Sıkça Sorulan Sorular

İdeal rahim filmi, ağrısız ve kanamasız olmalıdır. Rahim filmi sırasında gerekli olduğunda tüp açma işlemi selektif salpingografi yapılabilmelidir. Radyasyon dozu düşük, komplikasyon riskleri en aza indirilmiş olmalıdır.

Rahim filmi çekiminiz sadece 2 dakika kadar sürer. Genital muayeneye veya simir testine benzer. Ağrı ve kanamanız olması beklenmez. Rahim filmi görüntülerini ekranlardan izleyen uzman doktorumuz rahim ve tüplerinizin durumunu gerçek zamanlı olarak değerlendirir.

Yeni tekniklerle ağrısız rahim filmi çekebilmek için C kollu röntgen cihazına gerek vardır. Çünkü bu cihaz sayesinde rahmi çengellerle tutup çekmeden, onun tam karşısından röntgen filmleri çekebilmek, gerekli hallerde tüp açma işlemi “selektif salpingografi” yapabilmek mümkün olmaktadır.

Genellikle 6 adet film yeterli olmaktadır. Bazı durumlarda 4 bazen de 9 grafi alınması gerekli ve yeterli olabilir. Gerekli olmadığı halde fazladan filmler çekmek hastanın ve uygulayıcı sağlık personelinin gereksiz yere fazladan radyasyona maruz kalmasına sebep olur. Bu nedenle ne tanı için gerekli olandan az ne de yeterli olandan fazla film çekilmemelidir.

E Bültene Abone Ol