Rahim Filmi Çekimi Sonrasında Acı ya da Ağrı Duyulur mu?

Rahim Filmi Çekimi Sonrasında Acı ya da Ağrı Duyulur mu
Cevat Bayrak 31 Eki 2018 Okuma: 20822

Öncelikle rahim filminin ne olduğu ve ne amaçla çekildiğinden bahsedelim. Histerosalpingografi olarak tıp diline yerleşen ve kısaca HSG denilen rahim filmi tüplerin açık olup olmadığının kontrolünün yapılması için kullanılır. Halk arasında ilaçlı rahim filmi olarak adlandırılır. Bir çeşit röntgen tekniği ile rahim içindeki tüplerin vaziyeti anlaşılır. Bilindiği gibi tüpler rahim ve yumurtalık arasındaki bağlantıyı sağlamaktadır. Tüplerde görülen herhangi bir problem gebeliği engelleyeceğinden burada herhangi bir kitlenin veya tıkanıklığın söz konusu olup olmadığının anlaşılması HSG ile olur.

Teknik olarak röntgen ile görülebilen bir sıvı basınç ile rahim içine verilir, kısa bir süre sonra bu sıvının tüplere kadar ilerlemesi gerekmektedir. Herhangi bir tıkanıklık söz konusu ise röntgen filminde suyun ulaşamadığı bölge tespit edilecektir. Bazen bu sıvının tüplerde oluşan mukus benzeri engelleyici unsurların basınçla itilerek yumurtalıklara ulaşan yolun açılması amaçlı tedavi edici olarak kullanıldığı da bilinmektedir. Dolayısı ile tanı amaçlı çekilmesi planlanan HSG sonrası ilerleyen ilk 6 ay içerisinde gebelik oranlarında artış olduğunu da kaydetmek gerekir. Bu oran HSG filminin daha çok kısırlık problemlerinde kullanıldığına yönelik inanışları arttırsa da genel anlamda rahim içindeki problemlerin varsa tespit edilmesi amaçlı kullanılan bir tanı tekniğidir.

Rahim Filmi Çekimi Gerekli midir?

Genellikle infertilite (kısırlık) şikayeti ile gelen hastalarda tedavi öncesi rahim içinde gebeliğe engel olan problemin tespiti amaçlı kullanılmaktadır. Ultrasonda görülen rahmin içinde bulunduğundan endişe edilen miyom ya da polip şüphesinde, rahim içi yapışıklık problemi olan asherman şüphesinde, rahim şeklindeki anormalliklerden şüphelenildiğinde rahim filmi çekilir.

Rahim Filmi Çekimi Öncesi Son Hazırlıklar

Doktorunuz HSG öncesi veya sonrası kullanılmak üzere antibiyotik verebilir. Oluşabilecek enfeksiyonların önlenebilmesi için önceden atılmış önemli bir adımdır bu. HSG’nin yapılacağı gün ağrı kesici kullanmanızda istenebilir. Hamilelik şüphesinin olmaması için HSG, adet dönemi bittikten sonraki birkaç gün içinde çekilebilir. Özellikle bu dönemlerde enfeksiyon riskinin de düşük olduğunu söylememiz gerekir. Rahim filmi için kullanılan ilaca karşı alerjinizin olup olmadığı ile ilgili şüpheniz varsa alerji testi yaptırabilirsiniz. Normal şartlarda HSG’den önce istediğiniz gibi beslenebilirsini bu konu ile ilgili bir perhiz veya sınırlama yok ancak, işlem uyutularak çekilecekse filmden 6 saat öncesinden itibaren bir şey yememeniz ve içmemeniz gerekmektedir.

Öncelikle rahim filminin anestezili mi yoksa anestezisiz mi çekileceğine karar verilir. Bu daha çok hastanın o anki psikolojisi ve hastane fobisinin olup olmadığı ile ilgili durumuna göre tercih edilebilir. Anestezi sayesinde yapılan HSG ağrısız ve sancısız olmaktadır. Rahim filmi nasıl çekilir sorusunun cevabına gelecek olursak; işleme başlanmadan önce hasta film çekim ünitesine sırt üstü yatırılarak jinekolojik pozisyona getirilir. Halk arasında çatala çıkma olarak bilinen bu pozisyon doğum esnasında anne adayının iki bacağını yana ve yukarı doğru kaldırdığı pozisyondur. Hasta bu pozisyona getirildikten spekulum denilen bir alet yardımı ile rahim ağzı görüntülenerek rahim ağzı temizliği yapılır ve bir kateter yardımı ile rahim içerisine kontrast madde enjekte edilir. Yeni sistemde ise ‘’C’’ şeklindeki tıbbi cihaz ile yapılan bu işlemde bahse konu sıvı basınçlı bir şekilde rahim içine boşaltılır. Bu işlem devam ederken bilgisayar ekranından içeri basılan ilacın rahim içindeki hareketi gözlenir ve tüplerdeki hareketi gözlemlenir. Yaklaşık 10 dakika süren bu işlem sonrası tüm kayıtlar tutulduktan sonra işleme son verilir. Son olarak hasta sözlü olarak yapılan işlem ile ilgili bilgilendirildikten sonra HSG kayıtları bir CD veya yazılı rapor ile hastaya verilebilir.

Rahim Filmi Sırasında Acı ya da Ağrı Hissedilir mi?

HSG sırasında vajinaya muayene aleti yerleştirilirken küçük bir rahatsızlık duyulabilir. Burada hekimin tutumu çok önemlidir. Yavaş hareketlerle vajinanın esnemesini bekleyerek bu işlem yapılırsa duyulacak olan rahatsızlık bu oranda azalacaktır. Kadın doğum muayenesi olanlar duyulabilecek bu rahatsızlığın nasıl olduğunu tahmin edebilirler. Bazı kadınlar film çekilme esnasında veya daha sonrasında adet ağrılarına benzer kramp şeklinde sancı hissedebilirler. Bu genellikle rahim içine basınçlı bir şekilde doldurulan sıvının içerdeki sinirleri uyarması sonucu oluşan komplikasyonlardır. Eğer hastanın tüpleri tıkalı ise bu ağrı ve sancılar daha şiddetli olabilir. Rahim ve yumurtalık arasındaki tüplerde bulunan herhangi bir tıkanma basınçlı suyun etkisi ile bulunduğu yerden kımıldatılacak ve dolayısı ile üzerinde bulunduğu dokudaki sinirleri harekete geçirecektir.

Yaşanabilecek ağrı burada oluşan kitlenin büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilir. Bazen burada bulunan mukus kıvamındaki tıkanıklar kolay bir şekilde açılarak ağrı veya acı hissedilmemektedir. Ağrısız ve acısız rahim filmi çektirmek istiyorsanız işlem sırasında oluşabilecek ağrıların önüne geçilebilmesi için doktorunuzdan anestezi talep edebilirsiniz. Talebiniz sonrası anesteziye karşı alerjiniz olup olmadığı tespit edilerek eğer yoksa anestezi aşamasına geçilecek var ise bunun nedeni saptanarak problem ilaç yöntemi ile giderildikten sonra çekim ertelenerek başka bir tarihte yapılacaktır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol