Rahim Filmi Öncesinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Rahim Filmi Öncesinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Rahim Filmi Öncesinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Rahim filminizi Echomar veya Sonomed’te çektirecekseniz inceleme öncesinde hiç bir hazırlık gerekmez. 

Aç veya tok olmanız rahim filmi çekimini etkilemez. Randevu saatinize göre kahvaltınızı yaparak veya yemeğinizi yiyerek gelebilirsiniz. 

İnceleme öncesinde ağrı kesici, spazm giderici, gibi ilaçlar kullanmanız gerekmez. Yeni nesil cihazlar ve güncel teknikler sayesinde zaten ağrınız olmayacaktır. Yine kullanılan güncel teknikler sayesinde, Echomar ve Sonomed’te rahim filmi çekilmesi sırasında rahim kaslarında istemsiz spazm meydana gelmesi olasılığı çok düşüktür. İnceleme sırasında rahim kası spazmı meydana gelse bile selektif salpingografi gibi teknikler sayesinde bu spazm rahim filmi sonucunu etkilememektedir. 

Rahim filmi öncesinde sakinleştirici ilaç kullanmanız gerekmez. İnceleme öncesinde dilediğiniz kadar bilgilendirileceksiniz. Ayrıca talep etmeniz halince inceleme öncesinde doktor ile daha ayrıntılı görüşme yapabilmek, sizi endişelendiren konuları yüz yüze ve uzunca konuşmak imkânına sahip olacaksınız. Eski tekniklerle rahim filmi çektirmiş ve sıkıntı yaşamış kadınların tecrübelerini okumayın ve dinlemeyin. Türkiye’de sadece birkaç merkezde C kollu röntgen cihazı ve selektif salpingografi imkânı ile rahim filmi çekilebilmektedir. 

Eğer kadın doğum uzmanı doktorunuz inceleme öncesinde başlamanız için koruyucu antibiyotik önermiş ise onun tavsiyesine uyunuz. Böyle bir öneri yapılmadıysa rahim filmi öncesinde antibiyotik almaya başlamanıza gerek yoktur. Film sonucunda enfeksiyon gelişmesi açısından riskli gruba girdiğiniz değerlendirilirse o zaman size koruyucu antibiyotik önerilebilir. 

Şart olmasa bile, randevu saatiniz öncesindeki gün içerisinde banyo yapmanız hijyen açısından faydalı olacaktır. 

İncelemeye gelirken yanınızda hijyenik ped ve yedek çamaşır getirmeniz gerekmez. Kanamanız ya hiç olmayacak ya da az miktarda lekelenmeniz olabilecektir. Verilen ilacın bir kısmı geri akabileceği için rahim filmi çekiminden hemen sonra size ıslak mendil, havlu kağıt ve hijyenik ped verilecektir. 

Rahim filmi çekimine yalnız başınıza gelebillirsiniz. Refakatçıya ihtiyacınız olmayacaktır. Gelirken kendi arabanızı kendiniz sürerek gelebilir, incelemeden sonra kendiniz sürerek dönebilirsiniz. 

 

 

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Rahim Filminde Genel Anesteziye Gerek Var mı?
Rahim Filminde Genel Anesteziye Gerek Var mı?

Rahim Filminde Genel Anesteziye Gerek Var mı?

Ağrısız bir işlem için anesteziye gerek olmayacağı...

Devamını Oku
Rahim Filmi Fiyatı
Rahim Filmi Fiyatı

Rahim Filmi Fiyatı 2019

Şişli Echomar, Türkiye'de en fazla sayıda rahim fi...

Devamını Oku
HSG Filmi Komplikasyonları
HSG Filmi Komplikasyonları

HSG Filmi Komplikasyonları

Nadiren enfeksiyon gelişebilir. Var olan bir enfek...

Devamını Oku

E Bültene Abone Ol