Tüp Bebek Tedavisinde HSG Çekiminin Önemi

Tüp-Bebek-Tedavisinde-HSG-Çekiminin-Önemi
Cevat Bayrak 16 Ağu 2019 Okuma: 950

Tüp bebek tedavisi öncesinde rahim filmi HSG çekilmesi dolaylı yoldan başarı oranını arttırmaktadır. Çünkü tüp bebeğin tutmasını veya embriyonun gelişimini olumsuz yönde etkileyebilecek anatomik faktörler en iyi rahim filmi ile tespit edilebilir. Tespit edilen bu olumsuz faktörler ortadan kaldırıldıktan sonra yapılacak embriyo transferinin başarılı olması olasılığı da daha fazla olacaktır.

Tüp Bebek Yapılacak Kadınlarda Rahim Tüplerinin Önemi 

Rahim tüplerinin içinde sıvı üreten hücreler bulunmaktadır. Bu sıvı tüp içinde birikir, bekler ve rahim boşluğuna doğru akarsa embriyo üzerinde zehirli etki göstermektedir. Sıvı üreten hücreler tüplerin rahme yakın kısımlarında daha az, uzak olan kısımlarında daha fazladır. Eğer tüpler rahme yakın bir noktada tıkalı ise tüp bebek tedavisi açısından bir sakıncası yoktur. Ancak tüpün ortası ve ortasından daha uzak noktasında yer alan bir tıkanıklık mevcut ise tüp içinde sıvı birikimi olur ve tüp bebek tutmaz. Rahim filmi HSG sadece tüplerin tıkalı olup olmadığını değil, eğer tıkalı ise tıkanıklığın hangi mesafede yer aldığını da büyük bir doğrulukla ortaya koymaktadır. 

Tüp Bebek Tedavisinde Rahim Boşluğunun Önemi

Rahim boşluğu normalde üçgen şeklindedir. Doğuştan Y şeklinde veya T şeklinde olan rahimlerde düşük yapma olasılığı fazladır. Bu nedenle rahim filminde rahim boşluğu Y veya T şeklinde olduğu anlaşılan kadınlarda bu şekil anomalileri histeroskopi ameliyatı ile düzeltildikten sonra embriyo transferi yapılması tercih edilir. Ayrıca rahim boşluğunda yer alan polipler ile rahim boşluğuna doğru çıkıntı oluşturan myomlar da tüp bebek üzerine olumsuz etki yapabileceğinden teşhis ve tedavi edilmeleri önemlidir. Momlar ultrasonografi ile gayet iyi teşhis edilebilmektedir. Ancak bunların rahim boşluğu içine ne kadar çıkıntı oluşturduğu rahim filmi HSG ile daha iyi anlaşılabilir. 

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Selektif Salpingografi Nedir?
Selektif Salpingografi Nedir?

Selektif Salpingografi Nedir?

Standart HSG incelemesinde kapalı olduğu görülen t...

Devamını Oku
Rahim Filminde İnceleme Öncesi Hazırlık Gerekir mi?
Rahim Filminde İnceleme Öncesi Hazırlık Gerekir mi?

Rahim Filminde İnceleme Öncesi Hazırlık Gerekir mi?

İnceleme yapılacak kişilerin önceden bir hazırlık ...

Devamını Oku
HSG Ağrılı Bir Çekim midir?
HSG Ağrılı Bir Çekim midir?

HSG Ağrılı Bir Çekim midir?

İnceleme genellikle ağrısızdır. Kullanılan C kollu...

Devamını Oku

Hakkımızda

cevat-bayrak

Dr. Cevat Bayrak

1992 Yılında kurulan ve aynı çatı altında faaliyetlerini sürdüren Echomar ve Sonomed birikimi ve tecrübesi ile en iyi hizmeti kalite standartları çerçevesinde, en güvenilir şekilde veren, ülkenin en önde gelen sağlık kuruluşları arasındadır. Echomar ve Sonomed, işinde uzman, üstün nitelikli, deneyimli bir ekibe sahiptir. Gelişmiş alt yapısı, modern donanımı ve uluslararası standartlarda kalite anlayışı ile hastalarına hizmet sunmaktadır.

E Bültene Abone Ol