Rahim Filmi Yapışıklığı Geçirir mi?

Rahim Filmi Yapışıklığı Geçirir mi?
Cevat Bayrak 18 Ara 2018 Okuma: 3120

Kadın üreme organları gerek hamilelik dönemi gerekse de doğum sürecinin sağlıklı bir şekilde yaşanabilmesi amacı ile oldukça karmaşık bir yapıdadır. Vajina, rahim ağzı, rahim, tüpler ve yumurtalıkların sağlıklı bir şekilde çalışıyor olması; sağlıklı bir adet döngüsü, gebelik süreci ve doğum anı için büyük önem taşımaktadır. Ancak bazı kadınlarda bu organlarda birtakım problemler ile karşılaşılabilmektedir.

Rahim içi yapışıklığı problemi; adet düzenini bozduğu gibi aynı zamanda infertiliteye (kısırlık problemine) neden olması sebebi ile oldukça ciddi bir problemdir. Rahim iç yapısının bir bozukluğu olan bu problemin mutlaka teşhis edilmesi ve gerekli tedavinin uygulanması gerekmektedir.

Kadın hastalıklarının tanı ve tedavisinde günümüzde teknolojik gelişmeler sonucunda birtakım yenilikler uygulanmaktadır. Bu yenilikler arasında en önemli olan yöntemlerden biri de HSG’dir. HSG uzun yıllardır çekilen ancak günümüz teknolojik gelişmeler sonucunda güvenilir ve konforlu bir şekilde gerçekleştirilen bir uygulamadır.

Çekime neden ihtiyaç duyulur? 

HSG filmi günümüzde; rahim içerisine iyot içerikli bir sıvının verilmesi ve C kollu cihaz kullanılarak rahim içerisinin ayrıntılı bir şekilde görüntülenebilmesini sağlamaktadır. Bu işleme ihtiyaç duyulan problemler ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Kısırlık nedenlerinin araştırılması

- Adet düzensizliklerinin nedenlerinin araştırılması

- Tekrarlayan düşük nedenlerinin araştırılması

- Tüplerin sağlıklı olup olmadıklarının kontrolü

- Histeroskopi ameliyatı sonrasında rahim içinin kontrol edilmesi

- Rahimin doğumsal anomalilerin tespit edilmesi

- Rahim içerisinde bulunan polip, myom ya da yapışıkların teşhisi.

Rahim içi yapışıklıklar; HSG filmi sırasında rahim içerisine verilen iyot içerikli maddenin etkisi ile açılabilmektedir. Bu ilaç rahim içerisine tazyikli bir şekilde verilmekte ve herhangi bir nedenle tıkanmış olan tüplerin açılmasını, rahim içi yapışıklıkların giderilmesini ve rahim içinin sterilize edilmesini sağlamaktadır. Öyle ki rahim filmi (HSG) çekimi sonrasında gebelik şansı artmaktadır ve bazı kadınlarda kısırlık tedavisine ihtiyaç duyulmadan gebelik teşhis edilebilmektedir.

HSG çekiminin alanında tecrübeli doktorlar tarafından uygulanması gerekmektedir. Aksi halde kanama, enfeksiyon ya da farklı nedenler sonucunda adet düzensizliği problemleri yaşanabilmektedir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

C Kollu Cihazla Rahim Filmi Çekimi
C Kollu Cihazla Rahim Filmi Çekimi

C Kollu Cihazla Rahim Filmi Çekimi

C kollu cihazlarda röntgen tüpü ve dedektör sabit ...

Devamını Oku
Rahim Filmi Nasıl Çekilir
Rahim Filmi Nasıl Çekilir

Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Rahim filmi çekimi esnasında olası bir gebeliğe za...

Devamını Oku

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol