Rahim Filmi Çekimi Gebelik Şansını Arttırıyor!

Rahim Filmi Çekimi Gebelik Şansını Arttırıyor!
Cevat Bayrak 15 Ağu 2019 Okuma: 2413

Dünyadaki bütün araştırmalar rahim filmi çekiminden sonra gebelik şansının belirgin derecede arttığını göstermektedir. Pek çok hastamız rahim filmi çekildiği ay veya takip eden 4 ay içerisinde kendiliğinden gebe kalmaktadır.

Tabi ki rahim filminin kendiliğinden gebe kalma şansını arttıran bu olumlu yan etkisinin elde edilebilmesi için hormonların, spermlerin, yumurtanın sağlıklı, tüplerin de açık olması gerekir.

Rahim Filmi ve Gebelik İlişkisi

Rahim filmi çekilmesinin kendiliğinden gebe kalma şansını arttıran olumlu yan etkisi birden fazla nedenle ortaya çıkabilir. Rahim filmi ve gerektiğinde onunla beraber yapılan selektif salpingografi sayesinde tüplerin içindeki küçük yapışıklık ve tıkaçlar açılmaktadır. Tüplerin içi bir nevi yıkanmış olmakta, tüysü uzantılarıyla yumurtanın sperm hücreleri ile buluşup taşınmasında etkili olan yüzey hücreleri bu fonksiyonlarını daha iyi ve rahat yapabilmektedir. Rahim filmi çekiminde kullanılan ilacın rahim ağzı kanalı ve rahim boşluğu yüzeyine de olumlu etkileri mevcuttur. Tüm bunlar sperm hücrelerinin kolay yol alıp yumurta ile buluşmasını, yumurtanın rahime doğru taşınmasını, oluşan embriyonun rahim içine tutunabilmesini kolaylaştırmaktadır.

Rahim filmi çekilmesi, tüp bebek tedavisi başarısına da dolaylı olarak olumlu etki göstermektedir. Çünkü embriyonun tutunmasını veya gelişmesini etkileyebilecek olumsuz anatomik faktörler varsa, bunlar en iyi ve en doğru şekilde rahim filmi ile saptanabilir. Örneğin eğer varsa tüpteki sıvı birikmesi (hidrosalpinks) muayene ve ultrasonografi ile her zaman saptanamaz. Eğer rahim filmi çekilmeden tüp bebek yapılırsa bu sıvı tüp bebeğin tutmasını engelleyebilir. Maddi kayba ve zaman kaybına sebep olabilir. Mevcut olumsuz faktörlerin rahim filmi ile saptanması sayesinde, embriyo transferinden önce bunlar tedavi veya bertaraf edilecek, daha sonra embriyo transferi yapılacaktır. Böylece rahim filmi çekilmesi, dolaylı olarak tüp bebek başarı oranını da arttıran bir faktör olmaktadır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

HSG İşlemi Ne Kadar Sürer?
HSG İşlemi Ne Kadar Sürer?

HSG İşlemi Ne Kadar Sürer?

Normal şartlarda inceleme birkaç dakika içinde bit...

Devamını Oku
HSG Çekiminde İncelemeyi Kimler Yapabilir?
HSG Çekiminde İncelemeyi Kimler Yapabilir?

HSG Çekiminde İncelemeyi Kimler Yapabilir?

Radyoloji uzmanları bu incelemeyi yapar ve raporun...

Devamını Oku
hsg-fiyatlari
hsg-fiyatlari

HSG Fiyatları

HSG (rahim filmi) uzun yıllardır gerçekleştirilen ...

Devamını Oku

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol