Rahim Filmi Çekiminin Yan Etkileri Var mı?

Rahim Filmi Çekiminin Yan Etkileri Var mı?
Cevat Bayrak 16 Ağu 2019 Okuma: 8977

Rahim filmi çekiminin yan etkilerinin çeşidi ve sıklığı bu çekimde kullanılan malzemeler, teknikler ve ilaçlara bağlı olarak farklılıklar gösterir. Bu yazıda sizlere Echomar ve Sonomed’te C kollu röntgen cihazı ve güncel tekniklerle çekilen rahim filminin yan etkileri ve risklerinden bahsedilecektir. 

Rahim Filminde Kullanılan İlaca Karşı Alerji

Rahim filmi çekimi sırasında rahim boşluğu içerisinde iyot bulunan ve kontrast madde adı verilen suyla doldurulur. Eğer filmi çekilen kişide iyot alerjisi varsa, hafif, orta veya ağır alerjik reaksiyon meydana gelebilir. Ağır alerji riski çok düşüktür ve 100 binde bir mertebesindedir. 

Rahim Filminden Sonra Enfeksiyon 

İşlem sırasında özel olarak sterilize edilmiş tek kullanımlık malzeme ve kateterler kullanıldığından dışarıdan içeriye mikrop bulaşması söz konusu olmaz. Ancak kadın genital sisteminde sessiz bir enfeksiyon odağı bulunmaktaysa, rahim filmi sırasında bu enfeksiyonun alevlenmesi ve yayılması riski mevcuttur. Rahim filmi çekiminde risk grubuna giren kişilere koruyucu antibiyotik verilebilir. 

Rahim filmi çekimini takip eden 1-2 gün içerisinde gittikçe artan karın ağrısı ile birlikte ateş yükselmesi enfeksiyon bulgusudur. Böyle bir durumda en yakın sağlık kurumuna veya doktora başvurarak tedaviye başlanmalıdır.

Rahim Filmi Çekilmesinin Diğer Yan Etkileri

Echomar ve Sonomed’te yapılan rahim filmi incelemesinde şiddetli kanamalar ve ağrılar meydana gelmez. Yumuşak malzemeler kullanıldığından rahim delinmesi, rahmin zarar görmesi riski yoktur. Kullanılan radyasyonun miktarı belirgin derecede düşüktür ve her hasta için özel olarak otomatik hesaplanarak cihazın hafızasında saklanır. Bu radyasyon miktarı, talep eden her hastaya rapor olarak sunulabilir. 

Rahim Filmi HSG Çekilmesinin Olumlu Yan Etkisi

Rahim filmi HSG çekimini takip eden 4 ay boyunca kendiliğinden gebe kalma şansı belirgin derecede artmaktadır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

hsg-cekimi
hsg-cekimi

HSG Çekimi

HSG diğer adıyla ilaçlı rahim filmi, rahim içinin ...

Devamını Oku
hsg-testi
hsg-testi

HSG Testi

HSG testi, rahim içi ve tüplerin durumunun incelen...

Devamını Oku

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol