Rahim Filmi Yapışıklığı Geçirir mi?
Rahim Filmi Yapışıklığı Geçirir mi?

Rahim Filmi Yapışıklığı Geçirir mi?

Kadın üreme organları gerek hamilelik dönemi gerekse de doğum sürecinin sağlıklı bir şekilde yaşanabilmesi amacı ile oldukça karmaşık bir yapıdadır. Vajina, rahim ağzı, rahim, tüpler ve yumurtalıkların sağlıklı bir şekilde çalışıyor olması; sağlıklı bir adet döngüsü, gebelik süreci ve doğum anı için büyük önem taşımaktadır. Ancak bazı kadınlarda bu organlarda birtakım problemler ile karşılaşılabilmektedir.

Rahim içi yapışıklığı problemi; adet düzenini bozduğu gibi aynı zamanda infertiliteye (kısırlık problemine) neden olması sebebi ile oldukça ciddi bir problemdir. Rahim iç yapısının bir bozukluğu olan bu problemin mutlaka teşhis edilmesi ve gerekli tedavinin uygulanması gerekmektedir.

Kadın hastalıklarının tanı ve tedavisinde günümüzde teknolojik gelişmeler sonucunda birtakım yenilikler uygulanmaktadır. Bu yenilikler arasında en önemli olan yöntemlerden biri de HSG’dir. HSG uzun yıllardır çekilen ancak günümüz teknolojik gelişmeler sonucunda güvenilir ve konforlu bir şekilde gerçekleştirilen bir uygulamadır.

HSG filmi günümüzde; rahim içerisine iyot içerikli bir sıvının verilmesi ve C kollu cihaz kullanılarak rahim içerisinin ayrıntılı bir şekilde görüntülenebilmesini sağlamaktadır. Bu işleme ihtiyaç duyulan problemler ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Kısırlık nedenlerinin araştırılması

- Adet düzensizliklerinin nedenlerinin araştırılması

- Tekrarlayan düşük nedenlerinin araştırılması

- Tüplerin sağlıklı olup olmadıklarının kontrolü

- Histeroskopi ameliyatı sonrasında rahim içinin kontrol edilmesi

- Rahimin doğumsal anomalilerin tespit edilmesi

- Rahim içerisinde bulunan polip, myom ya da yapışıkların teşhisi.

Rahim içi yapışıklıklar; HSG filmi sırasında rahim içerisine verilen iyot içerikli maddenin etkisi ile açılabilmektedir. Bu ilaç rahim içerisine tazyikli bir şekilde verilmekte ve herhangi bir nedenle tıkanmış olan tüplerin açılmasını, rahim içi yapışıklıkların giderilmesini ve rahim içinin sterilize edilmesini sağlamaktadır. Öyle ki rahim filmi (HSG) çekimi sonrasında gebelik şansı artmaktadır ve bazı kadınlarda kısırlık tedavisine ihtiyaç duyulmadan gebelik teşhis edilebilmektedir.

HSG çekiminin alanında tecrübeli doktorlar tarafından uygulanması gerekmektedir. Aksi halde kanama, enfeksiyon ya da farklı nedenler sonucunda adet düzensizliği problemleri yaşanabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Rahim Filmi Çekiminde Teknolojik Yenilikler
Rahim Filmi Çekiminde Teknolojik Yenilikler

Rahim Filmi Çekiminde Teknolojik Yenilikler

Rahim filmi HSG incelemesinde kullanılan yeni tekn...

Devamını Oku
HSG Filmi Komplikasyonları
HSG Filmi Komplikasyonları

HSG Filmi Komplikasyonları

Nadiren enfeksiyon gelişebilir. Var olan bir enfek...

Devamını Oku
rahim-filmi-hsg
rahim-filmi-hsg

Rahim Filmi (HSG)

Teknolojide yaşanan gelişmeler tıp alanına da yans...

Devamını Oku

E Bültene Abone Ol