Rahim filmi hangi hastalıklar için yapılır?

Cevat Bayrak 19 Ağu 2019 Okuma: 154

Gebeliği engelleyen durumları araştırmak için rahim filmi çekilir. Tekrarlayan düşüklerin nedenini araştırmak için rahim filmi istenebilir. Rahim şekil bozuklukları, rahim ağzı kanalı yetersizliği, rahim içi yapışıklıklar, polipler ve rahim boşluğuna çıkıntı veya baskı yapan myomlar rahim filmi ile tespit edilebilir. 

Rahim içi ameliyatlardan sonra kontrol amacıyla rahim filmi istenebilir.

Rahim tüpleri ameliyatla alınan veya bağlanan kadınlarda bu işlemin başarısı ve bağlanma noktasının tespiti için rahim filmi istenebilir. Çünkü bu bağlama veya alınma işleminin tüpün rahme en yakın yerinden yapılması tercih edilir. 

Düşük veya kürtaj sonrasında adet kanamasının miktarının azalması halinde, rahim boşluğu duvarlarında yapışma olup olmadığını araştırmak için HSG filmi istenir.

Daha önce bir merkezde HSG filmi çekilmiş ve tüpleri rahme yakın tıkalı çıkmış kişilerde HSG filmi sırasında tüp açma işlemi (selektif salpingografi) yapılabilmesi için tekrar HSG filmi istenebilir.

Başka tıbbi gerekçeler ile de HSG filmi çekilmesi istenebilmekle beraber bu istekler nadirdir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Rahim filmi ağrılı bir işlem midir?

Rahim filmi çekimi işleminin 2 aşaması vardır. İlk...

Devamını Oku

Rahim içi yapışıklıklar rahim filmi ile geçer mi?

Bazı rahim içi duvar yapışmaları rahim filmi çekim...

Devamını Oku

Rahim filmi tüpleri açar mı?

Fallop tüpleri pıhtı ya da herhangi bir neden ile ...

Devamını Oku

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol