Rahim filmi HSG çekiminin alternatifi var mıdır?

Cevat Bayrak 19 Ağu 2019 Okuma: 314

Alternatifi yok

Rahim filmi HSG, hem rahim içini hem de tüpleri tek seferde inceleyebilmemizi sağlar. Ucuzluğu, kolaylığı, düşük risk oranı, teknoloji ile birlikte artan duyarlılık ve özgüllüğü sayesinde alternatifsizliğini sürdürmektedir. 

Histeroskopi yöntemi kullanılarak rahim boşluğu kamera ile incelenebilir ama bu yöntemde tüpler görülemez. Laparoskopi ameliyatı ile de tüpler görülebilir ancak bu yöntemde rahim boşluğu görülemez. Bu iki yöntem hem pahalı hem de invaziv yöntemler olduğundan ilk basamak tanı için kullanmak doğru olmaz. 

Ultrasonografi, ucuz ve kolay bir inceleme yöntemi olmakla birlikte tüpler hakkında yeterli ve tatmin edici bilgi sağlayamaz. 

Bilgisayarlı tomografi ve MR hem pahalı hem de yetersiz kalmaktadır. MR rahim anomalilerinin tespitinde çok iyidir. Ancak polip gibi bazı patolojiler ile tüplerin durumu hakkında rahim filmi kadar iyi değildir. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

HSG Çekimi Sonrasında Bunlara Mutlaka Dikkat Edin!

Şişli Echomar veya Kadıköy Sonomed gibi yeni tekni...

Devamını Oku

Rahim filmi çekimi sonrası ne zaman işe dönebilirim?

Echomar ve Sonomed’te rahim filmi çekimi sonrası i...

Devamını Oku

Rahim filmi çekiminden ne kadar sonra tüp bebek tedavisi uygulanır?

Düşük radyasyonlu yeni protokoller kullanılması du...

Devamını Oku

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol