Rahim Filminde Genel Anesteziye Gerek Var mı?

Rahim Filminde Genel Anesteziye Gerek Var mı?
Cevat Bayrak 07 Eyl 2018 Okuma: 10299

Rahim filmi (HSG), rahim ve tüplerin durumunu incelemek ve tanı koymak amacı ile uygulanan bir işlemdir. Genellikle bir yıldan uzun süredir devam eden korunmasız ilişkiye rağmen gebe kalınamaması durumunda anne adayından nedenini tespit edebilmek için HSG filmi istenmektedir. 

Rahim filmi çekimi (HSG) uzun yıllardır süregelen bir işlemdir. Bu nedenle korkutucu ve ağrılı bir işlem olarak akıllarda yer etmiştir. Günümüzde ise teknolojinin ilerlemesi sonucunda geliştirilen cihazlar ile bu durum değişmiş bulunmaktadır. Artık C kollu bilgisayarlı röntgen cihazı sayesinde rahmi itip, çekmeye gerek kalmamakta ve HSG çekimi ağrısız, pratik bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hasta çekim esnasında gerilme veya adet sancısına benzer bir kramp hissedebilmektedir ancak HSG çekimi dayanılamayacak şiddette bir ağrıya neden olmamaktadır. 

Ağrısız bir işlem olduğu için anestezi gerek olmadığı açıktır. Bir kadın, anestezi yapılmadan normal jinekolojik muayene olabiliyorsa, HSG incelemesini de anestezisiz yaptırabilir. Normal muayenenin bile mümkün olmadığı bazı kişilerde ise anestezi altında HSG incelemesi yapılabilmektedir.

Anesteziye gerek olup olmadığına hastanın durumuna bakılarak doktor tarafından karar verilmelidir. Ağrı eşiği düşük olan ve normal jinekolojik muayene bile yaptıramayan hastalara anestezi uygulanabilmekte veya hastaya rahatlaması ve olası bir ağrının önüne geçilmesi için işlemden yarım saat kadar önce ağrı kesici verilebilmektedir. 

Anesteziye İhtiyaç Duyulan Durumlar Nelerdir?

Modern tıp; teknoloji ve bilimsel çalışmaların da gelişmesi ile tanı ve tedavi yöntemlerinde birçok yenilik sağlamıştır. Bu yeniliklerden biri de radyoloji alanındaki ağrısız rahim filmi uygulamasıdır. Rahim filmi uygulaması çekilebilmesi için öncelikle adet bitiminden sonraki birkaç gün içerisinde gerçekleşmesi gerekebilmektedir. Günümüzde rahim filmi çekimi; önceki yıllara oranla; çok daha kısa sürede ve ağrısız bir şekilde uygulanabilmektedir. Aynı zamanda anestezi uygulamasına da ihtiyaç duyulmamaktadır. Ancak birtakım nedenler ile HSG çekimi (rahim filmi) işlemi; anstezi altında uygulanabilmektedir.

Bu durumlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Kadının aşırı derece korkması

- Vajinismus 

Yukarıdaki her iki durumda da normal jinekolojik muayene de yapılamamaktadır. Ancak psikolojik temelli bu iki problemin tedavisinin ertelenmemesi gerekmektedir. Aksi halde gerek fizyolojik gerekse de psikolojik çok daha ciddi problemler açığa çıkabilmektedir. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Rahim Filmi Öncesinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?
Rahim Filmi Öncesinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Rahim Filmi Öncesinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Rahim filminizi Echomar veya Sonomed’te çektirecek...

Devamını Oku
Rahim Filmi Çekimi Gebelik Şansını Arttırıyor!
Rahim Filmi Çekimi Gebelik Şansını Arttırıyor!

Rahim Filmi Çekimi Gebelik Şansını Arttırıyor!

Dünyadaki bütün araştırmalar rahim filmi çekiminde...

Devamını Oku
hsg-fiyatlari
hsg-fiyatlari

HSG Fiyatları

HSG (rahim filmi) uzun yıllardır gerçekleştirilen ...

Devamını Oku

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol