Rahim Filmi Çekildiği Ay Hamile Kalanlar

Rahim-Filmi-Çekildiği-Ay-Hamile-Kalanlar
Cevat Bayrak 07 Eyl 2018 Okuma: 30040

Rahim Filmi Çekimi ve Hamile Kalma

Kısırlık (inferitilite); 1 yıl boyunca korunmasız bir şekilde denendiği halde gebelik gerçekleşmemiş çiftlere konulan bir teşhistir. Kısırlık probleminin hem kadın hem de erkek kaynaklı birçok nedeni bulunabilmektedir. Günümüzde kısırlık probleminin tedavisi sürecinde öncelikle bu probleme neden olan faktörler değerlendirilmektedir. Bu nedenle kadın üreme organlarının muayenesi, erkekte semen analizi gibi testlere ihtiyaç duyulmaktadır. HSG filmi işlemi de genellikle kısırlık teşhisi konulan çiftlerde kadınlara uygulanan bir tanı aracıdır. 

Kısırlık ve Rahim (HSG) Filmi

Rahim filmi; günümüzde kısırlığa neden olan faktörlerin değerlendirilmesi amacı ile çekilmektedir. Bu süreçte rahim içerisindeki sonradan oluşmuş anomalilerin, rahim ve rahim boşluğundaki doğumsal anomalilerin, tüplerin kapalı ya da açık olduğunun değerlendirilmesi yapılabilmektedir. Oldukça konforlu bir şekilde uygulanan rahim filmi çekimi yaklaşık 10 ila 15 dakika sürmekte ve uygulama sonrasında kadın günlük yaşamına devam edebilmektedir. 

Kısırlık teşhisi konulan kadınlarda rahim filmi çekimi sonrasındaki ilk 6 aylık süreçte gebelik oluşumuna rastlanabilmektedir. Bunun nedenleri şu şekilde açıklanabilmektedir;

- Rahim filmi çekimi sırasında kullanılan ilacın rahim içerisini temizlemesi ve yenilemesi. 

- Pıhtı ya da herhangi bir nedenle tıkanmış olan tüplerin; rahim içerisine tazyikli bir şekilde gönderilen sıvı yardımı ile açılması.

Merkezimizde rahim filmi çekilenlere ilişki kısıtlaması ve gebelikten korunma önerilmemektedir.

Film çekimi sırasında kullandığımız ilaç(kontrast madde)içerisinde erimiş özel bir iyot tuzu bulunan sudur. Kullanılan iyot tuzu vücut yapılarına bağlanmaz ve birkaç saat içerisinde hemen hemen tamamen idrar yoluyla dışarı atılır. Bu madde, kullandığımız miktar ve yoğunlukta dokular ve organlar Üzerinde zararlı etki oluşturmaz. Rahim ve yumurtalar da olumsuz etkilenmezler. Öte yandan bazı araştırmacılar bu maddenin gebelik olasılığını arttırıcı bir etkiye sahip olduğunu ileri sürmektedirler.

Rahim filmi çekmek için kullanmakta olduğumuz gelişmiş yeni nesil detektörlü röntgen cihazı (Siemens ArtisZee) sayesinde kullandığımız X ışını dozu olabildiğince düşüktür. Ayrıca bu cihaz devamlı değil kesikli ışın vererek skopi yapabilmekte, bu özellik de maruz kalınan X ışını miktarını belirgin olarak düşürmektedir. Özetle, güvenli sınırın oldukça altında olan toplam X ışını miktarı döllenmemiş yumurtaları ve rahim dokularını gebelik açısından olumsuz etkilememektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

hsg-testi
hsg-testi

HSG Testi

HSG testi, rahim içi ve tüplerin durumunun incelen...

Devamını Oku
Rahim Filmi Çekimi Sonrasında Acı ya da Ağrı Duyulur mu
Rahim Filmi Çekimi Sonrasında Acı ya da Ağrı Duyulur mu

Rahim Filmi Çekimi Sonrasında Acı ya da Ağrı Duyulur mu?

Öncelikle rahim filminin ne olduğu ve ne amaçla çe...

Devamını Oku
Rahim Filmi Çekiminin Yan Etkileri Var mı?
Rahim Filmi Çekiminin Yan Etkileri Var mı?

Rahim Filmi Çekiminin Yan Etkileri Var mı?

Rahim filmi çekiminin yan etkilerinin çeşidi ve sı...

Devamını Oku

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol