Rahim Filminde Verilen Sıvı

Rahim-Filminde-Verilen-Sıvı
Cevat Bayrak 07 Eyl 2018 Okuma: 5460

Rahim, büyük oranda kaslardan oluşan bir organdır. Bu nedenle normal röntgen filminde görüntülenememektedir. Rahim boşluğu ve tüplerin içine özel bir sıvı doldurulması durumunda ise rahmi görüntüleyebilmek mümkün olmaktadır. Rahim filmi incelemesinde rahim boşluğu ve tüplerin içerisine doldurulan sıvı, içerisinde özel bir iyot tuzu bulunan sudur. İyot elementi X ışınlarını tutmakta böylece bu sıvının doldurulduğu boşluklar röntgen filmlerinde görülebilmektedir. Kontrast madde adını verdiğimiz bu sıvı renksiz ve kokusuzdur. 

Yakıcı değildir. İçilebilir. İçildiğinde buruk metalimsi bir tadı vardır. Bağırsaklardan emilimi yok denecek kadar azdır. Kullanılan iyotlu molekül vücudun yapıtaşlarına bağlanmaz. Rahim içerisine verildikten sonra bir kısmı geri boşalır. İçeride kalan ise kana geçerek birkaç saat içerisinde hemen hemen tamamen idrar yoluyla dışarı atılır. Kullandığımız kontrast madde miktarı ortalama 10 cc kadardır. (10 cc yaklaşık 2 çorba kaşığı hacmine eşittir) Bu miktardaki kontrast madde dokular ve organlar üzerinde zararlı etki göstermez. İyoda ve bağlı olduğu moleküle karşı allerjiisi olan kişilerde çeşitli alerjik reaksiyonlar gelişebilir. Ağır iyot allerjisi ihtimali çok düştür.

Kontrast madde aynı zamanda alerji riskini ve karın zarı tepkisini de oldukça düşürmektedir.

Verilen İlacın Yan Etkisi Var mıdır?

Rahim filminde verilen ilacın nadiren alerji yapması dışında bir yan etkisi yoktur. Olumsuz bir yan etkinin aksine, verilen ilacın HSG çekimi esnasında tüplerdeki tıkanıklık ve yapışıklıkları açması sonucunda gebeliğin kendiliğinden gerçekleşme ihtimalini arttırdığı gözlenmektedir. 

Kullanılan İlaç Ne İşe Yarıyor?

Rahim filmi, günümüzde kadın hastalıklarının tanısının konulmasında ve kısırlık tedavisi sürecine başlarken doktorların mutlaka istedikleri bir uygulamadır. Birçok kadın gerek jinekolojik muayeneden gerekse de rahim filmi, histeroskopi gibi uygulamalardan çekinmektedir. Ancak güncel teknolojiden faydalanılarak uygulanan rahim filmi çekimi kadınlar için ağrısız ve yan etkisiz bir şekilde gerçekleştirilmektedir. 

Rahim filmi çekimi aşamasında farklı maddelerin bileşimi olan bir ilaç kullanılmaktadır. Bu ilaç işlem öncesinde rahim içerisine verilerek rahim içerisinin nitelikli bir şekilde görüntülenmesini sağlamaktadır. Bununla birlikte tazyikli olarak rahim içerisine verilen ilacın etkisi ile pıhtı gibi nedenler ile tıkanmış tüplerin açılması da söz konusu olabiliyor. Böylece gebelik planlayan ancak gerçekleşmeyen kadınlarda rahim filmi çekimi sonrası gebelik oluşumu gözlemlenebiliyor. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Agrisiz-rahim-filmi
Agrisiz-rahim-filmi

Ağrısız Rahim Filmi

Ağrısız Rahim Filmi HSG, 50 seneden uzun zamandır ...

Devamını Oku
Rahim Filmi Sırasında Kullanılan İlaç Zararlı mı?
Rahim Filmi Sırasında Kullanılan İlaç Zararlı mı?

Rahim Filmi Sırasında Kullanılan İlaç Zararlı mı?

Rahim filmi HSG çekileceği zaman görüntüleme yapıl...

Devamını Oku
Rahim Filmi Çekimi Sonrasında Acı ya da Ağrı Duyulur mu
Rahim Filmi Çekimi Sonrasında Acı ya da Ağrı Duyulur mu

Rahim Filmi Çekimi Sonrasında Acı ya da Ağrı Duyulur mu?

Öncelikle rahim filminin ne olduğu ve ne amaçla çe...

Devamını Oku

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol