Rahim Filmi Sırasında Kullanılan İlaç Zararlı mı?

Rahim Filmi Sırasında Kullanılan İlaç Zararlı mı?
Cevat Bayrak 26 Eki 2018 Okuma: 5323

Rahim filmi HSG çekileceği zaman görüntüleme yapılabilmesi için ışınların geçirgenliğe erişmesi gerekmektedir. Bu yöntemde de birçok röntgen uygulamasında olduğu gibi X ışınlarının saydamlığı bulunmayan maddeler içinden geçebilmesi için yardımcı malzemeye gerek duyulur. Rahim bölgesi gibi sıkı kas dokusuna sahip olan bölümlerde görüntü elde edilebilmesi için geçirgenlik özelliği bulunan sıvı ilaçlardan faydalanma mecburiyeti vardır.

HSG çekiminde de rahim içinin görüntülenebilmesi için sıvı ilaçlar kullanıldığı görülmektedir. Halk arasında dolaşan rahim filmi sırasında kullanılan ilaç zararlı mı değil mi sorularını yanıtlamadan önce kullanılan ilaçların ne olduğunun açıklanması ve sonrasında yan etkilerinin neler olduğunun araştırılması gerektiği düşüncesindeyiz.

Rahim Filminde Verilen İlaç Nedir?

Rahim filmi çekilmeye başlanmadan önce özel aletler yardımıyla vajinadan rahim içine girilerek rahim içi kontrast madde adı da verilen bir sıvı ile doldurulmaktadır. Hem rahim boşluğunu hem de tüpleri dolduran bu sıvı ilaç içinde iyotun erimiş halinin bulunduğu bir çeşit tuzlu sudur. Kullanılan bu ilacın renksiz ve de kokusuz olduğu görülmektedir. Bu ve benzeri görüntüleme tekniklerinde ya da vücut içine yerleştirilen bazı maddelerde tuzlu su kullanıldığı görülebilmektedir. Bu ilaçlar vücut içine sızsalar bile büyük sorunlar yaşatmayacak ve tehlike doğurmayacak türde olan ilaçlardır. Yakıcı bir özelliği bulunmaz. Rahim içine doldurulan ilacın bir kısmı çekim sırasında vajinadan kendi kendine akıp çıkarken kalan kısmı da kısa bir süre içerisinde idrar yoluyla dışarı atılabilir. Yapılan açıklamadan da anlaşılacağı gibi rahim filmi sırasında kullanılan ilaç vücut için zararlı bir madde değildir.

Rahim Filminde Verilen İlacın Yan Etkisi

HSG çekiminde yardımcı olan sıvı haldeki ilaç uygun dozda ve gereğine uygun olarak kullanılırsa olumsuz bir yan etki görülmesi söz konusu olmaz. Ancak türüne az rastlanan bir surum olsa da alerjiye neden olabildiği bilinir. İyodin alerjisi olarak karşımıza çıkan bu durum hastanın ilaç hammaddesinde bulunan iyodin isimli maddeye karşı reaksiyon göstermesidir. Bu detay göz önünde tutulduğunda HSG filmi çekilecek hastalarda iyodine karşı bir hassasiyet olup olmadığına bakılması gerekmektedir. Eğer hastanın bu ve benzeri özellikteki maddelere karşı alerjisi varsa bunu en başta doktora söylemesi gerekir. Böyle bir durumda da hasta HSG kadar doğru bilgi veremese de sonohisterogram tekniğine yönlendirilir. Rahim içi incelemesine olanak verebilen bu yöntemde tüplerin durumunda bir inceleme yapılabilmesi ve tıkanan tüplerin açılabilmesi pek mümkün olmaz.

Rahim Filminin Riskleri

Rahim filmi sağlık açısından olumsuz bir uygulama değildir. Özellikle tıkalı olan tüplerin açılması sonucunda gebelik şansını yükselttiği için bu işlem için olumlu yan etkisi olduğunu söylemek mümkündür. Ancak yapılan her tıbbi müdahalede ortaya çıkabilme ihtimali bulunan bazı risklerin varlığından söz edilebilir. Bunlara kısaca göz atacak olursak karşımıza çıkanlar şunlardır;

Enfeksiyon: Bu tür incelemelerden sonra en sık karşılaşılan durum enfeksiyon olmaktadır. Uygulama sonrasında ateş ya da şiddetli pelvik bölge ağrısı görülürse enfeksiyonun tüplere ilerlemeden önce engellenebilmesi için mutlaka doktora başvurulması gerekir.

Alerji: Görüntüleme sağlayabilmek için kullanılan ilaç hassas bazı hastalarda reaksiyona neden olabildiği için bir alerji durumu ile karşı karşıya kalınabilmektedir.

Radyasyon: Neredeyse her tıbbi görüntüleme uygulamasında bulunan bir risktir. Ancak gelişen son teknoloji aletleri ile yapılan HSG çekimlerinde radyasyon riskinin en aza indirilebildiği görülmektedir.

Baş Dönmesi: Az da olsa rastlanılan bir durumdur. Hastaların uygulamaya yaklaşımda yaşadıkları stres ve heyecandan kaynaklı da olabilir.

Kanama: Rahim filminden hemen sonra ve birkaç gün boyunca devam eden lekelenme şeklinde bir kanama görülebilmektedir. Sık rastlanılan bir komplikasyondur. Normal karşılanır korkulacak bir durum değildir.

Rahim Delinmesi: Yaşanabilecek en tehlikeli komplikasyon olduğu görülür. Uygulama sırasında kullanılan aletlerin rahim duvarını zedelemesi ya da delmesi şeklinde karşımıza çıkabilir. Ancak söylemek gerekir ki kullanılan yeni uygulama aletleri ile bu tehlikeli risk neredeyse ortadan kaldırılmış durudadır.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ağrısız Rahim Filmi Nasıl Çekilir?
Ağrısız Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Ağrısız Rahim Filmi Nasıl Çekilmektedir?

Rahim filminin nasıl ve ne zaman çekileceği bu kon...

Devamını Oku
SSK, BAĞKUR, Emekli Sandığı ve Diğer Kurum Anlaşmaları?
SSK, BAĞKUR, Emekli Sandığı ve Diğer Kurum Anlaşmaları?

SSK, BAĞKUR, Emekli Sandığı ve Diğer Kurum Anlaşmaları?

Devlete ait sosyal güvenlik kurumlarıyla anlaşma b...

Devamını Oku
rahim-filmi-cekiminde-teknolojik-yenilikler
rahim-filmi-cekiminde-teknolojik-yenilikler

Rahim Filmi Çekiminde Teknolojik Yenilikler

Rahim filmi HSG incelemesinde kullanılan yeni tekn...

Devamını Oku

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol