Selektif Salpingografi Nedir?

Selektif Salpingografi Nedir?
Cevat Bayrak 07 Eyl 2018 Okuma: 10534

Standart rahim filminde kapalı olduğu görülen tüplerin bir bölümünün gerçekte kapalı olmadığı veya kolaylıkla açılabilecek bir engel nedeniyle tıkalıymış gibi göründüğü bilinen bir gerçektir. Tıp dilinde buna yanlış pozitif sonuç adı verilir. Birçok kadın, standart rahim filmi neticesine güvenerek tüplerinin kapalı olduğunu düşünmekte ve boşu boşuna bunun endişesini yaşamaktadır.

Gelişen teknoloji, yeni cihazlar ve yeni teknikler sayesinde artık tüplerin açık olduğunu göstermenin veya küçük yapışıklıkları açmanın yeni yolları bulunmakta ve merkezimizde rutin olarak kullanılmaktadır. Bunlardan birincisi ağrısız rahim filmi tekniği diğeri selektif salpingografidir.

Merkezimizde uygulanan ağrısız rahim filmi tekniğinde rahimde spazm meydana gelmesi olasılığı düşük olduğundan tüplerin spazm nedeniyle kapalı çıkması olasılığı da düşüktür. Ayrıca gerektiği durumlarda tüpleri açmak ve açık olduğunu göstermek için ilave selektif salpingografi yapılmakta, bu işlem için hiçbir ilave ücret talep edilmemektedir.

Amerikan Üreme Tıbbı Topluluğu (American Society for Reproductive Medicine - ASRM), Rahim filmi HSG’de tüpün başlangıç kısmından itibaren kapalı çıkması durumunda selektif salpingografi ile işleme devam edilmesi gerektiğini önermektedir. Şişli Echomar, bu öneriye uygun olarak iki tekniğin rutin bir şekilde birlikte uygulandığı Türkiye’deki ilk ve tek merkezdir.

Selektif Salpingografi Tekniği

Selektif salpingografi tekniğinde, anjiografide kullanılan kateterlere benzer özel, yumuşak bir kanül rahim ağzı kanalından geçirilerek tüpün ağzına dayanır ve doğrudan doğruya tüpün içine ilaç gönderilir. Bu işlem tamamen ağrısızdır ve genellikle sadece 1-2 dakika kadar sürer. Selektif salpingografinin standart rahim filminden farklı bir yan etkisi veya komplikasyonu yoktur.

Selektif salpingografi sayesinde, standart rahim filminde, başlangıç kısmından itibaren tıkalı olduğu görülen tüplerin %70 gibi çok büyük bir kısmı açılabilmekte veya zaten açık olduğu gösterilebilmektedir. HSG ve selektif salpingografi işlemi sonrasında, eğer tüpler açıksa, takip eden aylarda gebelik oranları artmaktadır.

Altını çizerek belirtmek gerekir ki, ne HSG ne de selektif salpingografi, temelli tıkalı, cerrahi olarak bağlanmış veya içerisinde sıvı birikimi olan (Hidrosalpinks) bir tüpün açılması için kullanılamaz ve bu amaçla yapılan cerrahi operasyonların yerini tutamaz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Rahim Filmi Çekimi Sonrasında Acı ya da Ağrı Duyulur mu
Rahim Filmi Çekimi Sonrasında Acı ya da Ağrı Duyulur mu

Rahim Filmi Çekimi Sonrasında Acı ya da Ağrı Duyulur mu?

Öncelikle rahim filminin ne olduğu ve ne amaçla çe...

Devamını Oku
Bayramda Rahim Filmi Çektirebilir Miyim?
Bayramda Rahim Filmi Çektirebilir Miyim?

Bayramda Rahim Filmi Çektirebilir Miyim?

Rahim filmi incelemesini adetin belirli günlerinde...

Devamını Oku
c-kollu-rontgen-cihaziyla-agrisiz-rahim-filmi-hsg
c-kollu-rontgen-cihaziyla-agrisiz-rahim-filmi-hsg

C Kollu Röntgen Cihazıyla Ağrısız Rahim Filmi HSG

Histerosalpingografi (HSG) rahim ve tüplerin x ışı...

Devamını Oku

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol