Rahim Filmi (HSG)

rahim-filmi-hsg
Cevat Bayrak 13 Kas 2018 Okuma: 3777

Teknolojide yaşanan gelişmeler tıp alanına da yansımış ve hastalıkların tanı ve tedavisinde yeni yöntemler açığa çıkmasına olanak sağlamıştır. Bununla birlikte jinekoloji alanında tanı yöntemleri de teknolojik gelişmeler sonucunda ağrısız rahim filmi (HSG) ile çok daha konforlu ve kolay bir hal almıştır. 

Rahim Filmi (HSG) Nedir?

Rahim filmi; tıp literatründe Histerosalpingografi olarak tanımlanmakta ve kısaca HSG olarak adlandırılan bir tanı yöntemidir. Kadın genital sistemi oldukça karmaşık bir yapıdadır. Bu yapıda birçok farklı hastalık ve problem görülebilmektedir. Adet görme, gebe kalma, doğum yapma gibi kadın fizyolojisi için büyük önem taşıyan olayların yanı sıra birçok farklı hastalık ve problem de yaşanabilmektedir. 

Kadın genital sisteminde bulunan problemlerin tanısında son yıllarda rahim filmi (HSG) oldukça sık başvurulan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yöntem yaklaşık 80 yıldır çekilmektedir ancak gerekl teknik imkanlar gerekse de maddi koşullar nedeni ile eski yıllarda oldukça acı veren bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde ise rahim filmi (HSG) için olarak geliştirilmiş ekipmanlar sayesinde acısız ve kısa sürede çekilebilmektedir. 

Günümüzde ağrısız rahim filmi olarak bilinen tanı yöntemi C kollu cihaz ile; anestezi uygulamasına ihtiyaç duyulmadan gerçekleştirilebilmektedir. 

Rahim Filmi (HSG) Neden Çekilir?

Rahim filmi (HSG) çekimine birçok farklı nedenle ihtiyaç duyulabilmektedir. Başlıca neden ise kadın kaynaklı kısırlık probleminin araştırılması ve değerlendirilmesidir. Kısırlık probleminin nedenlerinin yanı sıra yapılan araştırmalar ortaya çıkarmıştır ki; rahim filmi çektiren kadınların 6 ay içerisinde gebelik şansı artmaktadır. Bunun sebebi ise rahim filmi çekimi sırasında herhangi bir nedenle tıkanmış olan fallıp tüplerinin açılmasıdır. 

Rahim filmi (HSG) çekimine ihtiyaç duyulan diğer durumlar ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Adet düzensizliğinin nedenlerinin araştırılması

- Kısırlık nedenlerinin araştırılması

- Tüp bebek tedavisi öncesi

- Aşılama tedavisi öncesi

- Histeroskopi ameliyatı sonrası kontrol

- Laparoskopi ameliyatı sonrası kontrol

- Kürtaj sonrası kontrol

- Doğumsal rahim anomalilerinin tanısı

Rahi filmi ayrıntılı jinekolojik muayene sırasında da jinekoloji uzmanlarının isteyeceği bir filmdir. Rahim filmi alanında tecrübeli radyoloji uzmanları tarafından çekilmektedir. 

Rahim Filmi (HSG) Nasıl Çekilir?

Rahim filmi çekimi sırasında hastaya ameliyat önlüğü giydirilmektedir. Jinkoloji masasına yatırılan hastaya vajina girişinden özel bir ilaç verilmektedir ve C kollu cihaz ile çekim gerçekleştirilmektedir. Rahim filmi (HSG) çekimi sırasında anestezi uygulaması ve refakatçiye ihtiyaç duyulmamaktadır. Aynı zamanda çekim işlemi yaklaşık 3 ikla 4 dakika kadar sürmektedir.

Rahim filmi çekimi sırasında hasta herhangi bir acı ya da ağrı hissi duymamaktadır. Güncel teknoloji ile geliştirilmiş cihazlar ile çekilen rahim filmi uygulaması oldukça konforlu bir süreç sağlamaktadır. 

Rahim Filmi (HSG) Ne Zaman Çekilir?

Rahim filmi uygulaması adet döneminden sonra adet kanaması bitiminden yaklaşık 4 ila 5 gün sonra çekilmelidir. Rahim filminin çekiminde zaman; herhangi bir gebelik oluşumu var ise embriyoya zarar verilmemesi amacı ile en uygun şekilde belirlenmelidir.

Rahim Filmi (HSG) Çekiminde Kullanılan İlaç Nedir?

Rahim filmi çekimi öncesinde hastanın rahmi içerisine özel bir karışım olan iyodik ilaç verilmektedir. Bu ilaç radyolojik görüntülemeden nitelikli veriler alınmasını sağlamaktadır. Rahim filmi çekimi sırasında kullanılan ilacın içeriğine alerjik reaksiyon yaratmaması açısından hasta öyküsünün alınması büyük önem taşımaktadır. 

Rahim Filmi (HSG) Çekiminde Kullanılan İlaç ve Radyasyon Kanser Yapar mı? 

Bilindiği üzere rahim filmi (HSG) çekimi sırasında rahim içerisine vajina yolu ile iyodik yapıda bir ilaç verilmektedir. Aynı zamanda radyolojik görüntüleme sistemi olan rahim filmi (HSG) çekiminde belirli oranda X ışını kullanılmaktadır. Birçok hasta ilacın bünyelerine zarar verip vermyeceğini ve X ışının kansere neden olup olmayacağını merak etmektedir. 

Rahim filmi (HSG) filminde kullanılan ilaç; insan bünyesine ve rahim iç yapısına herhangi bir zararı bulunmamaktadır. İlacın doğru oranda ve steril koşullarda verilmesi bu noktada önemlidir. Aynı zamanda röngen cihazının açığa çıkardığı radyasyon (X ışını) oranı oldukça düşüktür. Bu nedenle herhangi bir kanser riski oluşturma ihtimali de minimum düzeydedir. 

Rahim Filmi (HSG) Öncesinde Hazırlık

Rahim filmi öncesinde hastanın herhangi bir hazırlık yapmasına ihtiyaç bulunmamaktadır. Ancak rahatlama açısından hastanın çekim sabahında duş alması ve rahat kıyafetler giymesi önerilmektedir. Rahim filmi çekimi sırasında ekstrem durumlarda anestezi uygulamasına ihtiyaç duyulabilmektedir. Anestezili rahim filmi çektirecek olanların ise bir süre açlık ve susuzluk ile uygulamaya gelmesi gerekmektedir. 

Rahim Filmi (HSG) Sonrası Yaşam

Rahim filmi çekimi sonrasında hasta günlük yaşamına devam edebilmektedir. Araç kullanabilmekte ve duş alabilmektedir. Bununla birlikte herhangi bir diyet ya da cinsel ilişki yasağı bulunmamaktadır. Anormal kanama, ağrı ya da kötü kokulu akıntı olması durumunda ise ertelemeden doktora başvurulması gerekmektedir.

Rahim filmi sonrasında gebe kalma şansı oldukça artmaktadır. Bu nedenle gebelik planlaması sırasında rahim filmi çektiren kişilerin gebeliğe hazırlık olarak yaşam tarzlarına ve beslenmelerine maksimum derecede dikkat etmeleri önerilmektedir.  

Bunlar da İlginizi Çekebilir

rahim-filmi
rahim-filmi

Rahim Filmi Nedir

Rahim filmi olarak bilinen Histerosalpingografi (H...

Devamını Oku
Agrisiz-rahim-filmi
Agrisiz-rahim-filmi

Ağrısız Rahim Filmi

Ağrısız Rahim Filmi HSG, 50 seneden uzun zamandır ...

Devamını Oku
rahim-filmi-fiyati-2019
rahim-filmi-fiyati-2019

Rahim Filmi Fiyatı 2019

Şişli Echomar, Türkiye'de en fazla sayıda rahim fi...

Devamını Oku

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol