Rahim Filmi Uygulamasını Ağrısız Yapan Özellik Nedir?

Rahim Filmi Uygulamasını Ağrısız Yapan Özellik Nedir?
Cevat Bayrak 14 Mar 2019 Okuma: 626

Tıp alanı zaman içerisinde kendini yenilemekte ve dönüştürmektedir. Bilimsel çalışmalar ve teknolojik gelişmelerin de katkısı ile özellikle son yıllarda birçok tanı ve tedavi yöntemi çok daha konforlu ve güvenilir bir hal almıştır. Rahim filmi uygulaması da söz konusu yöntemler arasında en önemlileri arasındadır.  Gebelik şansının arttırılmasında, gebe kalamama probleminin tanısında uygulanan rahim filmi çekimi önceki yıllarda her kadın için gerek psikolojik gerekse de fizyolojik açıdan zorlayıcı olmaktaydı.

Rahim filmi çekimi sırasında çekiştirilen rahim ve vajenden kateter ile girilmesi sonucunda yoğun acı ve ağrı hissi duyulmaktaydı. Bu nedenle anestezi uygulamasına başvurulmakta ve süreci çok daha konforsuz bir hale sokmaktaydı. Ancak günümüzde rahim filmi ağrısız bir şekilde uygulanabilmektedir.

Peki bu nasıl mümkün oluyor?

Ağrısız rahim filmi uygulaması hakkında öncelikle bilinmesi gereken şey, anestezi uygulamasına ihtiyaç duyulmamasıdır. Bunun yanı sıra rahimin çekiştirilmesi ve fiziksel olarak zorlanması da gerekmemektedir. Rahim filmi uygulaması için özel olarak geliştirilen C kollu röntgen cihazı ile ağrısız rahim filmi çekimi mümkün olmaktadır. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

HSG Filmi Kimlere Çekilemez?
HSG Filmi Kimlere Çekilemez?

HSG Filmi Kimlere Çekilemez?

HSG filmi çekilirken özel kateterlerle vajinadan g...

Devamını Oku
Rahim Filmi Sonrası Cinsel İlişki
Rahim Filmi Sonrası Cinsel İlişki

Rahim Filmi Sonrası Cinsel İlişki

Rahim filmi öncesi cinsel ilişki kısıtlaması yoktu...

Devamını Oku
ilaçlı rahim filmi
ilaçlı rahim filmi

İlaçlı Rahim Filmi (HSG)

Günümüzde jinekolojik muayenelerde sıklıkla Hister...

Devamını Oku

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol