Rahim Filmi Öncesinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Rahim Filmi Öncesinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Cevat Bayrak 30 Tem 2019 Okuma: 7679

Sayfamızı dinleyebilirsiniz.

Rahim filminizi Echomar veya Sonomed’te çektirecekseniz inceleme öncesinde hiç bir hazırlık gerekmez. 

Aç veya tok olmanız rahim filmi çekimini etkilemez. Randevu saatinize göre kahvaltınızı yaparak veya yemeğinizi yiyerek gelebilirsiniz. 

İnceleme öncesinde ağrı kesici, spazm giderici, gibi ilaçlar kullanmanız gerekmez. Yeni nesil cihazlar ve güncel teknikler sayesinde zaten ağrınız olmayacaktır. Yine kullanılan güncel teknikler sayesinde, Echomar ve Sonomed’te rahim filmi çekilmesi sırasında rahim kaslarında istemsiz spazm meydana gelmesi olasılığı çok düşüktür. İnceleme sırasında rahim kası spazmı meydana gelse bile selektif salpingografi gibi teknikler sayesinde bu spazm rahim filmi sonucunu etkilememektedir. 

Rahim Filmine Hazırlık

Rahim filmi öncesinde sakinleştirici ilaç kullanmanız gerekmez. İnceleme öncesinde dilediğiniz kadar bilgilendirileceksiniz. Ayrıca talep etmeniz halince inceleme öncesinde doktor ile daha ayrıntılı görüşme yapabilmek, sizi endişelendiren konuları yüz yüze ve uzunca konuşmak imkânına sahip olacaksınız. Eski tekniklerle rahim filmi çektirmiş ve sıkıntı yaşamış kadınların tecrübelerini okumayın ve dinlemeyin. Türkiye’de sadece birkaç merkezde C kollu röntgen cihazı ve selektif salpingografi imkânı ile rahim filmi çekilebilmektedir. 

Eğer kadın doğum uzmanı doktorunuz inceleme öncesinde başlamanız için koruyucu antibiyotik önermiş ise onun tavsiyesine uyunuz. Böyle bir öneri yapılmadıysa rahim filmi öncesinde antibiyotik almaya başlamanıza gerek yoktur. Film sonucunda enfeksiyon gelişmesi açısından riskli gruba girdiğiniz değerlendirilirse o zaman size koruyucu antibiyotik önerilebilir. 

Şart olmasa bile, randevu saatiniz öncesindeki gün içerisinde banyo yapmanız hijyen açısından faydalı olacaktır. 

İncelemeye gelirken yanınızda hijyenik ped ve yedek çamaşır getirmeniz gerekmez. Kanamanız ya hiç olmayacak ya da az miktarda lekelenmeniz olabilecektir. Verilen ilacın bir kısmı geri akabileceği için rahim filmi çekiminden hemen sonra size ıslak mendil, havlu kağıt ve hijyenik ped verilecektir. 

Rahim filmi çekimine yalnız başınıza gelebillirsiniz. Refakatçıya ihtiyacınız olmayacaktır. Gelirken kendi arabanızı kendiniz sürerek gelebilir, incelemeden sonra kendiniz sürerek dönebilirsiniz. 

 

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

HSG Ağrılı Bir Çekim midir?
HSG Ağrılı Bir Çekim midir?

HSG Ağrılı Bir Çekim midir?

İnceleme genellikle ağrısızdır. Kullanılan C kollu...

Devamını Oku
hsg-testi
hsg-testi

HSG Testi

HSG testi, rahim içi ve tüplerin durumunun incelen...

Devamını Oku
rahim-filmi-cekildigi-ay-hamile-kalanlar
rahim-filmi-cekildigi-ay-hamile-kalanlar

Rahim Filmi Çekildiği Ay Hamile Kalanlar

Merkezimizde rahim filmi çekilenlere ilişki kısıtl...

Devamını Oku

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol