Rahim filmi hangi durumlarda çekilir?

Cevat Bayrak 19 Ağu 2019 Okuma: 2946

Rahim Filmine Neden İhtiyaç Duyulur? 

Korunmasız ve düzenli cinsel ilişkiye rağmen makul bir süre içerisinde gebe kalamayan kadınlara Rahim Filmi çekilmesi önerilir. Genç kadınlarda bu makul süre 1 senedir. 35 yaşından sonra ise 1 senenin dolması beklenmeden Rahim Filmi çekilerek gebeliğe veya gebeliğin devamına engel bir durumun bulunup bulunmadığının araştırılması iyi olur. Eğer gebeliğe ve tüp bebeğin tutmasına engel bir problem tespit edilirse, bu engel vakitlice tedavi edilir ve böylece zaman kaybının ve maddi kayıpların önüne geçilmiş olur. Başka tıbbi gerekçeler ile de Rahim Filmi çekilmesi istenebilmekle beraber bu istekler nadirdir.

HSG filmi sayesinde kadınların hamile kalamamasının anatomik sebepleri araştırılabilir. Bu test kullanılarak rahim tüpünde tıkanıklık olup olmadığı görülebilir. Rahim tüpünün tıkalı olması, kadın yumurta hücresinin sperm hücresi ile buluşmasını ve rahim boşluğuna geçmesini imkânsız kılar. HSG filmi sonuçlarına göre kadınların hamile kalmasına yardımcı olacak üreme tedavileri planlanabilir. 

Tekrarlayan düşüklerin nedenini araştırmak için rahim filmi istenebilir. Rahim şekil bozuklukları, rahim ağzı kanalı yetersizliği, rahim içi yapışıklıklar, polipler ve rahim boşluğuna çıkıntı veya baskı yapan myomlar rahim filmi ile tespit edilebilir. 

Rahim içi ameliyatlardan sonra kontrol amacıyla rahim filmi istenebilir.

Rahim tüpleri ameliyatla alınan veya bağlanan kadınlarda bu işlemin başarısı ve bağlanma noktasının tespiti için rahim filmi istenebilir. Çünkü bu bağlama veya alınma işleminin tüpün rahme en yakın yerinden yapılması tercih edilir. 

Düşük veya kürtaj sonrasında adet kanamasının miktarının azalması halinde, rahim boşluğu duvarlarında yapışma olup olmadığını araştırmak için HSG filmi istenir.

Daha önce bir merkezde HSG filmi çekilmiş ve tüpleri rahme yakın tıkalı çıkmış kişilerde HSG filmi sırasında tüp açma işlemi (selektif salpingografi) yapılabilmesi için tekrar HSG filmi istenebilir.

Başka tıbbi gerekçeler ile de HSG filmi çekilmesi istenebilmekle beraber bu istekler nadirdir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Rahim filmi kaç yıl geçerlidir?

Eğer rahminizde şekil bozukluğu, bölme, çift rahim...

Devamını Oku

Rahim filmi HSG çekiminin başarısız olma durumu var mıdır?

Demir aletler kullanılarak veya eski tekniklerle y...

Devamını Oku

Kürtaj sonrasında neden rahim filmi çekilir?

Kürtaj veya küretaj vücut boşlukları içinde buluna...

Devamını Oku

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol