgiler doğrultusunda oluşturulması konusunda büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle yanlış tedavi yöntemlerinin uygulanmasının önüne geçmek amacı ile belirli durumlarda mutlaka rahim filmi çekimine ihtiyaç duyulmaktadır.

Rahim Filmi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Rahim filmi bir tedavi yöntemi olarak kullanılmasa da olumlu bir yan etki olarak kendiliğinden gebe kalma olasılığını arttırmaktadır.
Pek çok hastamız rahim filmi çekildikten sonra, aynı ay gebe kalmakta ve sağlıklı doğurmaktadır. Rahim filminin kendiliğinden gebe kalmayı kolaylaştırıcı etkisi mevcuttur.
İdeal rahim filmi, ağrısız ve kanamasız olmalıdır. Rahim filmi sırasında gerekli olduğunda tüp açma işlemi selektif salpingografi yapılabilmelidir. Radyasyon dozu düşük, komplikasyon riskleri en aza indirilmiş olmalıdır.
Uzun süre hamile kalamayan kadınlarda uygulanacak ilk tanı yöntemi rahim filmidir. Rahim filmi sayesinde doğuştan gelen rahmin şekil bozuklukları ya da sonradan oluşan rahim içi problemleri teşhis edilebilmektedir. Ayrıca tüpler de rahim filmi çekimi sırasında temizlenip açılarak gebelik şansını önemli derecede arttırmaktadır.
Rahim filmi günümüz teknik ve donanım imkânları açısından oldukça güvenilir ve konforludur. Çok kısa sürede herhangi bir anestezi uygulamasına gerek duymadan çekilebilmektedir. C kollu röntgen cihazı ile çekim yapan ve alanında tecrübeli bir radyoloji uzmanına başvurduğunuz sürece rahim filmi çekiminden korkulacak bir şey yoktur.
Vajinismus problemi yaşıyorsanız jinekolojik muayeneye de izin vermiyorsunuzdur. Bu nedenle rahim filmi uygulaması normal şartlarda uygulanamamaktadır. Ancak vajinismus problemi yaşayan kadınlara uygun oranda anestezi işlemi gerçekleştirilerek rahim filmi çekilebilmektedir.
Tüplerin kapalı olması durumunda doğal yolla gebelik meydana gelemez. Rahim filmi çekimi sırasında tıkalı çıkan tüplerin bir kısmı rahim filmi sırasında selektif salpingografi ile açılabilmekte ve gebelik şansı artmaktadır.
Kürtaj işlemi sonrasında birçok kadında asherman sendromu yani rahim içi yapışıklık problemi açığa çıkmaktadır. Bu problemin tanısında ve tedavisinde ise rahim filmi uygulamasına ihtiyaç duyulmaktadır.
Rahim filmini adet kanaması bitiminden sonra birkaç gün içerisinde çektirmeniz önerilmektedir. Eğer adet kanamasından sonra hiç cinsel ilişkiye girilmediyse gebelik ihtimali bulunmayacağından herhangi bir günde rahim filmi çekilebilir.
Yapılan araştırmalar sonucunda rahim filmi çekimi sonrasında gebelik şansı önemli oranda yükselmektedir. Bu süreç çekimden sonra ilk 4 aydır.   
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hsg-filmi
Hsg-filmi

HSG Filmi

Kadın genital organlarının değerlendirilebilmesi i...

Devamını Oku
rahim-filmi-fiyati-2019
rahim-filmi-fiyati-2019

Rahim Filmi Fiyatı 2019

Şişli Echomar, Türkiye'de en fazla sayıda rahim fi...

Devamını Oku
Agrisiz-rahim-filmi
Agrisiz-rahim-filmi

Ağrısız Rahim Filmi

Ağrısız Rahim Filmi HSG, 50 seneden uzun zamandır ...

Devamını Oku

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol