Rahim Filmi Neden Çektirilir?

Rahim Filmi Neden Çektirilir?
Cevat Bayrak 21 Oca 2019 Okuma: 1612

Rahim filmi; rahim boşluğunun ve fallop tüplerinin değerlendirilmesi amacı ile uygulanan bir tanı yöntemidir. Kadın genital sistemi; üreme ve doğum fonksiynlarına sahip olması nedeni ile oldukça karmaşık bir yapıdadır. Bu denli karmaşık bir yapıda olan kadın genital sistemi bazı kadınlarda birtakım problemler açığa çıkarmaktadır. Bu problemlerin nedenlerinin araştırılması ve değerlendirilmesinde ise günümüzde rahim filmi uygulaması sıklıkla tercih edilmektedir.

Doktora başvurduğunuzda sizden rahim filmi çektirmenizi istedi. Bunun nedeni; rahim boşluğunun ve rahim duvarının sağlıklı olup olmadığını kontrol etmenin yanı sıra fallop tüplerinin açık ya da kapalı olduklarını tespit etmek amacıyladır. Doktorunuzun sizden rahim filmi çektirmenizi istemesinin nedenleri şu şekillerde olabilmektedir;

- Rahim boşluğunda doğumsal bir anomali bulunup bulunmadığı (Rahim içinde perde, iki rahim olması  ya da rahim şekil bozuklukları)

- Rahim içerisinde polip, kist yada myom oluşumu bulunup bulunmadığı

- Rahim ağzına herhangi bir tümör oluşumunun bulunup bulunmadığı

- Rahim içerisinde yapışıklık probleminin varlığı

- Adet düzensizliği probleminin nedenlerini saptama

- Gebelik planlamasında rahim içinin sağlıklı olduğunun tespiti

- Kısırlık tedavisinde fallop tüplerinin açıklık durumlarının tespiti

Yukarıdaki maddeler ile birlikte aynı zamanda rutin jinekolojik kontroller sırasında da rahim filmi uygulamasına ihtiyaç duyulmaktadır. 

Rahim Filmi Çektirenlerin Görüşleri

Rahim filmi uygulamasının her sağlık kliniğinde farklı yöntemler ile ve farklı koşullarda çekildiğini belirtmek gerekmektedir. Aynı zamanda her insan acı eşiği ve sağlık uygulamalarına vereceği tepkiler nesnel bir değerlendirme yapılamayacak şekilde özeldir. Bu nedenle daha önce rahim filmi çektiren kadınların görüşleri; uygulama öncesinde bir yol haritası çizmenizde fayda sağlayabileceği gibi her uygulamanın her hasta için özel şekilde gerçekleştirildiği bilgisi unutulmaması gereken önemli bir ayrıntıdır. 

Rahim filmi çekimi günümüzde en konforlu şekilde C kollu röntgen cihazı yardımı ile çekilebilmektedir. Bu yöntem ile çekilen rahim filmleri birkaç dakika içerisinde acı ve ağrı hissedilmeden gerçekleştirilebilmektedir. 

Rahim Filmi Çektirenler Hangi Tavisyelere Uymalı

Rahim filmi çektirecek olan kadınlar günümüzde elbette uygulama ile ilgili araştırmalar yapmaktadır. Bu uygulama ile ilgili bilinmesi gereken en önemli nokta; doktor tecrübesi ve kliniğin hijyenik bir ortama sahip olması gerekliliğidir. Bununla birlikte uygulama sonrasında doktorun önerdiği ilaçların kullanımı aksatılmamalı ve genital hijyene dikkat edilmelidir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Devlet, HSG Çekimini Karşılıyor mu?
Devlet, HSG Çekimini Karşılıyor mu?

Devlet, HSG Çekimini Karşılıyor mu?

Rahim filmi (HSG), jinekolojide rahim içi ve tüple...

Devamını Oku
Ağrısız Rahim Filmi Nasıl Çekilir?
Ağrısız Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Ağrısız Rahim Filmi Nasıl Çekilmektedir?

Rahim filminin nasıl ve ne zaman çekileceği bu kon...

Devamını Oku
Rahim Filmi Öncesinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Rahim Filmi Öncesinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Rahim Filmi Öncesinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Rahim filminizi Echomar veya Sonomed’te çektirecek...

Devamını Oku

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol