Rahim Filminde Genel Anesteziye Gerek Var mı?
Rahim Filminde Genel Anesteziye Gerek Var mı?

Rahim Filminde Genel Anesteziye Gerek Var mı?

Rahim filmi (HSG), rahim ve tüplerin durumunu incelemek ve tanı koymak amacı ile uygulanan bir işlemdir. Genellikle bir yıldan uzun süredir devam eden korunmasız ilişkiye rağmen gebe kalınamaması durumunda anne adayından nedenini tespit edebilmek için HSG filmi istenmektedir. 

Rahim filmi çekimi (HSG) uzun yıllardır süregelen bir işlemdir. Bu nedenle korkutucu ve ağrılı bir işlem olarak akıllarda yer etmiştir. Günümüzde ise teknolojinin ilerlemesi sonucunda geliştirilen cihazlar ile bu durum değişmiş bulunmaktadır. Artık C kollu bilgisayarlı röntgen cihazı sayesinde rahmi itip, çekmeye gerek kalmamakta ve HSG çekimi ağrısız, pratik bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hasta çekim esnasında gerilme veya adet sancısına benzer bir kramp hissedebilmektedir ancak HSG çekimi dayanılamayacak şiddette bir ağrıya neden olmamaktadır. 

Ağrısız bir işlem olduğu için anestezi gerek olmadığı açıktır. Bir kadın, anestezi yapılmadan normal jinekolojik muayene olabiliyorsa, HSG incelemesini de anestezisiz yaptırabilir. Normal muayenenin bile mümkün olmadığı bazı kişilerde ise anestezi altında HSG incelemesi yapılabilmektedir.

Anesteziye gerek olup olmadığına hastanın durumuna bakılarak doktor tarafından karar verilmelidir. Ağrı eşiği düşük olan ve normal jinekolojik muayene bile yaptıramayan hastalara anestezi uygulanabilmekte veya hastaya rahatlaması ve olası bir ağrının önüne geçilmesi için işlemden yarım saat kadar önce ağrı kesici verilebilmektedir. 

Anesteziye İhtiyaç Duyulan Durumlar Nelerdir?

Modern tıp; teknoloji ve bilimsel çalışmaların da gelişmesi ile tanı ve tedavi yöntemlerinde birçok yenilik sağlamıştır. Bu yeniliklerden biri de radyoloji alanındaki ağrısız rahim filmi uygulamasıdır. Rahim filmi uygulaması çekilebilmesi için öncelikle adet bitiminden sonraki birkaç gün içerisinde gerçekleşmesi gerekebilmektedir. Günümüzde rahim filmi çekimi; önceki yıllara oranla; çok daha kısa sürede ve ağrısız bir şekilde uygulanabilmektedir. Aynı zamanda anestezi uygulamasına da ihtiyaç duyulmamaktadır. Ancak birtakım nedenler ile HSG çekimi (rahim filmi) işlemi; anstezi altında uygulanabilmektedir.

Bu durumlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Kadının aşırı derece korkması

- Vajinismus 

Yukarıdaki her iki durumda da normal jinekolojik muayene de yapılamamaktadır. Ancak psikolojik temelli bu iki problemin tedavisinin ertelenmemesi gerekmektedir. Aksi halde gerek fizyolojik gerekse de psikolojik çok daha ciddi problemler açığa çıkabilmektedir. 

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

HSG İşlemi Ne Kadar Sürer?
HSG İşlemi Ne Kadar Sürer?

HSG İşlemi Ne Kadar Sürer?

Normal şartlarda inceleme birkaç dakika içinde bit...

Devamını Oku
HSG Filmi Çekilme Nedenleri Nelerdir?
HSG Filmi Çekilme Nedenleri Nelerdir?

HSG Filmi Çekilme Nedenleri Nelerdir?

HSG, Histerosalpingografi kelimesinin kısaltılmışı...

Devamını Oku
Rahim Filminden Sonra Hamile Kalanlar
Rahim Filminden Sonra Hamile Kalanlar

Rahim Filminden Sonra Hamile Kalanlar

Rahim filmi HSG çekilmesini takip eden aylar içeri...

Devamını Oku

E Bültene Abone Ol