Rahim Filmi Çekiminde Teknolojik Yenilikler

Rahim-Filmi-Çekiminde-Teknolojik-Yenilikler
Cevat Bayrak 07 Eyl 2018 Okuma: 2512

Rahim filmi HSG incelemesi uzun yıllardır bilinmekte ve uygulanmaktadır. Eski tekniklerin ve standart uygulamaların inceleme sırasında şiddetli ağrılara yol açabilmesi nedeniyle rahim filminin kötü bir şöhreti vardır ve pek çok kadın bu incelemeyi yaptırmaktan korkmakta, haklı olarak anestezi talep etmektedir.

Artık bu ön yargıyı kırmak için haklı nedenlerimiz bulunmaktadır. Teknoloji hızla ilerlemekte olduğu için, uygulamaları eskiye dayanan rahim filminde de haliyle gelişmeler yaşanmıştır.

Son yıllarda pek çok teknolojik ilerleme olmuş, yeni nesil röntgen makineleri, yeni aparatlar üretilmiş ve yeni teknikler geliştirilmiştir. Bu teknik ve teknolojik yenilikler sayesinde inceleme süresi çok kısalmış, bazı komplikasyonlar ortadan kalkmış, hiçbir ağrı kesici ilaç kullanmadan yüksek kaliteli ağrısız rahim filmi incelemesi mümkün olmuştur.

  • Dijital röntgen cihazları
  • C kollu dijital röntgen cihazları
  • Film banyosu ihtiyacını ortadan kaldıran termal veya lazer film baskı cihazları
  • Görüntülerin hekimlere bilgisayar ortamında gönderilmesini ve arşivlenebilmesini sağlayan dijital teknolojiler
  • Alerji riski düşük, yağ embolisi ve granülom oluşturma riski bulunmayan, osmolaritesi, viskozitesi düzenlenmiş yeni nesil suda çözünebilir iyotlu kontrast maddeler
  • Kontrast maddeyi rahim boşluğuna veya doğrudan tüplerin içine doldurabilmek için geliştirilen ince, yumuşak, ucu balonlu veya balonsuz kateterler.

Yeniliklerin Getirdiği Avantajlar

Bütün bu yenilikler, ağrısız rahim filmi çekimini mümkün kılmakla kalmamış, olumsuz yan etkiler çok azalmış, bazı komplikasyonlar ortadan kalkmış, gerek uygulamayı yapan hekimlerin gerekse hastaların maruz kaldığı radyasyon miktarları belirgin derecede düşmüş, film kalitesi yükselmiş, doğru teşhis oranı yükselmiş, inceleme sayılarının artmasıyla birlikte birim maliyetler ve fiyatlar göreceli olarak düşmüştür. Yeni tekniklerin oldukça yüklü yatırım maliyetinin olmasına rağmen bir paradoks olarak eski teknik kullanılarak yapılan standart incelemelerin toplam birim maliyeti yeni tekniklerden daha ucuz olamamaktadır.

Şişli Echomar’da 2014 model Siemens marka, Artis zee  model gelişmiş C kollu röntgen cihazı bulunmakta, Dr. Cevat Bayrak yönetimindeki tecrübeli ekip tarafından yeni jenerasyon ilaç, aparat ve teknikler kullanılarak yüksek kalitede ağrısız rahim filmi çekilmektedir.

Teknoloji Kadınlara Ne Gibi Fayda Sağlıyor?

Tıp alanı uygarlık tarihi boyunca farklı teknik ve yöntemler ile uygulanmıştır. Her dönemde dönemin imkan ve potansiyelinden yararlanılarak geliştirilen tanı ve tedavi yöntemleri zaman geçtikçe yenilenmekte ve çok daha konforlu ve nitelikli hale gelmektedir. Çok eski yıllarda çok fazla uzun olan iyileşme süreleri günümüzde oldukça kısadır. Bunu toplumlara sağlayan şey ise; teknolojik gelişmelerdir. 

Kadın hastalıklarının tanı ve tedavisinde yaşanan teknolojik gelişmeler de gerek sürecin acısız ve ağrısız olmasını sağlamakta gerekse de iyileşme sürecini olabildiğince kısaltmaktadır. Öyle ki eski yıllarda çekilen rahim filmi oldukça ağrılı bir süreç oluşturuyor ve çok fazla komplikasyon riski bulunuyordu. Günümüzde bu alanda yaşanan yenilikler;

- uygulama sonrası günlük yaşama devam edebilme

- ağrı ve acısız uygulama süreci

- minimum düzeyde enfeksiyon ve kanama riski sağlamaktadır. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Rahim Filminin Tedavi Edici Özelliği Var mı?
Rahim Filminin Tedavi Edici Özelliği Var mı?

Rahim Filminin Tedavi Edici Özelliği Var mı?

HSG bir tedavi yöntemi değil tanı yöntemidir. Teda...

Devamını Oku
Devlet, HSG Çekimini Karşılıyor mu?
Devlet, HSG Çekimini Karşılıyor mu?

Devlet, HSG Çekimini Karşılıyor mu?

Rahim filmi (HSG), jinekolojide rahim içi ve tüple...

Devamını Oku
tup-bebek-tedavisinde-hsg-cekiminin-onemi
tup-bebek-tedavisinde-hsg-cekiminin-onemi

Tüp Bebek Tedavisinde HSG Çekiminin Önemi

Tüp bebek tedavisi öncesinde rahim filmi HSG çekil...

Devamını Oku

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol