Tüp Bebek Tedavisinde HSG Çekiminin Önemi
Tüp Bebek Tedavisinde HSG Çekiminin Önemi

Tüp Bebek Tedavisinde HSG Çekiminin Önemi

Tüp bebek tedavisi öncesinde rahim filmi HSG çekilmesi dolaylı yoldan başarı oranını arttırmaktadır. Çünkü tüp bebeğin tutmasını veya embriyonun gelişimini olumsuz yönde etkileyebilecek anatomik faktörler en iyi rahim filmi ile tespit edilebilir. Tespit edilen bu olumsuz faktörler ortadan kaldırıldıktan sonra yapılacak embriyo transferinin başarılı olması olasılığı da daha fazla olacaktır.

Tüp Bebek Yapılacak Kadınlarda Rahim Tüplerinin Önemi 

Rahim tüplerinin içinde sıvı üreten hücreler bulunmaktadır. Bu sıvı tüp içinde birikir, bekler ve rahim boşluğuna doğru akarsa embriyo üzerinde zehirli etki göstermektedir. Sıvı üreten hücreler tüplerin rahme yakın kısımlarında daha az, uzak olan kısımlarında daha fazladır. Eğer tüpler rahme yakın bir noktada tıkalı ise tüp bebek tedavisi açısından bir sakıncası yoktur. Ancak tüpün ortası ve ortasından daha uzak noktasında yer alan bir tıkanıklık mevcut ise tüp içinde sıvı birikimi olur ve tüp bebek tutmaz. Rahim filmi HSG sadece tüplerin tıkalı olup olmadığını değil, eğer tıkalı ise tıkanıklığın hangi mesafede yer aldığını da büyük bir doğrulukla ortaya koymaktadır. 

Tüp Bebek Tedavisinde Rahim Boşluğunun Önemi

Rahim boşluğu normalde üçgen şeklindedir. Doğuştan Y şeklinde veya T şeklinde olan rahimlerde düşük yapma olasılığı fazladır. Bu nedenle rahim filminde rahim boşluğu Y veya T şeklinde olduğu anlaşılan kadınlarda bu şekil anomalileri histeroskopi ameliyatı ile düzeltildikten sonra embriyo transferi yapılması tercih edilir. Ayrıca rahim boşluğunda yer alan polipler ile rahim boşluğuna doğru çıkıntı oluşturan myomlar da tüp bebek üzerine olumsuz etki yapabileceğinden teşhis ve tedavi edilmeleri önemlidir. Momlar ultrasonografi ile gayet iyi teşhis edilebilmektedir. Ancak bunların rahim boşluğu içine ne kadar çıkıntı oluşturduğu rahim filmi HSG ile daha iyi anlaşılabilir. 

İlgili Makaleler

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Rahim Filmi Sözlüğü
Rahim Filmi Sözlüğü

Rahim Filmi Sözlüğü

Rahim filmi; tıp literatüründe Histerosalpingograf...

Devamını Oku
Rahim Filmi Nasıl Çekilir
Rahim Filmi Nasıl Çekilir

Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Rahim filmi çekimi esnasında olası bir gebeliğe za...

Devamını Oku
HSG Ağrılı Bir Çekim midir?
HSG Ağrılı Bir Çekim midir?

HSG Ağrılı Bir Çekim midir?

İnceleme genellikle ağrısızdır. Kullanılan C kollu...

Devamını Oku

E Bültene Abone Ol