Rahim Filmi Neden Çektirilir?
Rahim Filmi Neden Çektirilir?

Rahim Filmi Neden Çektirilir?

Rahim filmi; rahim boşluğunun ve fallop tüplerinin değerlendirilmesi amacı ile uygulanan bir tanı yöntemidir. Kadın genital sistemi; üreme ve doğum fonksiynlarına sahip olması nedeni ile oldukça karmaşık bir yapıdadır. Bu denli karmaşık bir yapıda olan kadın genital sistemi bazı kadınlarda birtakım problemler açığa çıkarmaktadır. Bu problemlerin nedenlerinin araştırılması ve değerlendirilmesinde ise günümüzde rahim filmi uygulaması sıklıkla tercih edilmektedir.

Doktora başvurduğunuzda sizden rahim filmi çektirmenizi istedi. Bunun nedeni; rahim boşluğunun ve rahim duvarının sağlıklı olup olmadığını kontrol etmenin yanı sıra fallop tüplerinin açık ya da kapalı olduklarını tespit etmek amacıyladır. Doktorunuzun sizden rahim filmi çektirmenizi istemesinin nedenleri şu şekillerde olabilmektedir;

- Rahim boşluğunda doğumsal bir anomali bulunup bulunmadığı (Rahim içinde perde, iki rahim olması  ya da rahim şekil bozuklukları)

- Rahim içerisinde polip, kist yada myom oluşumu bulunup bulunmadığı

- Rahim ağzına herhangi bir tümör oluşumunun bulunup bulunmadığı

- Rahim içerisinde yapışıklık probleminin varlığı

- Adet düzensizliği probleminin nedenlerini saptama

- Gebelik planlamasında rahim içinin sağlıklı olduğunun tespiti

- Kısırlık tedavisinde fallop tüplerinin açıklık durumlarının tespiti

Yukarıdaki maddeler ile birlikte aynı zamanda rutin jinekolojik kontroller sırasında da rahim filmi uygulamasına ihtiyaç duyulmaktadır. 

Rahim Filmi Çektirenlerin Görüşleri

Rahim filmi uygulamasının her sağlık kliniğinde farklı yöntemler ile ve farklı koşullarda çekildiğini belirtmek gerekmektedir. Aynı zamanda her insan acı eşiği ve sağlık uygulamalarına vereceği tepkiler nesnel bir değerlendirme yapılamayacak şekilde özeldir. Bu nedenle daha önce rahim filmi çektiren kadınların görüşleri; uygulama öncesinde bir yol haritası çizmenizde fayda sağlayabileceği gibi her uygulamanın her hasta için özel şekilde gerçekleştirildiği bilgisi unutulmaması gereken önemli bir ayrıntıdır. 

Rahim filmi çekimi günümüzde en konforlu şekilde C kollu röntgen cihazı yardımı ile çekilebilmektedir. Bu yöntem ile çekilen rahim filmleri birkaç dakika içerisinde acı ve ağrı hissedilmeden gerçekleştirilebilmektedir. 

Rahim Filmi Çektirenler Hangi Tavisyelere Uymalı

Rahim filmi çektirecek olan kadınlar günümüzde elbette uygulama ile ilgili araştırmalar yapmaktadır. Bu uygulama ile ilgili bilinmesi gereken en önemli nokta; doktor tecrübesi ve kliniğin hijyenik bir ortama sahip olması gerekliliğidir. Bununla birlikte uygulama sonrasında doktorun önerdiği ilaçların kullanımı aksatılmamalı ve genital hijyene dikkat edilmelidir.

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Rahim Filminde Verilen Sıvı
Rahim Filminde Verilen Sıvı

Rahim Filminde Verilen Sıvı

Rahim filmi incelemesinde rahim boşluğu ve tüpleri...

Devamını Oku
Selektif Salpingografi Hangi Durumlarda Gereklidir?
Selektif Salpingografi Hangi Durumlarda Gereklidir?

Selektif Salpingografi Hangi Durumlarda Gereklidir?

Standart rahim filmi tekniğinde rahim boşluğu ve t...

Devamını Oku
Rahim Filminde Genel Anesteziye Gerek Var mı?
Rahim Filminde Genel Anesteziye Gerek Var mı?

Rahim Filminde Genel Anesteziye Gerek Var mı?

Ağrısız bir işlem için anesteziye gerek olmayacağı...

Devamını Oku

E Bültene Abone Ol