Rahim Filmi, Meme Kontrolünüzü de Yaptırmak İçin Bir Fırsattır.

Rahim-Filmi,-Meme-Kontrolünüzü-de-Yaptırmak-İçin-Bir-Fırsattır.
Cevat Bayrak 07 Eyl 2018 Okuma: 1931

Herhangi bir rahatsızlığımız olmadığı halde belirli dönemlerde ve belirli sıklıkta çeşitli sağlık test ve taramalarından geçmek hayatımızın ihmal edilmemesi gereken rutini haline geldi.

Günümüzde kadınlarda hayat kurtarıcı olan, yaşam süresini uzatan ve yararlılığı kanıtlanmış çok önemli iki test vardır;

  • Smear testi
  • Mamografi

Rahim ağzı kanseri ve meme kanseri kadınlarda en sık görülen iki kanser türüdür ve bu testler sayesinde erken tanı konulabilirse tam şifa ile iyileşme mümkün olmaktadır.

Smear testi jinekolojik muayene ve kontrollerin bir parçası haline gelmiştir. Ancak kadınların bir hekim tarafından hatırlatılmasa bile mamografi taramalarını kendilerinin yaptırmaları gerekmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü ve Türk Radyoloji Derneği 40 yaşından itibaren tüm kadınlara hiç bir şikâyeti bulunmasa bile yılda bir mamografi çekilmesini önermektedir. Birinci dereceden aile üyelerinde meme kanseri bulunanlarda tarama mamografisine 35 yaşından itibaren başlanabilir.

Mamografi; memenin incelenmesini sağlayan ve meme kanserinin erken teşhisinde kullanılan en önemli görüntüleme yöntemidir. 35 yaşın altındaki kadınlarda meme taraması ultrasonografi ya da gerekli durumlarda Meme MR ile yapılır.

Rahim filminde olduğu gibi mamografi çektirmek için de ideal zaman, meme hassasiyetinin ve yoğunluğunun en az olduğu, adet kanamasından sonraki bir kaç gündür. Bu durum mamografi kontrolü yapılması gereken kadınlar için aynı günde ve kısa zaman içinde her iki incelemeyi birden en uygun şartlarda yaptırabilme ve bununla birlikte zamandan kazanma imkânı sunmaktadır.

Şişli Echomar, yeni nesil gelişmiş dijital mamografi cihazı, ileri teknoloji çok hassas ultrasonografi, 2015 model 1,5 tesla MR cihazlarına sahiptir ve Uzm. Dr. Bengi Sarı yönetiminde tecrübeli bir ekiple hizmet veren İstanbul’un önemli Meme Radyolojisi merkezlerinden birisidir.

Detaylı bilgi için http://www.mamografi.info/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Selektif Salpingografi Hangi Durumlarda Gereklidir?
Selektif Salpingografi Hangi Durumlarda Gereklidir?

Selektif Salpingografi Hangi Durumlarda Gereklidir?

Standart rahim filmi tekniğinde rahim boşluğu ve t...

Devamını Oku
HSG Çekimi Devlet Tarafından Karşılanıyor mu?
HSG Çekimi Devlet Tarafından Karşılanıyor mu?

HSG Çekimi Devlet Tarafından Karşılanıyor mu?

Yaşanılan birçok sağlık sorunu için daha sebebi ne...

Devamını Oku
Rahim Filmi Nerede Çekilir?
Rahim Filmi Nerede Çekilir?

Rahim Filmi Nerede Çekilir?

Rahim filmi hastane ve radyoloji bölümlerinde çeki...

Devamını Oku

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol