Selektif Salpingografi Hangi Durumlarda Gereklidir?

Selektif Salpingografi Hangi Durumlarda Gereklidir?
Cevat Bayrak 15 Ağu 2019 Okuma: 1416

Standart rahim filmi tekniğinde rahim boşluğu ve tüplerin görülebilmesi için rahim ağzından içeriye kontrast madde adı verilen iyotlu su verilir. Röntgen filmlerinde görülebilen bu sıvı önce rahim boşluğunu doldurur ve belirli bir basınca ulaşıldığında rahim boşluğuna açılan rahim tüplerinin içine ilerler. Eğer aşağıdan verilen bu sıvı tüplerin birisinden geçmez ise o zaman tüpün tıkalı olduğu değerlendirilir. Standart rahim filmi bu aşamada biter.

Echomar ve Sonomed gibi birkaç merkezde ise incelemeye selektif salpingografi adı verilen tüp açma işlemi ile devam edilir. Bu teknikte ucunda belirli bir açı ve küçük bir işaretleyici bulunan, selektif salpingografi işlemi için özel olarak imal edilmiş çok ince bir kateter ile tıkalı çıkan tüpün ağzına ulaşılır ve doğrudan doğruya tüpün içine ilaç enjekte edilir. 

Ağır hasar nedeniyle temelli tıkanmış, cerrahi olarak bağlanmış veya içerisinde sıvı birikimi olan tüplere tüp açma işlemi “selektif salpingografi” yapılmaz. 

Standart rahim filmi sırasında alınan görüntüleri cihazın ekranlarında inceleyen radyoloji uzmanı, tespit ettiği bulgular ışığında, o anda selektif salpingografi ile işleme devam edip etmemeye karar verecektir. 

Eğer aşağından verilen kontrast madde tüplerden birisi veya ikisine hiç ilerlemediyse veya çok az ilerlediyse işleme selektif salpingografi ile devam edilir. Eğer tüpün temelli tıkalı olduğunu veya içerisinde sıvı birikimi bulunduğunu gösteren işaretler varsa o zaman selektif salpingografi yapmaya gerek olmayacaktır. 

Standart rahim filminde tıkalı çıkan tüplerin yarısından fazlası selektif salpingografi ile açılabilmektedir. Ancak en az bunun kadar önemli olan şey, normal filmde hiç görülemeyen bir tüpün selektif salpingografi sayesinde içinde sıvı birikimi olduğunun saptanabilmesidir. Hidrosalpinks adı verilen bu durumda tüp bebeğin başarılı olma şansı çok düşüktür. Hidrosalpinks embriyo transferi öncesinde bertaraf edilirse o zaman başarı şansı yükselecektir. 

Eğer rahim filminizi selektif salpingografi yapılması imkânına sahip olmayan başka bir merkezde veya şehirde çektirdiyseniz ve tüplerinizden birisi veya ikisi birden tıkalı çıktıysa, laparoskopi ameliyatı olmadan veya tüp bebek tedavisine başlamadan önce selektif salpingografiden faydalanmanızın mümkün olup olmadığını öğrenmek için Echomar veya Sonomed’e danışınız.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

rahim-filmi-sonrasi-cinsel-iliski
rahim-filmi-sonrasi-cinsel-iliski

Rahim Filmi Sonrası Cinsel İlişki

Rahim filmi öncesi cinsel ilişki kısıtlaması yoktu...

Devamını Oku
Rahim Filminde Genel Anesteziye Gerek Var mı?
Rahim Filminde Genel Anesteziye Gerek Var mı?

Rahim Filminde Genel Anesteziye Gerek Var mı?

Ağrısız bir işlem için anesteziye gerek olmayacağı...

Devamını Oku
rahim-filmi-hsg
rahim-filmi-hsg

Rahim Filmi (HSG)

Rahim filmi ayrıntılı jinekolojik muayene sır...

Devamını Oku

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol