Rahim Filminden Sonra Hamile Kalanlar

Rahim-Filminden-Sonra-Hamile-Kalanlar
Cevat Bayrak 07 Eyl 2018 Okuma: 21821

Histerosalpingografi işlemi kısaca HSG filmi halk arasında ise rahim filmi olarak tanımlanmaktadır. Bu işlem rahim içinin ve tüplerin nitelikli bir şekilde görüntülenmesini sağlamaktadır.

Günümüzde kadın hastalıkları ve infertilite tedavisinde sıklıkla başvurulan rahim filmin çekimi nedenleri şu şekilde sıralanabilmektedir;

- Tüplerin kapalı mı yoksa açık mı olduğunu tespit etmek

- Tüplerin sağlıklı olup olmadıklarını tespit etmek

- Rahim içerisinde herhangi bir kist, myom ya da benzeri kitle oluşumunu tespit etmek

- Rahimin ve rahim boşluğunun doğumsal anomalilerini tespit etmek

Doğumsal Rahim Problemleri ve Rahim Filmi

Kadın üreme organlarının oluşumu anne karnında , yaklaşık 30 ila 32. haftalarda son halini almaktadır. Bu süreçte yaşanan herhangi bir problem kadın üreme organlarının çeşitli anomaliler ile gelişmesine neden olabilmektedir. Rahim anomalileri  genellikle kadının günlük yaşamı içerisinde herhangi bir belirti vermez ve semptoma neden olmazken bazı kadınlarda; ağrılı adet görme, adet döneminde fazla kanama, kısırlık (infertilite), tekrarlayan düşükler ve erken doğum gibi problemleri açığa çıkarmaktadır. Doğumsal rahim anomalileri farklı türlerde görülebilmektedir ve bunlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

-  Rahim içerisinde perde ( Uterin septum) 

- Çift rahim (Didelfik uterus)

- Kalp şeklinde rahim (Arkuat uterus)

- Tek köşeli rahim (Unikornis uterus)

- İki ayrı köşesi olan rahim (Bikornis uterus)

- T boşluklu rahim 

Doğumsal rahim anomalilerinin teşhisi ve tanısının konulması için doktorlar rahim filmi çekimi istemektedir. Ağrısız ve çok kısa süren bu işlem sonrasında rahim yapısı hakkında nitelikli bilgiler elde edilmektedir. Bununla birlikte fallop tüpleri enfeksiyona bağlı nedenler ile ya da pıhtı gibi maddeler ile tıkanabilmektedir. Tüplerin tıkalı ya da kapalı olduğu durumlarda ise gebelik oluşumu gözlmelenemektedir. Bu nedenle kısırlık tedavisinde atılacak öncelikli adımlardan biri HSG çekimidir. HSG çekimi sırasında rahim içerisine verilen sıvının etkisi ile çeşitli maddeler ile tıkanmış tüpler açılmakta ve gebelik oluşumuna izin vermektedir. 

Rahim Filmi Hamile Kalmayı Kolaylaştırıyor

Rahim filminden sonraki 4 ay boyunca gebe kalma olasılığının belirgin derecede arttığı çeşitli araştırmalarda defalarca tespit edilmiş bir gerçektir. Bizim merkezimizde de deneyimlerimiz bu yöndedir. Merkezimizde rahim filmi HSG çektiren çok sayıda kadın aynı ay veya takip eden aylarda gebe kalmış ve sağlıklı doğumla bebeklerine kavuşmuştur.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SSK, BAĞKUR, Emekli Sandığı ve Diğer Kurum Anlaşmaları?
SSK, BAĞKUR, Emekli Sandığı ve Diğer Kurum Anlaşmaları?

SSK, BAĞKUR, Emekli Sandığı ve Diğer Kurum Anlaşmaları?

Devlete ait sosyal güvenlik kurumlarıyla anlaşma b...

Devamını Oku
rahim-filmi-sonrasi-cinsel-iliski
rahim-filmi-sonrasi-cinsel-iliski

Rahim Filmi Sonrası Cinsel İlişki

Rahim filmi öncesi cinsel ilişki kısıtlaması yoktu...

Devamını Oku
Rahim Filmi Nasıl Çekilir
Rahim Filmi Nasıl Çekilir

Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Rahim filmi çekimi esnasında olası bir gebeliğe za...

Devamını Oku

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol