Rahim filmi sonrasında gebe kalma şansım artar mı?

Rahim filmi sonrasında gebe kalma şansım artar mı?

Rahim filmi bir tedavi yöntemi olarak kullanılmasa da olumlu bir yan etki olarak kendiliğinden gebe kalma olasılığını arttırmaktadır.

Hangi mekanizmayla olduğunu tam olarak bilmesek de çok iyi bildiğimiz şey, rahim filmi çekimini takip eden 4 ay içinde gebe kalma şansının belirgin derecede arttığı ve pek çok hastamızın bu dönemde gebe kaldığıdır.

Sperm hücresi ile yumurta hücresinin buluşmasını sağlayan rahim tüplerindeki küçük yapışıklıklar, sümüksü tıkaçlar ve pıhtı tıkaçları rahim filmi çekimi sırasında açılabilmekte, yumurta ve spermin buluşabilmesi kolaylaşmaktadır.

Tüplerin iç yüzeyi hareketli tüycükleri olan hücrelerle kaplıdır. Bu tüycükler düzenli hareketlerle yumurtanın rahim içine doğru taşınmasında rol oynar. Rahim filmi çekimi sırasına bir nevi yıkanmış olan tüplerde bu fonksiyon daha etkili bir şekilde yerine getirilebilir.

Rahim filmi çekimi sırasında içeriye verilen iyotlu sıvının rahim ağzı kanalında da olumlu etkiler meydana getirerek sperm hücrelerinin işini kolaylaştırdığı düşünülmektedir.

Rahim filmi çekimi sırasında, rahim iç yüzeyinin maruz kaldığı basınç ve kontrast maddenin kimyasal etkisi nedeniyle, rahim iç yüzünü döşeyen endometrium denen tabakanın uyarıldığı ve emriyonun tutunmasının kolaylaştığını düşünen hekimler de mevcuttur.

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ağrısız rahim filminde anestezi gerekir mi?

Ağrısız rahim filmi tekniğinde, verilen ilacın rah...

Devamını Oku

Anestezili rahim filmi sonrası ne zaman eve dönebilirim?

Rahim filmi çekimi için yapılan anestezi sadece bi...

Devamını Oku

Rahim filmi kaç yıl geçerlidir?

Eğer rahminizde şekil bozukluğu, bölme, çift rahim...

Devamını Oku

E Bültene Abone Ol