Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Rahim Filmi Nasıl Çekilir
Cevat Bayrak 07 Eyl 2018 Okuma: 3592

Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

İnceleme yapılacak kadın muayene önlüğü giyer. Kolye, saat, gözlük, küpe, toka gibi aksesuarların çıkartılması gerekmez. Sonra, doktorun yönlendirmesi ile dizleri kıvrık olarak Röntgen masasına sırtüstü yatar. Rahim ağzının görülebilmesi için spekulum  adı verilen bir alet vajinaya yerleştirilir. Vajina ve rahim ağzı mikrop öldürücü bir sıvıyla silindikten sonra ucunda küçük bir balon bulunan özel bir kateter rahim ağzı kanalına yerleştirilir.

Bu kateter yumuşak bir maddeden yapılmış olup, yaklaşık olarak standart tükenmez kalem içi kalınlığındadır. Kullandığımız C kollu bilgisayarlı röntgen cihazının bize sağladığı olanaklar nedeniyle artık rahmi tutmaya, düzleştirmek için tutarak çekmeye veya itmeye ihtiyacımız yoktur. Bu nedenle ucunda rahim ağzına geçirilen sivri çengeller bulunan tenekulum isimli aleti kullanmıyoruz. Rahim ağzı kanalı içine yerleştirdiğimiz kateter yoluyla rahim içine röntgen ışınlarını tutma özelliğine sahip bir sıvı verip sıvının ilerleyişini monitörlerden izliyor, uygun aşamalarda dijital röntgen görüntüleri kaydediyoruz.

C kollu bilgisayarlı röntgen cihazının kullanılmaya başlanması ile birlikte rahim filmi çekiminin sancılı bir işlem olarak adlandırıldığı dönem tarihe karışmıştır. İşlemin pratikleşmesi işlem süresini de ayrıca kısaltmıştır. Rahim filmi çekimi ortalama 10-15 dakika sürmektedir.

Rahim Filmi Ne Zaman Çekilmelidir?

Rahim filmi çekimi esnasında olası bir gebeliğe zarar verme riskinin önüne geçmek için HSG filmi, adet kanaması bitiminden sonraki ilk günler çekilmelidir. Bu dönemde gebelik oluşma ihtimali oldukça düşüktür.

HSG filminin adet kanamasının bitiminden 10-15 gün geçtikten sonra çekilmesi ise uygun görülmemektedir. Bu süre esnasında döllenme ve hamilelik gerçekleşmiş olabilir ve HSG filmi esnasında fetus istemeden zarar görebilir. HSG filminin adet kanaması bittikten sonra en fazla 3-4 gün içinde çekilmesi gerekmektedir.

Rahim Filmi Çekimi Sonrası

Rahim filmi bir tedavi yöntemi değildir. Tanı amacıyla çekilmektedir. Genellikle kısırlık nedeni ile HSG filmi çekimine baş vurulur. Amaç tedaviye başlanılmadan önce rahim ve tüplerin durumunu görüntülemektir.

Rahim filmi çekimi bir tedavi değil tanı yöntemi olsa da HSG çekimi esnasında rahim içini görüntüleyebilmek için enjekte edilen sıvı ilaç hem rahim içindeki mikropları kırmakta hem de neden olduğu basıncın etkisi ile tüplerdeki yapışıklık ve tıkanıkları açmaktadır. Böylece sperm ve yumurtanın daha kolay buluşabilmesi için gerekli ortam sağlanmaktadır. Bu nedenle daha tedaviye başlanmadan yalnızca HSG filmi çekilmesi ile de gebelik kendiliğinden gerçekleşebilmektedir. HSG çekiminden sonra gebe kalma şansının önemli derece arttığı gözlenmektedir. 

Rahim Filmi Çekilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sağlık alanındaki her uygulamada olduğu gibi rahim filmi uygulamasında da birtakım risk faktörler olduğunu belirtmiştik. Açığa çıkabileek risklerin önüne geçilebilmesi ve komplikasyonlara karşı önlem alınabilmesi açısından dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır. Rahim filmi çekimi öncesinde, sırasında ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir;

  •  Alanında tecrübeli bir uzman tercih edilmelidir.
  •  Sterilizasyonu tamamlanmış bir klinik ya da sağlık merkezi tercih edilmelidir.
  •  Uygulama öncesinde doktorun önerilerine eksiksiz bir şekilde uyulmalıdır.
  •  Uygulama sırasında kullanılacak olan ilaç içeriğine karşı alerjik reaksiyon yaşanmamasına karşın doktor bilgilendirilmeldir.
  •  Uygulama sonrasında yaşanabilecek kanama, ağrı ya da kötü kokulu akıntı durumunda ertelemeden doktora başvurulmalıdır.

Rahim filmi çekimi sırasında herhangi bir problem yaşamamak adına yukarıdaki maddelere eksiksiz bir şekilde uyulması önerilmektedir. Aynı zamanda rahim filmi sonuçlarının alanında tecrübeli ve uzman bir doktorun değerlendirmesine sunulması gerekmektedir.

 

Rahim filmi ile alakalı daha fazla bilgi almak istiyorsanız eğer ki; İlgili linke tıklayabilirsiniz.
İlgili link: https://www.rahimfilmi.com/rahim-filmi

Bunlar da İlginizi Çekebilir

rahim-filmi-hsg
rahim-filmi-hsg

Rahim Filmi (HSG)

Rahim filmi ayrıntılı jinekolojik muayene sır...

Devamını Oku
ilacli-rahim-filmi-hsg
ilacli-rahim-filmi-hsg

İlaçlı Rahim Filmi (HSG)

Günümüzde jinekolojik muayenelerde sıklıkla Hister...

Devamını Oku
Rahim Filminde Genel Anesteziye Gerek Var mı?
Rahim Filminde Genel Anesteziye Gerek Var mı?

Rahim Filminde Genel Anesteziye Gerek Var mı?

Ağrısız bir işlem için anesteziye gerek olmayacağı...

Devamını Oku

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol