Rahim Filmi Nasıl Çekilir?
Rahim Filmi Nasıl Çekilir

Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

İnceleme yapılacak kadın muayene önlüğü giyer. Kolye, saat, gözlük, küpe, toka gibi aksesuarların çıkartılması gerekmez. Sonra, doktorun yönlendirmesi ile dizleri kıvrık olarak Röntgen masasına sırtüstü yatar. Rahim ağzının görülebilmesi için spekulum  adı verilen bir alet vajinaya yerleştirilir. Vajina ve rahim ağzı mikrop öldürücü bir sıvıyla silindikten sonra ucunda küçük bir balon bulunan özel bir kateter rahim ağzı kanalına yerleştirilir.

Bu kateter yumuşak bir maddeden yapılmış olup, yaklaşık olarak standart tükenmez kalem içi kalınlığındadır. Kullandığımız C kollu bilgisayarlı röntgen cihazının bize sağladığı olanaklar nedeniyle artık rahmi tutmaya, düzleştirmek için tutarak çekmeye veya itmeye ihtiyacımız yoktur. Bu nedenle ucunda rahim ağzına geçirilen sivri çengeller bulunan tenekulum isimli aleti kullanmıyoruz. Rahim ağzı kanalı içine yerleştirdiğimiz kateter yoluyla rahim içine röntgen ışınlarını tutma özelliğine sahip bir sıvı verip sıvının ilerleyişini monitörlerden izliyor, uygun aşamalarda dijital röntgen görüntüleri kaydediyoruz.

C kollu bilgisayarlı röntgen cihazının kullanılmaya başlanması ile birlikte rahim filmi çekiminin sancılı bir işlem olarak adlandırıldığı dönem tarihe karışmıştır. İşlemin pratikleşmesi işlem süresini de ayrıca kısaltmıştır. Rahim filmi çekimi ortalama 10-15 dakika sürmektedir.

Rahim Filmi Ne Zaman Çekilmelidir?

Rahim filmi çekimi esnasında olası bir gebeliğe zarar verme riskinin önüne geçmek için HSG filmi, adet kanaması bitiminden sonraki ilk günler çekilmelidir. Bu dönemde gebelik oluşma ihtimali oldukça düşüktür.

HSG filminin adet kanamasının bitiminden 10-15 gün geçtikren sonra çekilmesi ise uygun görülmemektedir. Bu süre esnasında döllenme ve hamilelik gerçekleşmiş olabilir ve HSG filmi esnasında fetus istemeden zarar görebilir. HSG filminin adet kanaması bittikten sonra en fazla 3-4 gün içinde çekilmesi gerekmektedir.

Rahim Filmi Çekimi Sonrası

Rahim filmi bir tedavi yöntemi değildir. Tanı amacıyla çekilmektedir. Genellikle kısırlık nedeni ile HSG filmi çekimine baş vurulur. Amaç tedaviye başlanılmadan önce rahim ve tüplerin durumunu görüntülemektir.

Rahim filmi çekimi bir tedavi değil tanı yöntemi olsa da HSG çekimi esnasında rahim içini görüntüleyebilmek için enjekte edilen sıvı ilaç hem rahim içindeki mikropları kırmakta hem de neden olduğu basıncın etkisi ile tüplerdeki yapışıklık ve tıkanıkları açmaktadır. Böylece sperm ve yumurtanın daha kolay buluşabilmesi için gerekli ortam sağlanmaktadır. Bu nedenle daha tedaviye başlanmadan yalnızca HSG filmi çekilmesi ile de gebelik kendiliğinden gerçekleşebilmektedir. HSG çekiminden sonra gebe kalma şansının önemli derece arttığı gözlenmektedir. 

Rahim Filmi Çekiminin Komplikasyonları Nelerdir?

Rahim filmi uygulaması günümüzde çok daha donanımlı ve konforlu imkanlar ile gerçekleştirilebilmektedir. Bunların yanı sıra rahim filmi uygulaması sırasında ya da sonrasında birtakım komplikasyonlar gelişebilmektedir. Bu komplikasyonlar ve alınabilecek önlemler şu şekilde sıralanabilmektedir. 

- Anestezi uygulaması sırasında gelişebilecek komplikasyonlar. Alanında tecrübeli bir anestezi uzmanının tercih edilmesi gerekmektedir. 

- İşlem sırasında kullanılan ilacın alerjik reaksiyona neden olması Oluşabilecek herhangi bir alerjik reaksityona karşın mutlaka doktor ile bilgi alışverişi yapılmalıdır.

- Enfeksiyon riski. Uygulama sırasında gerekli sterilizasyonun sağlanamaması ve gerekli önlemlerin alınamaması adına enfeksiyon riski açığa çıkabilmektedir. Bu nedenle HSG filmi için doktor ve klinik seçimi özenle yapılmalıdır. 

- Kanama riski; bazı rahim dokuları çok daha hassas olmaktadır ve ilacın etkisi ile tahriş olabilmektedir. Bu durum bazı hastalarda çok fazla kanamaya sebep olmaktadır ve müdahale edilmesi gerekmektedir.

Rahim Filmi Çekilirken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sağlık alanındaki her uygulamada olduğu gibi rahim filmi uygulamasında da birtakım risk faktörler olduğunu belirtmiştik. Açığa çıkabileek risklerin önüne geçilebilmesi ve komplikasyonlara karşı önlem alınabilmesi açısından dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar bulunmaktadır. Rahim filmi çekimi öncesinde, sırasında ve sonrasında dikkat edilmesi gerekenler aşağıdaki gibidir;

- Alanında tecrübeli bir uzman tercih edilmelidir.

- Sterilizasyonu tamamlanmış bir klinik ya da sağlık merkezi tercih edilmelidir.

- Uygulama öncesinde doktorun önerilerine eksiksiz bir şekilde uyulmalıdır.

- Uygulama sırasında kullanılacak olan ilaç içeriğine karşı alerjik reaksiyon yaşanmamasına karşın doktor bilgilendirilmeldir.

- Uygulama sonrasında yaşanabilecek kanama, ağrı ya da kötü kokulu akıntı durumunda ertelemeden doktora başvurulmalıdır.

Rahim filmi çekimi sırasında herhangi bir problem yaşamamak adına yukarıdaki maddelere eksiksiz bir şekilde uyulması önerilmektedir. Aynı zamanda rahim filmi sonuçlarının alanında tecrübeli ve uzman bir doktorun değerlendirmesine sunulması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Rahim Filmi Sonrası Cinsel İlişki
Rahim Filmi Sonrası Cinsel İlişki

Rahim Filmi Sonrası Cinsel İlişki

Rahim filmi öncesi cinsel ilişki kısıtlaması yoktu...

Devamını Oku
Kısırlık Tedavisi Öncesi Rahim Filmi
Kısırlık Tedavisi Öncesi Rahim Filmi

Kısırlık Tedavisi Öncesi Rahim Filmi

Bir problemi sağlıklı bir şekilde çözebilmek için ...

Devamını Oku
ilaçlı rahim filmi
ilaçlı rahim filmi

İlaçlı Rahim Filmi (HSG)

Günümüzde jinekolojik muayenelerde sıklıkla Hister...

Devamını Oku

E Bültene Abone Ol