Rahim filmi sonrasında gebe kalma şansım artar mı?

Rahim filmi sonrasında gebe kalma şansım artar mı?

Rahim filmi bir tedavi yöntemi olarak kullanılmasa da olumlu bir yan etki olarak kendiliğinden gebe kalma olasılığını arttırmaktadır.

Hangi mekanizmayla olduğunu tam olarak bilmesek de çok iyi bildiğimiz şey, rahim filmi çekimini takip eden 4 ay içinde gebe kalma şansının belirgin derecede arttığı ve pek çok hastamızın bu dönemde gebe kaldığıdır.

Sperm hücresi ile yumurta hücresinin buluşmasını sağlayan rahim tüplerindeki küçük yapışıklıklar, sümüksü tıkaçlar ve pıhtı tıkaçları rahim filmi çekimi sırasında açılabilmekte, yumurta ve spermin buluşabilmesi kolaylaşmaktadır.

Tüplerin iç yüzeyi hareketli tüycükleri olan hücrelerle kaplıdır. Bu tüycükler düzenli hareketlerle yumurtanın rahim içine doğru taşınmasında rol oynar. Rahim filmi çekimi sırasına bir nevi yıkanmış olan tüplerde bu fonksiyon daha etkili bir şekilde yerine getirilebilir.

Rahim filmi çekimi sırasında içeriye verilen iyotlu sıvının rahim ağzı kanalında da olumlu etkiler meydana getirerek sperm hücrelerinin işini kolaylaştırdığı düşünülmektedir.

Rahim filmi çekimi sırasında, rahim iç yüzeyinin maruz kaldığı basınç ve kontrast maddenin kimyasal etkisi nedeniyle, rahim iç yüzünü döşeyen endometrium denen tabakanın uyarıldığı ve emriyonun tutunmasının kolaylaştığını düşünen hekimler de mevcuttur.

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Ağrısız rahim filmi çekiminde hangi cihaz kullanılır?

Yeni tekniklerle ağrısız rahim filmi çekebilmek iç...

Devamını Oku

C kollu cihaz ile çekilen rahim filminin avantajları nelerdir?

Rahim içi patolojilerin ve rahim anomalilerinin en...

Devamını Oku

Hsg den sonra kanama olur mu?

HSG filmi sonrasında rahim duvarının tahriş olması...

Devamını Oku

E Bültene Abone Ol