Tüp Bebek Tedavisi Öncesinde Rahim Filmi Gerekli mi?
Tüp Bebek Tedavisi Öncesinde Rahim Filmi Gerekli mi?

Tüp Bebek Tedavisi Öncesinde Rahim Filmi Gerekli mi?

Tüp bebek tedavisi gebelik isteyen ve bu hayali gerçekleşmeyen çiftlere modern tıbbın olanakları kapsamında uygulanan bir tedavi yöntemidir Tüp bebek tedavisi öncesinde gerek kadında gerekse de erkekte birtakım test ve tetkikler gerçekleştirilmektedir. Rahim filmi ise tüp bebek tedavisi öncesinde kadında uygulanan başlıca tetkiklerden biridir. 

Tüp bebek tedavisi öncesinde kısırlık nedenlerin araştırılması amacı ile birtakım testler uygulanmaktadır. Bu uygulamaların başında ise rahim filmi uygulaması gelmektedir. Rahim filmi uygulaması; tüplerin durumunu ve rahim iç yapısındaki anomalilerin tespiti amacı ile çekilen ilaçlı bir röntgen işlemidir. Tüp bebek tedavisi öncesinde rahim filmi çekilerek kadın kaynaklı kısırlık probleminin nedenleri tespit edilebilmekte ve bu yönde bir tedavi planlaması uygulanmaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Öncesinde Neden Rahim Filmi Çekilir?

Tüp bebek tedavisi öncesinde rahim filminin çekilme amacı öncelikle herhangi bir neden ile tıkanmış olan tüplerin rahim içerisine verilen tazyikli ilaç etkisi ile açılması ve gebeliğe şans vermesidir. Öyle ki rahim filmi çektirdikten sonraki 6 ay boyunca gebelik şansı önemli derecede artmaktadır. Aynı zamanda rahim filmi çekimi sırasında kullanılan ilaç; rahim içini dezenfekte etmekte ve gebeliğe çok daha uygun bir ortam hazırlamaktadır. Böylece gebelik oluşumu ile birlikte embriyo hücresinin rahim iç duvarına tutulması çok daha kolay olmaktadır. 

Tüp Bebek Tedavisi Öncesinde Rahim Filmi Ne Zaman Çekilmelidir?

Tüp bebek tedavisi öncesinde birçok kadın doğum ve tüp bebek uzmanı rahim filmi çekilmesini istemektedir. Rahim filmi adet kanaması bitiminden yaklaşık 4. ve 5. günlerde çekilmelidir. Bunun sebebi ise gebelik ihtimali söz konusu ise embriyoya zarar verilmemesidir. 

Rahim Filmi Çektirmek İçin Nereye Başvurmak Gerekmektedir?

Rahim filmi çekimi alanında tecrübeli radyoloji uzmanları tarafından çekilmektedir. Çekimde elde edilen görüntüler ve sonuçlar ise kadın doğum uzmanlarına ve tüp bebek tedavisini yürütecek olan doktorlara sunulmaktadır. Bu nedenle rahim filmi çekiminde alanında tecrübeli radyoloji uzmanlarına başvurulmalıdır.

Rahim filmi için başvurulacak olan sağlık merkezinin güncel teknolojik yöntemleri kullanması önemlidir. Bu sayede ağrısız ve konforlu bir uygulama süreci yaşanmaktadır. 

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

HSG Filmi Nerede Çekilir?
HSG Filmi Nerede Çekilir?

HSG Filmi Nerede Çekilir?

HSG filmi kadın rahminde beliren ya da şüphe duyul...

Devamını Oku
Rahim Filminde İnceleme Öncesi Hazırlık Gerekir mi?
Rahim Filminde İnceleme Öncesi Hazırlık Gerekir mi?

Rahim Filminde İnceleme Öncesi Hazırlık Gerekir mi?

İnceleme yapılacak kişilerin önceden bir hazırlık ...

Devamını Oku
rahim-filmi-hsg
rahim-filmi-hsg

Rahim Filmi (HSG)

Rahim filmi ayrıntılı jinekolojik muayene sır...

Devamını Oku

E Bültene Abone Ol