Rahim Filminin Gebelik Üzerindeki Etkisi

Rahim-Filminin-Gebelik-Üzerindeki-Etkisi
Cevat Bayrak 16 Ağu 2019 Okuma: 6059

Rahim filmi genellikle gebe kalamayan kadınlarda bunun sebebini araştırmak için çekilmektedir. 

Rahim Filmi Çekildiğim Ay Gebe Kalabilir miyim?

Echomar ve Sonomed gibi merkezlerde yeni nesil röntgen cihazları ve güncel tekniklerle rahim filmi çekildiğinde, aynı ay gebe kalmakta bir sakınca yoktur. Bu nedenle rahim filmi çekiminden sonra korunma önerilmemektedir. Rahim filmi henüz yumurtlama meydana gelmeden önce çekilmektedir. Kullanılan az miktardaki radyasyon, henüz tam olgunlaşmamış yumurta üzerinde olumsuzlukla sonuçlanabilecek bir etki meydana getirmez. Öte yandan rahim filmi çekimi sırasında rahim ve tüplere doldurulan iyotlu ilaç hem çok azdır hem de çekimden sonra vücut yapısına bağlanmadan saatler içinde idrar yoluyla hızla dışarı atılmaktadır. Rahim filmi çekimini takip eden dönemde meydana gelebilecek bir gebelik üzerinde olumsuzluk oluşturmaz.

Neden Gebelere Rahim Filmi Çekilmemeli? 

Rahim filmi bir röntgen incelemesidir. Çekim sırasında X ışınları kullanılmaktadır. X ışınları iyonlaştırıcı etkileri nedeniyle canlı dokulara zarar verebilir. X ışınlarının zararlı etkisi hücreleri hızlı üreyen doku ve organlarda daha belirgindir. Bu nedenle hücreleri hızla çoğalan fetüs radyasyona maruz kalmamalı, gebelere röntgen filmi çekilmemelidir. 

Rahim Filmi Çekimi Gebe Kalmayı Nasıl Kolaylaştırıyor?

Sperm hücresi ile yumurta hücresinin buluşmasını sağlayan rahim tüplerindeki küçük yapışıklıklar, sümüksü tıkaçlar ve pıhtı tıkaçları rahim filmi çekimi sırasında açılabilmekte, yumurta ve spermin buluşabilmesi kolaylaşmaktadır.

Tüplerin iç yüzeyi hareketli tüycükleri olan hücrelerle kaplıdır. Bu tüycükler düzenli hareketlerle yumurtanın rahim içine doğru taşınmasında rol oynar. Rahim filmi çekimi sırasına bir nevi yıkanmış olan tüplerde bu fonksiyon daha etkili bir şekilde yerine getirilebilir. 

Rahim filmi çekimi sırasında içeriye verilen iyotlu sıvının rahim ağzı kanalında da olumlu etkiler meydana getirerek sperm hücrelerinin işini kolaylaştırdığı düşünülmektedir. 

Rahim filmi çekimi sırasında, rahim iç yüzeyinin maruz kaldığı basınç ve kontrast maddenin şimik etkisi nedeniyle, rahim iç yüzünü döşeyen endometrium denen tabakanın uyarıldığı ve emriyonun tutunmasının kolaylaştığını düşünen hekimler de mevcuttur. 

Hangi mekanizmayla olduğunu tamamen bir kenara bıraksak bile çok iyi bildiğimiz şey, rahim filmi çekimini takip eden birkaç ay içinde gebe kalma şansının belirgin derecede arttığı ve pek çok hastamızın bu dönemde gebe kaldığıdır. 

Gebe Olduğumu Bilmeden Rahim Filmi Çektirirsem Ne Olur?

Bazen adet kanamasını taklit eden kanamalar veya nadir bazı sebeplerle yanlışlıkla, gebe olan bir kadına rahim filmi çekilebilir veya çekilmeye başlanabilir. Eğer gebelik kesesi rahim filminde fark edilebilecek büyüklüğe erişmiş ise film çekimi sırasında doktor bunu fark edecek ve incelemeyi ilk aşamalarında durduracaktır. Gebeyken yanlışlıkla rahim filmi çekilmiş ise radyasyon ile ilgili uzmanlar kadının gebeliğin hangi aşamasında ne kadar radyasyona maruz kaldığını hesaplarlar ve gebeliğin sonlandırılmasına gerek olup olmadığı hakkında görüş bildirirler. Yeni nesil röntgen cihazları her bir hastanın ne kadar radyasyona maruz kaldığını kaydetmekte ve istendiğinde otomatik olarak raporlayabilmektedir. Yapılan araştırmalar, gebeliğin çok erken döneminde radyasyona maruz kalan embriyolar için “hep veya hiç kanunu”nun geçerli olduğunu, gebeliğin ya düşükle sonlandığını veya sağlıklı doğum meydana geldiğini göstermektedir. 

Röntgen Filmi Çekildikten Hemen Sonra Gebelere Yaklaşabilir miyim?

Röntgen filmi çekiminde kullanılan X ışınları parçacıklı radyasyon değildir. Gözle göremediğimiz yüksek enerjili bir ışık türüdür. Bu nedenle çekim sonrasında vücutta radyasyon kalmaz, birikmez, çekim yapılan kişinin yaklaştığı insanlar açısından radyasyon söz konusu değildir. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

SSK, BAĞKUR, Emekli Sandığı ve Diğer Kurum Anlaşmaları?
SSK, BAĞKUR, Emekli Sandığı ve Diğer Kurum Anlaşmaları?

SSK, BAĞKUR, Emekli Sandığı ve Diğer Kurum Anlaşmaları?

Devlete ait sosyal güvenlik kurumlarıyla anlaşma b...

Devamını Oku
rahim-filmi-hsg
rahim-filmi-hsg

Rahim Filmi (HSG)

Rahim filmi ayrıntılı jinekolojik muayene sır...

Devamını Oku
HSG Filmi Kimlere Çekilemez?
HSG Filmi Kimlere Çekilemez?

HSG Filmi Kimlere Çekilemez?

HSG filmi çekilirken özel kateterlerle vajinadan g...

Devamını Oku

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol