Rahim Filmi Nerede Çekilir?

Rahim Filmi Nerede Çekilir?
Cevat Bayrak 07 Eyl 2018 Okuma: 9394

Rahim filmi; kadın üreme organlarında bulunan (rahim ve tüpler) anomalilere tanı konulması amacı ile uygulanan bir işlemdir. Bu işlem sırasında rahim içerisinde görüntüleme işlemine yardımcı bir sıvı verilmekte ve HSG işlemi için özel olarak geliştirilen bir cihaz ile çekilmesi işlemidir. Rahim film işlemi günümüz teknik imkanları sayesinde ağrısız, konforlu ve çok kısa sürede gerçekleştirilebilmektedir. Bunun yanı sıra rahim filmi işlemi sonrasında kadın günlük yaşamına tekrar dönebilmektedir. 

Rahim Filmi Çekiminde Tercih Önemli

Günümüzde rahim filmi anestezi uygulamasına ihtiyaç duyulmadan, birkaç dakika içerisinde ağrısız bir şekilde çekilebilmektedir. Ancak birçok kurum ve uzman eski tenolojik cihazlar kullanmakta ve bu durum işlemin süresini uzatmak ile kalmayıp yoğun ağrı ve acı hissine neden olabilmektedir. Rahim filmi çekiminde başvurulacak doktorlar kadın  hastalıkları ve doğum uzmanları ile radyoloji uzmanlarıdır. 

Rahim filmi çektirecek olan kişilerin; kullanılan cihazların teknik imkanlarını, ilaçların içeriklerini bilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra uygulama sırasında anestezi işlemine ihtiyaç olup olmadığı konusu da uzman ile birlikte değerlendirilmesi gerekmektedir. 

HSG işlemi için sterilizasyonu tamamlanmış kliniklerde uygulama gerçekleştiren alanında uzman doktorlar tercih edilmelidir. 

Rahim Filmi Çekim Aşamaları Nasıldır?

Rahim filmi hastane ve radyoloji bölümlerinde çekilen bir tanı koyma yöntemidir. C kollu bilgisayarlı röntgen cihazının sağladığı teknoloji ile ağrısız ve hızlı bir şekilde çekilebilmektedir. 10-15 dakika süren bir işlemdir. 

Rahim filmi (HSG) esnasında gerçekleştirilen işlemler ise sırası ile şu şekilde olmaktadır:

  • Hastadan röntgen masasına sırtüstü uzanması ve bacaklarını kendine doğru çekmesi istenir. 
  • Vajinaya spekulum adı verilen jinekolojik muayene esnasında kullanılan alet yerleştirilir.
  • Vajina ile rahım ağzı solüsyon ile temizlenir.
  • Rahim ağzına ince bir katater yerleştirilir ve bu kataterden rahime sıvı bir ilaç verilir.
  • İlacın rahim ve tüplerden geçişi görüntü almayı sağlamaktadır. İlacın geçişi esnasında filmler çekilir.
  • Yerleştirilen cihazları sırayla geri çıkartılır.

Şişli Echomar, tüm donanımı ve personeli ile sadece rahim filmi çekmek üzere kurulmuş olup, Türkiye'de en fazla rahim filmi çekilen merkezdir.

Rahim Filmi Hangi Sağlık Merkezlerinde Çekilebilmektedir? 

Rahim filmi uygulaması ülkemizde pek çok sağlık kurumunda çekilebilmektedir. Ancak kısa ve kolay bir işlem olmasına rağmen ciddi risk faktörleri taşıması sebebi ile rahim filmi çektirmek için tercih edilen doktor ve sağlık merkezi özenli bir şekilde seçilmelidir. Devlet hastaneleri, şehir hastaneleri ya da özel hastanelerle birlikte bu işlem için özel olarak kurulmuş sağlık merkezlerinde de rahim filmi çektirmek mümkündür.

Rahim filmi çektirilecek olan sağlık merkezinin sterilizasyon işleminin tamamlanmış olması, hijyen kurallarına uymasının yanı sıra çekim sırasında kullanılan ekipmanların nitelikli olması da çekimin başarılı bir şekilde yapılmasında ve risk faktörlerinin önüne geçilmesinde önemli rol oynamaktadır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

rahim-filmi-fiyati-2019
rahim-filmi-fiyati-2019

Rahim Filmi Fiyatı 2019

Şişli Echomar, Türkiye'de en fazla sayıda rahim fi...

Devamını Oku
Tüp Bebek Tedavisi Öncesinde Rahim Filmi Gerekli mi?
Tüp Bebek Tedavisi Öncesinde Rahim Filmi Gerekli mi?

Tüp Bebek Tedavisi Öncesinde Rahim Filmi Gerekli mi?

Tüp bebek tedavisi öncesinde gerek kadında gerekse...

Devamını Oku
Rahim Filmi Yapışıklığı Geçirir mi?
Rahim Filmi Yapışıklığı Geçirir mi?

Rahim Filmi Yapışıklığı Geçirir mi?

Kadın üreme organları gerek hamilelik dönemi gerek...

Devamını Oku

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol