Rahim Filmi Sözlüğü

Rahim-Filmi-Sözlüğü
Cevat Bayrak 18 Ara 2018 Okuma: 2047

1. Rahim Filmi Nedir?

Rahim filmi; tıp literatüründe Histerosalpingografi olarak tanımlanır ve rahim içi ile birlikte fallop tüplerini değerlendirme amacı ile çekilir.

2. Rahim Filmi Çekilme Amacı Nedir?

Radyolojik bir görüntüleme sistemi olan rahim filmi; kısırlık nedenlerinin araştırılmasında, tıkanmış tüplerin açılmasında, rahim içi yapışıklıkların giderilmesinde, rahim içi poliplerinin ve yumurtalık kistlerinin tanısı amacı ile çekilir.

3. Rahim Filmi Güvenilir midir?

Günümüz teknolojisi ve imkanları doğrultusunda alanında tecrübeli doktorlar tarafından oldukça konforlu ve güvenilir bir şekilde çekilir.

4. Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Hasta masaya yatırılır ve bacaklarını açması isteniz. Vajina girişine spekulum takılarak, rahim içerisinde özel bir ilaç verilir. Bu ilaç ile rahim içi daha ayrıntılı bir şekilde görüntülenebilir.

5. Rahim Filmi Öncesi Neler Yapılır?

Rahim filmi öncesinde herhangi bir hazırlık yapmaya gerek yoktur. Sadece hastanın kendini rahat hissetmesi açısından çekim günü sabahı duş alması önerilir.

6. Rahim Filmi Sonrası Neler Yapılır?

Rahim filmi sonrasında genital hijyene önem verilmeli, doktor ilaç kullanılmasını istediyse ilaçlar aksatılmamalıdır.

7. Rahim Filmi Anestezili mi Çekilir?

Yeni teknolojik cihazlar ile çekilen rahim filmlerinde anestezi uygulamasına ihtiyaç bulunmamaktadır. Bu ilaç C kollu cihaz olarak tanımlanmakta ve ağrısız rahim filmi çekilmesini sağlamaktadır.

8. Rahim Filmi Ağrılı mıdır?

Rahim filmi günümüzde belirli sağlık kuruluşlarında ağrısız bir şekilde çekilmektedir. Ağrısız rahim filmi kadınlar açısından hem fiziksel hem de psikolojik olarak faydalıdır.

9. Ağrısız Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Ağrısız rahim filmi C kollu cihazlar ile çekilmektedir. Bu işlem sırasında anesteziye ihtiyaç duyulmamaktadır.

10. Ağrısız Rahim Filmi Nerede Çekilir?

Ağrısız rahim filmi İstanbul’da Şişli Echomar Kliniğinde oldukça kısa sürede ve konforlu bir şekilde çekilebilmektedir.

11. Ne Zaman Rahim Filmi Çektirmeliyim?

Rahim filmi adet kanaması bitiminden sonra maksimum 1 hafta içerisinde çekilmesi gerekmektedir. Bu süreç içerisinde cinsel ilişki önerilmemektedir.

12. Rahim Filmi Sonrası Adet/Regl Kanaması Ne Zaman Olur?

Rahim filmi sonrasında hali hazırda bir adet düzensizliği problemi yaşanmıyorsa ve gebelik durumu yoksa adet dönemi periyodik takvimin dışına çıkmamaktadır.

13. Rahim Filmi Sonrası Adet Gecikmesi

Rahim filmi sonrasında bazı kadınlar adet gecikmesi yaşayabilmektedir. Bu durum tekrarlandığında mutlaka doktora başvurulması önerilir.

14. Kısırlık ve Rahim Filmi

Kısırlık problemi yaşayan kadınlar bu problemin nedenini öğrenmek amacı ile rahim filmi çekimine başvurmaktadır. Bu inceleme sonrasında belirlenen faktörler tedavi edilerek ortadan kaldırılmakta ve gebelik şansı arttırılmaktadır.

15. Adet Düzensizliği ve Rahim Filmi

Adet düzensizliği yaşayan kadınlar doktora başvurduklarında neden olan faktörlerin belirlenmesi amacı ile rahim filmi çekimine ihtiyaç duyabilmektedir. Bu çekim sonrasında rahim içi yapışıklıkları, rahim içerisinde oluşan polip ve kistler, yumurtalık kistleri teşhis edikmekte ve tedavi planlaması yapılmaktadır.

16. Rahim Hastalıkları ve Rahim Filmi

Rahim hastalıklarının kesin tanısında rahim filmine ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle tekrarlayan düşüklerin nedeninin araştırılmasında rahim filmi sırasında elde edilen görüntüler tanı sürecinde oldukça faydalıdır.

17. Rahim Filmi ve Fallop Tüpleri

Fallop tüplerinin kapalı olması; gebeliğin önüne geçen en önemli faktörlerden biridir. Fallop tüpleri kapalı olan bir kadının normal yollarla gebe kalması mümkün değildir; tüp bebek tedavisi önerilmektedir. Tüplerin durumu hakkında ayrıntılı bilgi elde edilmesi amacı ile çekilen rahim filmi sırasında pıhtı ile tıkanmış fallop tüpleri açılabilmekte ve gebelik şansını arttırabilmektedir.

 

Rahim filmi ile alakalı olarak daha fazla detay öğrenmek istiyorsanız ilgili linke tıklayınız!
İlgili link: https://www.rahimfilmi.com/rahim-filmi

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SSK, BAĞKUR, Emekli Sandığı ve Diğer Kurum Anlaşmaları?
SSK, BAĞKUR, Emekli Sandığı ve Diğer Kurum Anlaşmaları?

SSK, BAĞKUR, Emekli Sandığı ve Diğer Kurum Anlaşmaları?

Devlete ait sosyal güvenlik kurumlarıyla anlaşma b...

Devamını Oku
Rahim Filmi Çekimi Gebelik Şansını Arttırıyor!
Rahim Filmi Çekimi Gebelik Şansını Arttırıyor!

Rahim Filmi Çekimi Gebelik Şansını Arttırıyor!

Dünyadaki bütün araştırmalar rahim filmi çekiminde...

Devamını Oku
rahim-filmi-fiyati-2019
rahim-filmi-fiyati-2019

Rahim Filmi Fiyatı 2019

Şişli Echomar, Türkiye'de en fazla sayıda rahim fi...

Devamını Oku

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol