Tüp Bebek Tedavisi Öncesinde Rahim Filmi Gerekli mi?

Tüp Bebek Tedavisi Öncesinde Rahim Filmi Gerekli mi?
Cevat Bayrak 09 Kas 2018 Okuma: 6156

Tüp bebek tedavisi gebelik isteyen ve bu hayali gerçekleşmeyen çiftlere modern tıbbın olanakları kapsamında uygulanan bir tedavi yöntemidir Tüp bebek tedavisi öncesinde gerek kadında gerekse de erkekte birtakım test ve tetkikler gerçekleştirilmektedir. Rahim filmi ise tüp bebek tedavisi öncesinde kadında uygulanan başlıca tetkiklerden biridir. 

Tüp bebek tedavisi öncesinde kısırlık nedenlerin araştırılması amacı ile birtakım testler uygulanmaktadır. Bu uygulamaların başında ise rahim filmi uygulaması gelmektedir. Rahim filmi uygulaması; tüplerin durumunu ve rahim iç yapısındaki anomalilerin tespiti amacı ile çekilen ilaçlı bir röntgen işlemidir. Tüp bebek tedavisi öncesinde rahim filmi çekilerek kadın kaynaklı kısırlık probleminin nedenleri tespit edilebilmekte ve bu yönde bir tedavi planlaması uygulanmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Öncesinde Neden Rahim Filmi Çekilir?

Tüp bebek tedavisi öncesinde rahim filminin çekilme amacı öncelikle herhangi bir neden ile tıkanmış olan tüplerin rahim içerisine verilen tazyikli ilaç etkisi ile açılması ve gebeliğe şans vermesidir. Öyle ki rahim filmi çektirdikten sonraki 6 ay boyunca gebelik şansı önemli derecede artmaktadır. Aynı zamanda rahim filmi çekimi sırasında kullanılan ilaç; rahim içini dezenfekte etmekte ve gebeliğe çok daha uygun bir ortam hazırlamaktadır. Böylece gebelik oluşumu ile birlikte embriyo hücresinin rahim iç duvarına tutulması çok daha kolay olmaktadır. 

Tüp Bebek Tedavisi Öncesinde Rahim Filmi Ne Zaman Çekilmelidir?

Tüp bebek tedavisi öncesinde birçok kadın doğum ve tüp bebek uzmanı rahim filmi çekilmesini istemektedir. Rahim filmi adet kanaması bitiminden yaklaşık 4. ve 5. günlerde çekilmelidir. Bunun sebebi ise gebelik ihtimali söz konusu ise embriyoya zarar verilmemesidir. 

Rahim Filmi Çektirmek İçin Nereye Başvurmak Gerekmektedir?

Rahim filmi çekimi alanında tecrübeli radyoloji uzmanları tarafından çekilmektedir. Çekimde elde edilen görüntüler ve sonuçlar ise kadın doğum uzmanlarına ve tüp bebek tedavisini yürütecek olan doktorlara sunulmaktadır. Bu nedenle rahim filmi çekiminde alanında tecrübeli radyoloji uzmanlarına başvurulmalıdır.

Rahim filmi için başvurulacak olan sağlık merkezinin güncel teknolojik yöntemleri kullanması önemlidir. Bu sayede ağrısız ve konforlu bir uygulama süreci yaşanmaktadır. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

c-kollu-rontgen-cihaziyla-agrisiz-rahim-filmi-hsg
c-kollu-rontgen-cihaziyla-agrisiz-rahim-filmi-hsg

C Kollu Röntgen Cihazıyla Ağrısız Rahim Filmi HSG

Histerosalpingografi (HSG) rahim ve tüplerin x ışı...

Devamını Oku
Agrisiz-rahim-filmi
Agrisiz-rahim-filmi

Ağrısız Rahim Filmi

Ağrısız Rahim Filmi HSG, 50 seneden uzun zamandır ...

Devamını Oku
hsg-testi
hsg-testi

HSG Testi

HSG testi, rahim içi ve tüplerin durumunun incelen...

Devamını Oku

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol