Rahim Filmi Uygulamasını Ağrısız Yapan Özellik Nedir?

Rahim Filmi Uygulamasını Ağrısız Yapan Özellik Nedir?
Cevat Bayrak 14 Mar 2019 Okuma: 1406

Tıp alanı zaman içerisinde kendini yenilemekte ve dönüştürmektedir. Bilimsel çalışmalar ve teknolojik gelişmelerin de katkısı ile özellikle son yıllarda birçok tanı ve tedavi yöntemi çok daha konforlu ve güvenilir bir hal almıştır. Rahim filmi uygulaması da söz konusu yöntemler arasında en önemlileri arasındadır.  Gebelik şansının arttırılmasında, gebe kalamama probleminin tanısında uygulanan rahim filmi çekimi önceki yıllarda her kadın için gerek psikolojik gerekse de fizyolojik açıdan zorlayıcı olmaktaydı.

Rahim filmi çekimi sırasında çekiştirilen rahim ve vajenden kateter ile girilmesi sonucunda yoğun acı ve ağrı hissi duyulmaktaydı. Bu nedenle anestezi uygulamasına başvurulmakta ve süreci çok daha konforsuz bir hale sokmaktaydı. Ancak günümüzde rahim filmi ağrısız bir şekilde uygulanabilmektedir.

Peki bu nasıl mümkün oluyor?

Ağrısız rahim filmi uygulaması hakkında öncelikle bilinmesi gereken şey, anestezi uygulamasına ihtiyaç duyulmamasıdır. Bunun yanı sıra rahimin çekiştirilmesi ve fiziksel olarak zorlanması da gerekmemektedir. Rahim filmi uygulaması için özel olarak geliştirilen C kollu röntgen cihazı ile ağrısız rahim filmi çekimi mümkün olmaktadır. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

rahim-filminde-verilen-sivi
rahim-filminde-verilen-sivi

Rahim Filminde Verilen Sıvı

Rahim filmi incelemesinde rahim boşluğu ve tüpleri...

Devamını Oku
Devlet, HSG Çekimini Karşılıyor mu?
Devlet, HSG Çekimini Karşılıyor mu?

Devlet, HSG Çekimini Karşılıyor mu?

Rahim filmi (HSG), jinekolojide rahim içi ve tüple...

Devamını Oku
Rahim Filmi Çekimi Sonrasında Acı ya da Ağrı Duyulur mu
Rahim Filmi Çekimi Sonrasında Acı ya da Ağrı Duyulur mu

Rahim Filmi Çekimi Sonrasında Acı ya da Ağrı Duyulur mu?

Öncelikle rahim filminin ne olduğu ve ne amaçla çe...

Devamını Oku

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol